بیدارم خبر داد؛

اولین جشنواره خربزه گرگاب ۱۹ مرداد برگزار می‌شود

عضو شورای اسلامی شهر گرگاب گفت: اولین جشنواره خربزه گرگاب در روز جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در پارک ورودی این شهر برگزار خواهد شد.

نرگس بیدارم ظهر امروز در گفت‌وگو با پایگاه خبری صدای جویا در اصفهان با بیان اینکه اولین جشنواره خربزه گرگاب در روز جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ از ساعت ۱۷ تا ۲۰ به همت فرمانداری شهرستان شاهین‌شهر و میمه، شورای شهر، شهرداری و کشاورزان زحمت‌کش شهر گرگاب در پارک ورودی این شهر برگزار خواهد شد، اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری چنین جشنواره‌ای معرفی ظرفیت‌های شهر گرگاب به سایر اقصا نقاط کشور جهت فعال‌سازی جاذبه‌های توریستی و گردشگری این شهر است.

وی با بیان اینکه کشاورزان گرگابی به علت خشک‌سالی‌های متوالی در چند سال گذشته و کمبود شدید آب و همچنین نزولات آسمانی چندان نتوانسته‌اند فعالیتی در این راستا داشته باشند، افزود: در تلاشیم با کمک سایر نهادها و ارگان‌های مربوط آموزش‌ها و حمایت‌های لازم از کشاورزان در راستای تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گلخانه‌ای، انتقال کشت بهاره به زمستان، حمایت تسهیلاتی قابل‌توجه برای تشویق کشاورزان به‌منظور استفاده از آبیاری نوین، بهره‌گیری از تحقیقات عملیاتی به‌منظور تحقق هدف‌گذاری کاهش سطح و افزایش تولیدات کشاورزی و توجه به تولید محصولات راهبردی برای خودکفایی کشور انجام دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر گرگاب بیان داشت: با توجه به مزیت‌های زیاد کشت گلخانه‌ای، اما کشاورزان به علت نیاز به سرمایه بالای راه‌اندازی این نوع کشت، رغبت زیادی ندارند، زیرا هر هکتار گلخانه نزدیک ۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

وی گفت: یکی از روش‌های بهینه مصرف آب، بدون بالا بردن سطح کشت، روش گلخانه‌ای است که اجرای روش گلخانه‌ای و بقای آن به سه عامل فناوری نوین، خدمت به‌موقع و ارتقای سطح نیروی انسانی بستگی دارد که دولت باید در این راستا کشاورزان را تشویق و آن‌ها حمایت کند.

بیدارم تصریح کرد: نسخه شفابخش کشاورزی بهره‌وری منابع آبی است، بهره‌وری یعنی با کمترین میزان مصرف آب محصولی را تولید کنیم که هم از لحاظ کمی بیشترین باشد و هم از لحاظ کیفی محصولی باشد که ارزش اقتصادی داشته باشد که این موضوع با تحقق تغییر الگوی کشت محقق می‌شود.

به گزارش صدای جویا؛ شهر گرگاب با جمعیتی بالغ‌ بر ۷ هزار نفر در ۲۰ کیلومتری شمال مرکز اصفهان واقع است. این شهر از توابع شهرستان شاهین‌شهر و میمه دارای قدمتی بیش از ۴۰۰ سال است که شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی است و به دلیل کم‌آبی در سال‌های اخیر اکثر مردم آن به مشاغل صنعتی روی آورده‌اند.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top