با حضور وزیر اقتصاد از ۳۰۳ پروژه بخش کشاورزی و ۸ پروژه نیروگاهی در اصفهان بهره‌برداری به عمل آمد

با حضور وزیر اقتصاد از ۳۰۳ پروژه بخش کشاورزی و ۸ پروژه نیروگاهی در اصفهان بهره‌برداری به عمل آمد

به گزارش پایگاه خبری جویا آنلاین، عصر امروز پنج‌شنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۶ به مناسبت هفته دولت و با حضور مسعود کرباسیان  وزیر اقتصاد و دارائی به همراه نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس، استاندار اصفهان، فرماندار و سایر مسئولین استان اصفهان، از ۳۰۳ پروژه بخش کشاورزی با اعتباری بالغ‌بر ۱۶۱۰میلیارد ریال با ثبت اشتغال برای ۱۷۴۳ نفر و فرصت شغلی برای ۹۳۳ نفر که در حوزه آب‌وخاک و امور مهندسی ۱۵۴ پروژه و تولیدات دام و طیور و آبزیان ۴۷پروژه و تولیدات گیاهی ۵۰ پروژه و صنایع کشاورزی ۳ پروژه و امور عشایری ۴۸ پروژه و سایر یک پروژه(شرکت توسعه اصفهان کشت) همچنین از ۸ پروژه شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با اعتباری بالغ‌بر ۵۳میلیارد تومان در نیروگاه برق شهید منتظری شهرستان شاهین‌شهر و میمه بهره‌برداری به عمل آمد.

مسعود کرباسیان در جمع خبرنگاران اصفهان اظهار کرد: وزارت اقتصاد در دولت یازدهم درحالی واگذار شد که تورم بیش از ۴۰ درصد، نابسامانی و نوسانات نرخ ارز و عدم ثبات پولی و مالی وجود نداشت.وابستگی به نفت موجب شده بود که کشور نفت بیش از ۱۰۰ دلار می‌فروخت اما تراز تجاری کشور منفی بود. بدهی دولت به سیستم‌های بانکی نیز بسیار زیاد بود.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم زحمات زیادی کشید تا قطار اقتصاد به ریل اصلی بازگردد،ادامه داد:در حال حاضر تورم تک رقمی شده است،تراز تجاری مثبت است و صادرات بر واردات غلبه کرده است. رشد اقتصادی کشور بالای ۱۲ درصد بوده و موسسات غیرمجاز بانکی نیز برچیده شده‌اند.

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه دولت دوازدهم در موضوع اقتصاد استمرار دولت یازدهم با برنامه‌های بهتری پیش خواهد رفت،تاکید کرد:جذب سرمایه‌گذار خارجی،خصوصی‌سازی و مردمی کردن اقتصاد و نه خصوصی‌سازی به معنای رد دیون، موجب شده تا مدیریت ارزی که در کنار این خصوصی‌سازی انجام گرفته است، رشد اقتصادی را برای کشور فراهم آورد.

کرباسیان ادامه داد: کاهش تورم از اساسی‌ترین فعالیت‌هایی بوده که صورت گرفته و ادامه خواهد داشت. بهبود فضای کسب و کار نکته دیگری است که مدنظر است و روی آن در دولت دوازدهم تمرکز خواهد شد. کاهش تدریجی سود بانکی نیز در دستور کار بوده و از روز شنبه کلید خواهد خورد.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در دولت یازدهم کاهش وابستگی به نفت رخ داد و سهم مالیاتی از کل منابع عمومی در سال ۹۵ به ۳۶ درصد رسید، اظهار کرد: ما آرام آرام شاهد رشد تولید هستیم و در بازه زمانی سال‌های ۹۲ تا ۹۵، یک میلیون و ۹۶۰ هزار شغل ایجاد کرده‌ایم که این نشان از روند پویایی اقتصاد دارد.

کرباسیان با اشاره به اینکه با کاهش سود بانکی و کاهش تورم نیز ادامه خواهد یافت، افزود: زمانی که در این کشور تورم ۴۰ درصدی داشته‌ایم، سود بانکی ۲۲ درصد بوده است، اما امروز که تورم به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است چرا باید سود بانکی روی ۲۲ درصد بماند. بنابراین تصمیم گرفته‌ایم که این سود کاهش یابد.

وی اضافه کرد: قرار نیست قراردادهای قبلی بانکی بهم بخورد، بلکه این کاهش سود از روز شنبه رخ خواهد داد و نباید جای نگرانی وجود داشته باشد چرا که ۴ ساله اقتصاد آینده ایران با برنامه پیش خواهد رفت.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: اصلاح نظام بانکی،جلب سرمایه‌گذاری خارجی، تامین منابع مالی، توسعه کار، توجه به سرمایه و بورس و تامین اوراق عرضه بازار ثانویه از فعالیت‌های در دستور کار است.

کرباسیان ادامه داد: شفاف‌سازی اقتصاد و برخورد با رانت‌ها بخصوص اقتصاد نفتی رانتی، و مبارزه با پولشویی نیز از نکات دیگری است که باید به جد دنبال آن باشیم. همچنین در بهبود فضای کسب و کار و فضای اقتصاد کشور حاضریم از نظرات همه کارشناسان استفاده کنیم تا کشور را به اهداف پیش‌رو ببرد.

وی تصریح کرد: ما قدرت پول ملی می‌خواهیم یا خیر؟ آیا به دنبال رشد اقتصادی مثبت هستیم یا خیر؟ امروز تورم تک رقمی وجود دارد یا خیر؟چرا پس برخی در خصوص ثبات نرخ ارز و فشردگی فنر در این قسمت صحبت می‌کنند. ما به صرف اینکه برخی کالاها گران می‌شود، نباید منابع و ظرفیت خالی کشور را نادیده بگیریم. ما باید در تلاش باشیم که قدرت پول ملی‌مان افزایش یابد تا بتوانیم در تجارت‌ها بهتر عمل کنیم. من معتقد نیستم که نرخ ارز باید ثابت بماند. هرچند که مدیریت ارز را بانک‌ها انجام می‌دهند و نرخ ارز نیز کمتر از تورم رشد کرده است. هرچند در این سال‌ها نیز تورم کاهش یافته و تراز تجاری خارجی نیز با همین قیمت ارز مثبت بوده، من موافق قدرت پول ملی هستم.

وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سوال که چرا استانی مثل اصفهان باید بیشترین مالیات را بدهد و کمترین بودجه را بگیرد، گفت: اصفهان یکی از استان‌های پیش‌رو کشور و جزو مناطق رو به رشد کشور است. در این استان در سال ۹۶، ۱۶۵۵ پروژه بالغ بر ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال افتتاح شده است که  نشان از توانمندی آن دارد.

کرباسیان پیرامون معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری نیز اظهار کرد:به دلیل اینکه اولویت کشور در دولت دوازدهم رشد اقتصادی است،هر تعداد افراد که بتوانند به پیشبرد اقتصاد کشور کمک کنند باید به کار گرفته شوند.این دولت همدلی بسیار بالایی دارد و افرادی که مسئولیت گرفته‌اند همگی صاحب‌نظر هستند و این به لحاظ اولویت اقتصاد است که ریاست جمهوری چنین تصمیمی گرفته‌اند.

در ادامه رسول زرگرپور عصر امروز در مراسم افتتاح طرح‌های شرکت برق منطقه‌ای اصفهان در نیروگاه شهید محمد منتظری این شهر اظهار کرد: ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و عمومی اصفهان را بخش خصوصی انجام داده است.

وی افزود: در ۴ سال اخیر، با وجود محدود بودن منابع دولتی، ۱۲ هزار و ۷۰۰ طرح مختلف با ۱۰۵ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری در استان اصفهان بهره‌برداری شده که سهم بخش خصوصی بیش از سایر بخش‌ها بوده است؛ پس از بخش خصوصی، بخش عمومی ۲۰ درصد و دولت فقط ۱۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها را در این استان بر عهده داشته است.

استاندار اصفهان ادامه داد: امسال نزدیک به هزار و ۶۵۵ طرح در این استان،  با ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری شده است؛ سهم بخش خصوصی در این سرمایه‌گذاری، ۶۸ درصد، بخش عمومی ۲۴ و دولت ۸ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان به تنهایی ۱۰ درصد از مالیات کشور را تامین می‌کند، خواستار آن شد که سهم بیشتری از مالیات اخذ شده به این استان اختصاص یابد و افزود: هم اینک این استان در زمینه دریافت بودجه استانی از محل مالیات در رتبه‌های آخر در بین استان‌های کشور قرار دارد.

استاندار اصفهان در پایان تاکید کرد: اگر چه این استان در بسیاری از شاخص‌ها، در ردیف استان‌های پیشروی کشور است اما در برخی شاخص‌ها از استان‌های کمتر توسعه‌یافته هم عقب‌تر است.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی عصر امروز در مراسم افتتاح هم‌زمان ۳۰۳ طرح کشاورزی استان اصفهان در مورچه‌خورت شاهین‌شهر اظهار کرد: تأمین آب بخش‌های آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی استان اصفهان، مهم‌ترین درخواست مردم این استان است.

وی افزود: از وزیر امور اقتصاد و دارایی که به نمایندگی از هیأت دولت در مراسم افتتاح این طرح‌ها حضور یافته است درخواست داریم، این درخواست مهم مردم، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را در هیأت دولت مطرح کنند.

نماینده مردم برخوار شاهین‌شهر و میمه در مجلس خاطرنشان کرد: هر روز شاهد تعطیلی برخی از طرح‌های کشاورزی و صنعتی و یا رفتن سرمایه‌گذاران از این استان هستیم.

وی ادامه داد: طرح انتقال آب تونل بهشت‌آباد از چهارمحال و بختیاری به زاینده‌رود تعطیل شده است و احداث سد روی تونل سوم کوهرنگ هم به سرانجام نرسیده است.

وی اظهار داشت: اجرای این دو طرح مهم که می‌تواند مشکل تأمین آب استان اصفهان را کمتر کند، به علت فشار برخی از مسؤولان در استان‌های هم‌جوار به نتیجه نرسیده است.

 

joyaonline@

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top