انتخابات یک مفهوم اجتماعی است

انتخابات یک مفهوم اجتماعی است

«بسم‌الله الرحمن الرحیم»

《وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ》

«شورای شهر یا شورای شهرداری»

به گزارش جویاآنلاین، این روزها، تنور انتخابات به‌سان پختگی داغ است و هر چه ایام می‌گذرد شور و شوق این پدیده‌ی مهم اجتماعی که تأثیراتش بر تمامی عناصر و شاخص‌ها و مؤلفه‌هاست نمایان‌تر می‌شود.

انتخابات یک مفهوم اجتماعی است که هم رویکرد نظری تحلیلی آن و هم رویکرد عمل‌گرایی آن سرشار از شعور است و شور که می‌توان آن را از زاویه‌های گوناگونی تشریح کرد و در قالب‌ها و تئوری‌های مختلفی تحلیل و تبیین و گفتمان سازی کرد و این منظور بدین شناخت است که این اتفاق مستقیم با سرنوشت مردم در ارتباط است و برنامه‌ریزی برای این پدیده اجتماعی که در راستای سعادت واقعی بشر است باید انجام بگیرد، چراکه دموکراسی و مردم‌سالاری دینی در جامعه ایرانی میوه شیرین آموزه‌های قرآنی از یک ضلع و از ضلع دیگر استفاده از خردگرایی واقع‌بینی با آرمان‌گرایی حقیقی است و در ضلع سوم ماحصل داشته‌های فرهنگی کهن است که ریشه در ارزش‌های انتقالی داشته است و دارد.

با این مقدمه می‌توان گفت یکی از دلیل‌های ایجاد نهادهای قانونی عقلانی مطابق با قانون اساسی، ایجاد نهاد شورای اسلامی شهر و روستا است.

مطابق با متفکر فیلسوف ژان ژاک رسو اراده عمومی یا خیر همگانی می‌تواند از طریق دموکراسی مشارکتی مستقیم برآورده شود و از قوانینی که اراده عمومی را بیان می‌کند باید اطاعت شود چنانکه ماکس وبر برای مشروعیت اقتدار سه منبع آرمانی ارائه کرده است.

  1. مشروعیت سنتی
  2. مشروعیت کریزمایی
  3. مشروعیت عقلانی قانونی که محور بحث ما است و حاصل آن اعتقاد به قانونی بودن الگوهای قواعد هنجاری و حق کسانی که تحت چنین قواعدی برای صدور دستور اقتدار یافته‌اند استوار است، چنانکه گروهی از نظریه‌پردازان مانند پارسونز و آلموند و ایستن مشروعیت را برای حفظ نظام‌های اجتماعی و سیاسی بسیار مهم می‌دانند.

بنابراین با این پیشینه نظری علمی و با توجه به جایگاه شوراهای اسلامی شهر، به‌عنوان یک منبع غنی سرمایه اجتماعی و نظار و ورود کننده عمده در تحقق توسعه محلی و میانی و ملی و جایگاه رده‌های مستقیم اتصال‌دهنده مردم با مسئولین خرد و میانه کشور در جهت کارآمدی و کفایت مسئولین، تحکم و تقویت، ارتقا فراوانی و فزون‌تری فرایندهای اهداف سیستمی و اجتماعی و همچنین با استناد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (اصل ۶، در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکا آرا عمومی اداره شود). (اصل ۱۰۰، برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند). (اصل ۱۰۳، استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می‌شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آن‌ها هستند).

لذا با توجه به‌تمامی موارد ذکرشده می‌توان اظهار داشت که جایگاه شورای اسلامی شهر در جایگاه والای مشروعیت و مقبولیت قرار دارد و در جهت بزرگ‌ترین خدمت به مردم است در تمامی شاخص‌های که ذکرشده است و نمی‌توان شوراهای شهر را فقط در شرح وظیفه خود با نگاه تک‌بعدی به شورای شهرداری معطوف دانست.

حال در راستای تحقق این امر مهم اجتماعی که بار سنگین خدمت‌رسانی دارد باید مردم منتخبان را بسیار موشکافانه و ریزبینانه و عالمانه و به دور از تعصب و با توان تخصص و تفکر و تدبیر انتخاب کنند تا شاهد اجراشدن کامل معنای حقیقی این نهاد مهم اجتماعی، به‌صورت همه‌جانبه باشیم انشالله.

و همچنین در راستای تحقق اهداف این نهاد اجرائی می‌طلبد که با الگو گیری از نظریه فرایند پروژه‌ی آینده‌نگری فناوری که شامل

  1. تفکر درباره آینده.
  2. گفتمان درباره آینده.
  3. شکل دادن علمی آینده.

این قالب پویای اجتماعی را پیشرفت و تکاپو داد در جهت اجرای هرچه صحیح‌تر این اصل از قانون اساسی کشور.

در پایان باید نگارش کرد که بیان گزاره‌ی مبنی بر اینکه شورای شهر را می‌توان صرف و به‌صورت خشک شورای شهرداری دانست یک تفسیر کاملا اشتباه است و با توجه به بندهای قانونی و شرح وظایف و اختیاراتی که ذکر شد، نیاز به خوانش دوباره اختیارات و وظایف و بازتفسیر این گزاره که شورای شهر یک شورای عمومی اجتماعی در تمامی شاخص‌های جامعه است به‌شدت بالا می‌رود و لازم است و بر این گوهر مشترک باید صحه گذاشت که نهاد شورای شهر، شورای مدیریت عمومی اجتماعی است نه اینکه شورای شهرداری؛ و باید در فرجام بحث گفت که یکی از وظایف شورای اسلامی شهر، حوزه شهرداری و مبلمان شهری و چگونگی هزینه‌های عوارضی، خدماتی و عمرانی شهری است.

نویسند: سجاد خزان

اسفند ۱۳۹۵

 

انتهای پیام/

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top