بشار الجعفری خطاب به اعضای شورای امنیت؛

اجازه نخواهیم داد سناریوی عراق و لیبی در سوریه تکرار شود

نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل شب گذشته در نشست شورای امنیت درباره سوریه گفت که دمشق اجازه نخواهد داد سناریوی عراق و لیبی در سوریه تکرار شود.

به گزارش صدای جویا از اصفهان به نقل از اسپوتنیک، «بشار الجعفری» نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل اعلام کرد که سوریه اجازه نخواهد داد سناریوی عراق و لیبی با ویران کردن کشور و تغییر حاکمیت در سوریه هم روی دهد.

وی در جریان سخنرانی در نشست شورای امنیت که شب گذشته برگزار شده بود خطاب به کشورهای غربی گفت: اجازه نخواهیم داد چه اعضای دائم و چه اعضای غیر دائم در شورای امنیت کاری را با سوریه انجام دهند که پیش از این با لیبی و عراق انجام داده اند.

بشار الجعفری در اشاره به اظهارات «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم گفت: همکار آمریکایی من گفت امروز فقط یک هیولا در جهان وجود داد و آن هیولا در طول ۷ سال از بحران سوریه به تروریست ها سلاح داده و به آنها کمک مالی کرده است، من هم می گویم که آن هیولا ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه است که ریشه تروریسم را در طول ۷ سال گذشته در کشور من کاشته اند و پیش از آن هم در عراق، افغانستان و لیبی دست به چنین اقدامی زده و از شکل گیری گروهک های تروریستی مانند القاعده و طالبان و داعش و جبهه النصره و جیش الاسلام و فیلق الرحمن و کلاه سفیدها حمایت کردند.

بشار الجعفری گفت: هیولا همان آمریکایی است که تاکنون از نابود کردن ذخایر تسلیحات شیمیایی خود امتناع می کند، اما در درس دادن و توصیه کردن به دیگران برای نابود کردن سلاح های شیمیایی شان درنگ نمی کند.

وی خطاب به نماینده فرانسه در سازمان ملل هم گفت : اما همکار فرانسوی من گفت که از تصاویر منتشر شده (از حمله ادعایی به دوما) وحشت زده شده است اما از دیدن تصاویر صدها غیرنظامی سوری که جنگنده های فرانسوی در روستای «توخار» در ریف منبج در سال ۲۰۱۶ به کام مرگ فرستاده بود وحشت زده نشده است. ۲۰۰ غیرنظامی که همه از خانواده های سوری بودند در حمله جنگنده های فرانسوی در سال ۲۰۱۶ کشته شدند اما نماینده فرانسه این تصاویر را ندیده و وحشت زده نشده است، عبارت استانداردهای دوگانه در برابر این کشورها دیگر مفهومی ندارد.

نماینده سوریه در سازمان ملل در این سخنرانی همچنین تأکید کرد که کشور از سفر کمیته ای حقیقت یاب در خصوص حمله شیمیایی مورد ادعای در دوما استقبال می کند و آمادگی دارد تا کمک های لازم را به هیأت این کمیته ارائه کند.

شب گذشته روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره سوریه را وتو کرد. نماینده روسیه نیز در این نشست گفت: پیش‌نویس ارائه شده از سوی آمریکا، تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی و گامی دیگر به سوی تقابل است. آمریکا می‌خواهد ساز و کار پیشین را که عروسک خیمه‌ شب بازی مخالفان دمشق بود، احیا کند.

انتهای پیام/د

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top