اصول روزنامه‌نگاری عبارت از سرعت، دقت و صحت

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، در روزنامه‌نگاری (چه مکتوب و چه آنلاین، چه در رسانه‌های سمعی و بصری و چه در شبکه‌های اجتماعی مجازی) رسالت اجتماعی ایجاب می‌کند که روزنامه‌نگار همیشه در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد.

بیان حقیقت در واقع شالوده آگاهی دهی را تحکیم می‌کند. به‌موجب این اصل، روزنامه‌نگاران وظیفه دارند آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه وجود ندارد، منعکس کنند. روزنامه‌نگاران باید از گزارش مغرضانه رویدادها و مسائل و یا کتمان حقایق پرهیز کنند. روزنامه‌نگاران همچنین موظف‌اند که در صورت ارتکاب اشتباه، هرچه سریع‌تر آن را اصلاح کنند. درست است که کار روزنامه‌نگاری با سرعت عمل همراه است، اما این سرعت عمل نباید مانع کوشش و جست‌وجو برای پی بردن به صحت‌وسقم اطلاعات شود.

روزنامه‌نگار باید سعی کند منابع خبری خود را خوب بشناسد و اگر نسبت به واقعی بودن یک خبر و یا صحت اطلاعات آن تردید دارد، آن را از منابع دیگر تعقیب و تکمیل کند.

در همین چند وقت اخیر در شبکه‌های اجتماعی مجازی (خصوصاً کانال‌های تلگرامی) موارد متعددی از انتشار خبر کذب روی داده مثل خبر دستگیری قاتل شهید حججی یا اعطای جایزه صلح نوبل یه «نادیا موراد»، دختر کرد ایزدی که در هر دو مورد می‌توان حدس زد منتشرکننده اول خبر نادرست، نیتی جز انتشار سریع خبر نداشته ولی ازآنجاکه کپی کاری و تکرار خبرهای دیگران بدون بررسی، یکی از رویه‌های برخی خبرنگاران و کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده، این خبرهای نادرست به‌طور انبوه بازنشر داده شدند. دلیل اصلی این تکرار هم عدم برخورد حرفه‌ای با خبر و ناآشنایی خبرنگار با منابع خبری است.

سایت جایزه صلح نوبل هنوز خبر اعطای آن را منتشر نکرده و فقط نامزدها معین شدند با این حال برخی کانال‌ها و حتی سایت‌ها خبر قطعی اعطای آن را منتشر کردند. در مورد خبر قاتل شهید حججی، هرچند منتشرکننده عذرخواهی کرد ولی مروری بر این نوع اخبار نادرست که حذف می‌شوند و در بسیاری موارد، به دلیل عدم حساسیت، کسی هم عذرخواهی نمی‌کند، نشان می‌دهد گاهی در بازنشر خبر، اصل صحت و دقت فدای سرعت می‌شود؛ و این در بلندمدت اعتبار رسانه را زیر سؤال می‌برد.

از خبرهای تکراری و کپی (حتی با غلط املایی مشابه) در کانال‌های تلگرامی بگذریم که نشان از عدم اهتمام جدی بر اصول سه‌گانه فوق در این رسانه خبری نوظهور دارد که به جرات می‌توان گفت سرعت و میزان انتشار خبر در آن چندین برابر سایر رسانه‌هاست و مسئولیت خبرنگار را دوچندان می‌کند.

اگر برای رسانه خود و مخاطب خود ارزش قائل هستیم باید خبر را تولید و یا با دقت و صحیح بازنشر دهیم. انتشار سریع خبرهای غیردقیق، بخصوص اگر در موارد بحرانی روی دهد اگر حتی به فاجعه‌ای منجر نشود، اعتبار رسانه را از بین می‌برد.

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top