صدای آمریکا گزارش داد؛

ادامه روند صعودی نرخ دلار و سکه در بازار آزاد ایران/نرخ هر دلار آمریکا از ۶۵۰۰ تومان فراتر رفت

رسانه صدای آمریکا طی گزارشی عنوان کرد؛ در ادامه روند صعودی نرخ دلار و سکه در بازار آزاد ایران، نرخ هر دلار آمریکا از ۶۵۰۰ تومان فراتر رفت و بهای سکه هم از مرز دو میلیون تومان گذشت.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان رسانه صدای آمریکا طی گزارشی عنوان کرد؛ در ادامه روند صعودی نرخ دلار و سکه در بازار آزاد ایران، نرخ هر دلار آمریکا از ۶۵۰۰ تومان فراتر رفت و بهای سکه هم از مرز دو میلیون تومان گذشت.

گزارش‌های غیررسمی از بازار آزاد ارز حاکی از آن است که نرخ دلار در ادامه روند صعودی از ابتدای هفته جاری، روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت نیز افزایش یافت و از ۶۵۰۰ تومان عبور کرد.

برخی گزارش‌ها هم حاکی از آن است که نرخ دلار توسط برخی از دلالان، ۷ هزار تومان اعلام شده است.

در عین حال خرید و فروش ارز در بازار آزاد تقریباً متوقف شده است. صرافی‌ها از فروش ارز خودداری می‌کنند و تنها تعداد اندکی از دلالان بازار آزاد حاضر به خریدوفروش هستند.

نرخ هر سکه طلا نیز به حدود ۲ میلیون و ۷۵ هزار تومان رسیده است. گفته می‌شود که شهروندانی که از افت ارزش ریال نگران هستند، برای حفظ سرمایه‌های خود به خرید سکه روی آورده‌اند.

ماه گذشته در پی آشفتگی شدید در بازار ارز، دولت تصمیم به کنترل بازار به روش دستوری گرفت و نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. دلار با نرخ دولتی تنها توسط چند صرافی در بازار ارز تهران به فروش رسید و دولت تصمیم گرفت با محدود کردن عرضه دلار، ارز مورد نیاز واردکنندگان و مسافران را از طریق عرضه‌کنندگان وابسته به خود تأمین کند.

دولت همچنین معامله ارز در بازار آزاد و قیمتی غیر از نرخ مصوب را ممنوع و قاچاق اعلام کرد.

از آن پس عملاً خرید و فروش رسمی ارزهای خارجی در تهران و سایر شهرهای ایران متوقف شد و مردم برای تهیه نیازهای ارزی خود ناچار به خرید ارز از دلالان زیرزمینی شدند.

با این حال، این تصمیم‌های دولت از آشفتگی بازار ارز کم نکرد. برخی از تحلیلگران نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام و احتمال بازگشت تحریم‌ها هسته‌ای را یکی از دلایل افزایش تقاضای خرید ارز و بالا رفتن سکه و دلار می‌دانند. افزایش نقدینگی و نبود امنیت سرمایه‌گذاری نیز از دیگر عوامل این رشد قیمت عنوان شده است.

انتهای پیام/د

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top