آیا کُردهای ایران، ترکیه و سوریه موافق تشکیل کشوری به نام کُردستان هستند؟!

آیا کُردهای ایران، ترکیه و سوریه موافق تشکیل کشوری به نام کُردستان هستند؟!

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا، روزنامه وطن ترکیه نوشت: پیش از انجام همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق، مقامات این منطقه نشستی سری تشکیل داده‌اند. بر این اساس در این نشست که در منزل «هوشیار زیباری» مشاور بارزانی انجام گرفته در خصوص آینده سیاسی و نظامی اقلیم تصمیم‌گیری شده است.

روزنامه وطن می‌افزاید: در این نشست تصمیمات مهمی در خصوص آینده اقلیم کردستان گرفته شده که مسلماً برای عراق خطرناک خواهد بود. از جمله این تصمیمات انتخاب شهر کرکوک به‌عنوان پایتخت و تشکیل ارتش مشترک با کردهای سوریه بوده است.

همچنین قرار است دو منطقه کُردنشین در عراق و سوریه مرزهای مشترک را برداشته و اقدام به صدور گذرنامه‌های یکسان کنند.

به نوشته این روزنامه ترکیه‌ای، تصمیم دیگر این نشست سری، ادامه سیاست اخراج اقوام ترکمن و عرب از مناطق کُردنشین بوده است. شرکت‌کنندگان در این نشست همچنین تأکید کرده‌اند که سیاست ایجاد کُردستان بزرگ باید ادامه یافته و اقدامات تدریجی برای افزایش مرزهای کشور جدید انجام گیرد.

حالا با این اوضاع‌واحوال اتفاق افتاده برای منطقه اقلیم کُردستان عراق واکنش‌های بسیاری در عرصه‌های داخلی و خارجی مواجه شده است. و تصمیم بارزانی برای ایجاد کشوری مستقل که طبق اعلام کمیته عالی برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، تا بدین لحظه که قریب به ۲۸۲ هزار رأی شمارش‌شده است، ۹۳ درصد از رأی‌دهندگان به استقلال اقلیم، «بله» گفته و هفت درصد نیز با آن مخالفت کرده‌اند.

همچنین کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق میزان مشارکت در همه‌پرسی جدایی این اقلیم را ۷۲.۱۶ درصد اعلام کرد. در همین راستا، «شیروان زراری» سخنگوی این کمیسیون در جریان نشستی خبری میزان مشارکت در همه‌پرسی مذکور را ۷۲.۱۶ درصد اعلام نمود.

وی همچنین افزود: شمار شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی بالغ‌بر ۳ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۹۲۵ نفر بوده است.

اما آیا کُردهای ایران(کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام) و همچنین کُردهای ترکیه و سوریه موافق چنین تصمیمی هستند. و آیا آینده این‌همه پرسی برای اقوام کُرد دارای ریشه و تمدن دردسر ساز نخواهد بود؟

مطرح کردن این دسته سؤالات و پاسخ دادن به آن نیازمند زمان است اما امیدواریم آنچه می‌خواهد اتفاق بی افتد بتواند مصالح و نظر همه جناح‌های مخالف و موافق را به خود جلب کند.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top