استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین آمار حوادث ناشی از استنشاق مونوکسید کربن را دارند

استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین آمار حوادث ناشی از استنشاق مونوکسید کربن را دارند

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از شاهین‌شهر اصفهان به نقل از تسنیم، در ایران با آغاز فصل سرما هم شاهد افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی هستیم و هم به‌موجب آن، خطر بروز انتشار مونوکسید کربن ناشی از عدم رعایت مسائل ایمنی افزایش می‌یابد.

هر ساله در طول پاییز و زمستان، تعدادی از هموطنانمان بر اساس استنشاق مونوکسید کربن جان خود را از دست می‌دهند و از آنجایی که این گاز رنگ و بویی ندارد و مرگ ناشی از استنشاق آن بیشتر در زمان استراحت شبانه که هیچ رفت و آمدی در منزل صورت نگرفته و محیط بسته باقی می‌ماند، روی می‌دهد، به «مرگ خاموش» معروف است.

* لزوم استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد

«مجید بوجارزاده» سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب انرژی نصب‌شده روی این لوازم گفت: مشترکان باید از تبدیل وسایل نفت‌سوز به گازسوز بپرهیزند و از نیروهای متخصص برای نصب وسایل گازسوز استفاده کنند.

وی ضمن تأکید بر استفاده از بخاری‌های استاندارد برای گرم کردن منازل و محل کار، اظهار داشت: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از راه‌های پیشگیری از خطر انتشار گاز منواکسید کربن است.

* نصب کلاهک H شکل و اطمینان از باز بودن مسیر دودکش‌ها

وی افزود: مشترکان باید هنگام نصب وسایل گازسوز به‌ویژه بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت‌بام مطمئن شوند، همچنین دقت کافی برای پیش‌بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه‌ها و سامانه‌های گرمایشی نصب‌شده در محیط‌های مسکونی داشته باشند.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، ادامه داد: سرویس کردن کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به‌خصوص رسوب زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل‌ها و… پیش از آغاز فصل سرد، استفاده از به ست‌های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله‌های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز، جلوگیری از نصب لوله بخاری‌های آکاردئونی و استفاده نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.

*۷۶ درصد از «مرگ خاموش» مربوط به دودکش است

رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز میزان درجه حرارت استاندارد در منازل در فصل سرد را ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد اعلام کرد و گفت: هر سال بیش از ۷۶ درصد از حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسید کربن مربوط به دودکش است، گفت: با آغاز فصل سرد سال بر اثر بی‌احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به‌ویژه بخاری و آّبگرمکن، تعدادی از هموطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منواکسید کربن از دست می‌دهند. امیدواریم مشترکان گاز با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، زمستان آرام و بدون حادثه‌ای را پشت سر گذارند.

سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین آمار حوادث فوت و خفگی ناشی از استنشاق مونوکسید کربن دارند.

سردرد مبهم، ضعف عضلانی، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، تنگی نفس، گیجی و خواب‌آلودگی، تاری دید و تشنج از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هستند.

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top