یادداشت؛

اقتصاد در حال انطباق با دلار ۶۵٠٠ تومان است

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: اکنون اختلاف ٧٠ درصدی در خصوص ۶٠ درصد کالاها به ۴٠ درصد کاهش‌یافته است به‌عبارت‌دیگر دلار کالا ٩١٠٠ تومان است.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان؛ محمدحسین ادیب عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان طی یادداشتی آورده است؛ دلار ٧١ درصد گران شده است. اما به نسبتی که دلار گران شده کالاها گران نشده است.

قبلاً دلار در خیابان فردوسی ٣٨٠٠ تومان بود اما زمانی که به کالا تبدیل می‌شد ٧٠ درصد افزایش قیمت می‌یافت دلار کالا ۶۴۶٠ تومان بود.

اکنون اختلاف ٧٠ درصدی در خصوص ۶٠ درصد کالاها به ۴٠ درصد کاهش‌یافته است به عبارت دیگر دلار کالا ٩١٠٠ تومان است.

٢٠ درصد کالاها با دلار ۴٢٠٠ تومان تأمین می‌شود. ۲۰ درصد کالاها صد در صد نسبت به نرخ ارز واکنش نشان داده و متناسب با دلار ۶۵٠٠ تومان گران شده است

اما فعال اقتصادی برای ادامه فعالیت در سطح سال قبل، به نقدینگی بیشتر نیاز دارد و چنین نقدینگی وجود ندارد لذا دو اتفاق در بازار رخ داده است:

الف – نقدی فروشی در ٨٠ درصد موارد جایگزین فروش مدت‌دار شده (در سطح رابطه بین عمده‌فروش و خرده فروش)

ب- حجم فروش از نظر تعدادی به‌طور متوسط ۴٠ درصد کاهش‌یافته است یعنی مغازه‌داری که ١٠٠ تلویزیون می‌فروخته، فروش به ۶٠ تلویزیون کاهش‌یافته است (اکنون معدل فروش ٣٠ درصد سابق است اما طی سه ماه آینده رفتار هیجانی بازار فروکش کرده و فروش رشد می‌کند و به سطح ۶٠ درصد سابق افزایش می‌یابد اما بازگشت به سطح فروش سابق، خواب‌وخیال است)!

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top