آرمان‌های کردها برای تشکیل کشور مستقل حقی قانونی است اما فعلا مصلحت نیست

آرمان‌های کردها برای تشکیل کشور مستقل حقی قانونی است اما فعلا مصلحت نیست

به گزارش جویاآنلاین، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی در بغداد گفت: مذاکرات هیئت کردی که هفته گذشته به بغداد سفر کرد درباره برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان بر فراز ساختمان‌های ادارات دولتی در استان کرکوک بود. این برخورد آن‌ها درست نیست چراکه ادارات مذکور نهادهای رسمی وابسته به دولت عراق هستند و ما تنها اجازه برافراشته شدن پرچم اقلیم کردستان بر فراز مقرهای احزاب کرد را داده بودیم.

وی گفت: آرمان‌های کردها برای تشکیل کشور مستقل حقی قانونی است اما به نفع اقلیم کردستان یا هر طرف عراقی دیگری نیست که در شرایط کنونی همه‌پرسی برگزار کند چراکه در این صورت مشکلات بسیاری به وجود می‌آید. بیشتر سیاستمداران کرد با این نظر موافقند.

العبادی تأکید کرد: نیروهای عراقی طی عملیات آزادی موصل برای حفظ امنیت و سلامتی غیرنظامیان تلاش زیادی کرده‌اند. نیروهای ما طی عملیات غرب موصل تعداد زیادی از تروریست‌های داعش را از پای درآورده و بازداشت کردند.

وی درباره پرونده شکارچیان قطری که در عراق ربوده شده بودند، گفت: آن‌ها با ویزای رسمی از سوی وزیر کشور سابق وارد کشور ما شدند و باید از آن‌ها محافظت می‌شد چراکه ربوده شدنشان توهینی به تمامی عراقی‌هاست. دولت عراق برای آزادی آن‌ها تلاش زیادی کرد و همکاری برخی کشورهای دوست را خواستار شد. تلاش برای آزادی این شکارچیان ادامه دارد. قطر درخواست کرده که سفیر غیرمقیمی را به عراق بفرستد و ما در حال بررسی آن هستیم.

العبادی موضع دولت اردن و مداخله‌اش درباره موضوع توهین به شخصیت‌های مذهبی و سیاسی در عراق در جریان یک تظاهرات در اردن را ستود و گفت: این دلیلی بر قدرت موضع عراق است.

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top