اجتماعات ساکن در نقاط روستایی نقش مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارند

اجتماعات ساکن در نقاط روستایی نقش مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارند

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر گفت: اجتماعات ساکن در نقاط روستایی می‌توانند نقشی مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق تولید و اشتغال ایفا نمایند.

به گزارش پایگاه خبری جویاآنلاین، سید رامین غفاری رئیس و دانشیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور مرکز شاهین‌شهر در همایش نقش اجتماعات روستایی در اقتصاد مقاومتی این دانشگاه اظهار کرد:  در حال حاضر، با توجه به شرایط نه‌چندان مطلوب اقتصادی حاکم بر جامعه، مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان بر لزوم اصلاح وضع موجود و تشکیل یک اقتصاد مقاومتی برای تبدیل تهدید حاصل از تحریم‌ها به یک فرصت تاریخی و توجه به این نکته که « اقتصاد مقاومتی» در این برهه زمانی به‌عنوان یکی از بنیادی‌ترین مؤلفه‌های مکتب اقتصاد اسلامی است تأکید نموده‌اند.

وی افزود: معظم له برای نخستین بار در تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور ضرورت پدید آوردن اقتصاد مقاومتی در کشور را عنوان کردند.

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر تصریح کرد: پس از آن نیز بر ثمربخش بودن اقتصاد مقاومتی، اهمیت برنامه‌ریزی و ثبات برنامه‌های اقتصادی، مدیریت مصرف، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و نیز مردمی کردن اقتصاد، اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از تولید مکرراً تأکید داشته‌اند.

* توسعه پایدار روستایی که یکی از اهداف اساسی سیاست‌گذاری‌های کلان در ایران است

وی بیان داشت: توسعه پایدار روستایی که یکی از اهداف اساسی سیاست‌گذاری‌های کلان در همه کشورها و به‌خصوص در ایران است، یک مفهوم کلی و در ارتباط با ابعاد مختلف زندگی روستاییان و همچنین رابطه این ابعاد با محیط پیرامون می‌باشد.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور مرکز شاهین‌شهر ادامه داد: نقش و جایگاه روستاها در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از یک‌طرف و پیامدهای توسعه‌نیافتگی مناطق روستایی از قبیل نابرابری شدید، افزایش سریع جمعیت، بیکاری، مهاجرت، حاشیه‌نشینی شهری و غیره از سوی دیگر، موجبات توجه هر چه بیشتر و ضرورت برنامه‌ریزی توسعه روستایی را فراهم کرده است.

وی تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی که به جهت برون‌رفت از شرایط تحریم و وضعیت نامناسب اقتصادی مطرح‌شده است دارای پیش‌زمینه‌های استراتژیکی از جمله اصلاح الگوی مصرف، جهاد اقتصادی و تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است.

غفاری اظهار کرد: برآیند این استراتژی‌ها می‌تواند الگوی اقتصاد مقاومتی را ترسیم کند که این الگو در مقابله با دیگر الگوهای اقتصادی موجود در دنیا که ماهیتی استعماری دارند قد علم کرده و می‌تواند الگوی مناسبی در جهت رشد اقتصادی کشورهای جهان سوم و رهایی آن‌ها از استعمار اقتصادی ابر قدرت‌ها باشد.

وی متذکر شد: با توجه به آنکه در اقتصاد مقاومتی اتکا بر توان‌های ملی، بومی و محلی و توسعه درون‌زا محور اصل حرکت هست می­توان این انتظار را داشت که این الگو ضمن برون‌رفت کشورهای جهان سوم از عقب‌ماندگی اقتصادی با برقراری توازن در مناطق جغرافیایی(شهری و روستایی) و در طبقات اجتماعی و جلوگیری از انباشت سرمایه بتواند کشور را از بن‌بست اقتصادی برهاند.

*اقتصاد مقاومتی در رویارویی با اقتصاد وابسته و مصرف‌کننده یک کشور قرارمی گیرد

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر با بیان مفهوم اقتصاد مقاومتی یادآور شد:  طبق تعریف برخی از اقتصاددانان از اقتصاد مقاومتی، این اقتصاد معمولاً در رویارویی با اقتصاد وابسته و مصرف‌کننده یک کشور قرارمی گیرد که منفعل نیست و در مقابل اهداف اقتصادی سلطه، ایستادگی نموده و سعی در تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی‌سازی آن بر اساس جهان‌بینی و اهداف دارد.

وی گفت: برای تداوم این نوع اقتصاد، باید هرچه بیشتر به سمت محدود کردن استفاده از منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به این منابع حرکت کرد.

غفاری بیان داشت: اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم‌سازی، بحران‌زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می‌شود، که قطعاً باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش‌شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی است.

* اقتصاد مقاومتی شیوه­ی اداره امور اقتصادی است

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی شیوه­ی اداره امور اقتصادی است که متناسب با آرمان‌ها و اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مبتنی بر مبانی دینی و با استفاده از تجربیات، ادبیات و ابزارهای اقتصادی در راستای رشد و پیشرفت، به‌منظور تحقق استقلال اقتصادی و امنیت کشور، توسعه می‌یابد. اقتصاد مقاومتی ثمره اقتصادی است که با تکیه بر حرکت‌های جهادی و فداکارانه در برابر احتکار و انحصار قد علم می‌کند و با تورم و گرانی مقابله می‌کند تا مردم به آسایش نسبی در زندگی برسند.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور مرکز شاهین‌شهر تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی را نمی‌توان صرفاً مقاومت اقتصادی دانست، بلکه ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی از شاخصه‌های بارز اقتصاد مقاومتی است. اینجاست که جای خالی اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه بیش‌ازپیش به توسعه روستایی احساس می‌شود.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ ضرورت پدید آوردن اقتصاد مقاومتی را در کشور عنوان کردند. پس‌ازآن نیز بر ثمربخش بودن اقتصاد مقاومتی، اهمیت برنامه‌ریزی و ثبات برنامه‌های اقتصادی، مدیریت مصرف،کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و نیز مردمی کردن اقتصاد، اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان، اجرای سیاست‌های  کلی اصل ۴۴ و حمایت از تولید مکرراً تأکید داشته‌اند. و مجموعه‌ی این موارد نشان می‌دهد که بنا به تشخیص ایشان، این موضوع برای آینده کشور بسیار مهم است.

غفاری خاطرنشان کرد: برای شناخت بسترها و زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، ابتدا باید به آسیب‌شناسی اقتصاد کشور و موانع و نیازمندی‌های تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت دراین‌بین غفلت از اجتماعات روستایی و جوامع محلی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داخلی در عرصه مواد غذایی و مواد خام و نیازهای اولیه صنایع تبدیلی در کشور یک خلأ اساسی در برنامه‌ریزی مشارکتی جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

* روستاهای ایران سهم عمده‌ای را در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا می کنند

وی اضافه کرد: ازآنجایی‌که امروزه روستاهای ایران بیش از ۹۰ درصد فضا، ۲۹ درصد جمعیت(مرکز آمار ایران: ۱۳۹۰) و ۸۰ درصد منابع آب کشور را به خود اختصاص داده، عهده‌دار تأمین خوراک بیش از ۷۰ میلیون نفر جمعیت و تولید بخش اعظم صنایع می‌باشند، می‌توانند سهم عمده‌ای را در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا نمایند.

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر با بیان نتیجه‌گیری و پیشنهاد اظهار کرد: با توجه به قابلیت‌های بالقوه و بالفعل در عرصه‌های روستایی و مزیت‌های نسبی در هر یک از سکونتگاه‌های روستایی کشور، اجتماعات ساکن در نقاط روستایی می‌توانند نقشی مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق تولید و اشتغال ایفا نمایند.

وی گفت:  بر این مبنا پیشنهاد می‌شود که فعال‌سازی سیستم‌های حمایتی پولی و مالی و بیمه‌ای تولیدکنندگان روستایی برای تحرک در اقتصاد داخلی و نیز حمایت از صادرات کالاهای غیرنفتی، بازاریابی و بازار رسانی مناسب محصولات و مصنوعات نقاط روستایی با حمایت و پشتیبانی بخش‌های دولتی و تعاونی در ابعاد محلی، ملی و منطقه‌ای، ایجاد بازارچه‌های دائمی در مراکز شهرستان‌ها جهت عرضه مستقیم محصولات و مصنوعات روستایی با هدف حذف دست دلالان و واسطه گران و پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی به روستائیان جهت اجرای طرح‌های زودبازده و اشتغال‌زا بر مبنای اولویت‌های تعریف‌شده در طرح جامع توسعه اقتصادی شهرستان در بخش‌های(کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و بازرگانی) و… صورت بپذیرد.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top