اجتماعات ساکن در نقاط روستایی نقش مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارند

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر گفت: اجتماعات ساکن در نقاط روستایی می‌توانند نقشی مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق تولید و اشتغال ایفا نمایند.

به گزارش پایگاه خبری جویاآنلاین، سید رامین غفاری رئیس و دانشیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور مرکز شاهین‌شهر در همایش نقش اجتماعات روستایی در اقتصاد مقاومتی این دانشگاه اظهار کرد:  در حال حاضر، با توجه به شرایط نه‌چندان مطلوب اقتصادی حاکم بر جامعه، مقام معظم رهبری بارها در سخنانشان بر لزوم اصلاح وضع موجود و تشکیل یک اقتصاد مقاومتی برای تبدیل تهدید حاصل از تحریم‌ها به یک فرصت تاریخی و توجه به این نکته که « اقتصاد مقاومتی» در این برهه زمانی به‌عنوان یکی از بنیادی‌ترین مؤلفه‌های مکتب اقتصاد اسلامی است تأکید نموده‌اند.

وی افزود: معظم له برای نخستین بار در تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور ضرورت پدید آوردن اقتصاد مقاومتی در کشور را عنوان کردند.

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر تصریح کرد: پس از آن نیز بر ثمربخش بودن اقتصاد مقاومتی، اهمیت برنامه‌ریزی و ثبات برنامه‌های اقتصادی، مدیریت مصرف، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و نیز مردمی کردن اقتصاد، اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از تولید مکرراً تأکید داشته‌اند.

* توسعه پایدار روستایی که یکی از اهداف اساسی سیاست‌گذاری‌های کلان در ایران است

وی بیان داشت: توسعه پایدار روستایی که یکی از اهداف اساسی سیاست‌گذاری‌های کلان در همه کشورها و به‌خصوص در ایران است، یک مفهوم کلی و در ارتباط با ابعاد مختلف زندگی روستاییان و همچنین رابطه این ابعاد با محیط پیرامون می‌باشد.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور مرکز شاهین‌شهر ادامه داد: نقش و جایگاه روستاها در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از یک‌طرف و پیامدهای توسعه‌نیافتگی مناطق روستایی از قبیل نابرابری شدید، افزایش سریع جمعیت، بیکاری، مهاجرت، حاشیه‌نشینی شهری و غیره از سوی دیگر، موجبات توجه هر چه بیشتر و ضرورت برنامه‌ریزی توسعه روستایی را فراهم کرده است.

وی تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی که به جهت برون‌رفت از شرایط تحریم و وضعیت نامناسب اقتصادی مطرح‌شده است دارای پیش‌زمینه‌های استراتژیکی از جمله اصلاح الگوی مصرف، جهاد اقتصادی و تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است.

غفاری اظهار کرد: برآیند این استراتژی‌ها می‌تواند الگوی اقتصاد مقاومتی را ترسیم کند که این الگو در مقابله با دیگر الگوهای اقتصادی موجود در دنیا که ماهیتی استعماری دارند قد علم کرده و می‌تواند الگوی مناسبی در جهت رشد اقتصادی کشورهای جهان سوم و رهایی آن‌ها از استعمار اقتصادی ابر قدرت‌ها باشد.

وی متذکر شد: با توجه به آنکه در اقتصاد مقاومتی اتکا بر توان‌های ملی، بومی و محلی و توسعه درون‌زا محور اصل حرکت هست می­توان این انتظار را داشت که این الگو ضمن برون‌رفت کشورهای جهان سوم از عقب‌ماندگی اقتصادی با برقراری توازن در مناطق جغرافیایی(شهری و روستایی) و در طبقات اجتماعی و جلوگیری از انباشت سرمایه بتواند کشور را از بن‌بست اقتصادی برهاند.

*اقتصاد مقاومتی در رویارویی با اقتصاد وابسته و مصرف‌کننده یک کشور قرارمی گیرد

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر با بیان مفهوم اقتصاد مقاومتی یادآور شد:  طبق تعریف برخی از اقتصاددانان از اقتصاد مقاومتی، این اقتصاد معمولاً در رویارویی با اقتصاد وابسته و مصرف‌کننده یک کشور قرارمی گیرد که منفعل نیست و در مقابل اهداف اقتصادی سلطه، ایستادگی نموده و سعی در تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی‌سازی آن بر اساس جهان‌بینی و اهداف دارد.

وی گفت: برای تداوم این نوع اقتصاد، باید هرچه بیشتر به سمت محدود کردن استفاده از منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به این منابع حرکت کرد.

غفاری بیان داشت: اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم‌سازی، بحران‌زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می‌شود، که قطعاً باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش‌شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی است.

* اقتصاد مقاومتی شیوه­ی اداره امور اقتصادی است

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی شیوه­ی اداره امور اقتصادی است که متناسب با آرمان‌ها و اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مبتنی بر مبانی دینی و با استفاده از تجربیات، ادبیات و ابزارهای اقتصادی در راستای رشد و پیشرفت، به‌منظور تحقق استقلال اقتصادی و امنیت کشور، توسعه می‌یابد. اقتصاد مقاومتی ثمره اقتصادی است که با تکیه بر حرکت‌های جهادی و فداکارانه در برابر احتکار و انحصار قد علم می‌کند و با تورم و گرانی مقابله می‌کند تا مردم به آسایش نسبی در زندگی برسند.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور مرکز شاهین‌شهر تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی را نمی‌توان صرفاً مقاومت اقتصادی دانست، بلکه ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی از شاخصه‌های بارز اقتصاد مقاومتی است. اینجاست که جای خالی اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه بیش‌ازپیش به توسعه روستایی احساس می‌شود.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب برای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ ضرورت پدید آوردن اقتصاد مقاومتی را در کشور عنوان کردند. پس‌ازآن نیز بر ثمربخش بودن اقتصاد مقاومتی، اهمیت برنامه‌ریزی و ثبات برنامه‌های اقتصادی، مدیریت مصرف،کاهش اتکا به درآمدهای نفتی و نیز مردمی کردن اقتصاد، اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان، اجرای سیاست‌های  کلی اصل ۴۴ و حمایت از تولید مکرراً تأکید داشته‌اند. و مجموعه‌ی این موارد نشان می‌دهد که بنا به تشخیص ایشان، این موضوع برای آینده کشور بسیار مهم است.

غفاری خاطرنشان کرد: برای شناخت بسترها و زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، ابتدا باید به آسیب‌شناسی اقتصاد کشور و موانع و نیازمندی‌های تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت دراین‌بین غفلت از اجتماعات روستایی و جوامع محلی به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داخلی در عرصه مواد غذایی و مواد خام و نیازهای اولیه صنایع تبدیلی در کشور یک خلأ اساسی در برنامه‌ریزی مشارکتی جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

* روستاهای ایران سهم عمده‌ای را در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا می کنند

وی اضافه کرد: ازآنجایی‌که امروزه روستاهای ایران بیش از ۹۰ درصد فضا، ۲۹ درصد جمعیت(مرکز آمار ایران: ۱۳۹۰) و ۸۰ درصد منابع آب کشور را به خود اختصاص داده، عهده‌دار تأمین خوراک بیش از ۷۰ میلیون نفر جمعیت و تولید بخش اعظم صنایع می‌باشند، می‌توانند سهم عمده‌ای را در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا نمایند.

رئیس دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر با بیان نتیجه‌گیری و پیشنهاد اظهار کرد: با توجه به قابلیت‌های بالقوه و بالفعل در عرصه‌های روستایی و مزیت‌های نسبی در هر یک از سکونتگاه‌های روستایی کشور، اجتماعات ساکن در نقاط روستایی می‌توانند نقشی مؤثر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق تولید و اشتغال ایفا نمایند.

وی گفت:  بر این مبنا پیشنهاد می‌شود که فعال‌سازی سیستم‌های حمایتی پولی و مالی و بیمه‌ای تولیدکنندگان روستایی برای تحرک در اقتصاد داخلی و نیز حمایت از صادرات کالاهای غیرنفتی، بازاریابی و بازار رسانی مناسب محصولات و مصنوعات نقاط روستایی با حمایت و پشتیبانی بخش‌های دولتی و تعاونی در ابعاد محلی، ملی و منطقه‌ای، ایجاد بازارچه‌های دائمی در مراکز شهرستان‌ها جهت عرضه مستقیم محصولات و مصنوعات روستایی با هدف حذف دست دلالان و واسطه گران و پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی به روستائیان جهت اجرای طرح‌های زودبازده و اشتغال‌زا بر مبنای اولویت‌های تعریف‌شده در طرح جامع توسعه اقتصادی شهرستان در بخش‌های(کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و بازرگانی) و… صورت بپذیرد.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top