بسیج سازندگی ۹۷ هزار واحد اقتصادی در کشور ایجاد کرده است/اجرا ۸۰ هزار طرح محرومیت زدایی در کشور

بسیج سازندگی ۹۷ هزار واحد اقتصادی در کشور ایجاد کرده است/اجرا ۸۰ هزار طرح محرومیت زدایی در کشور

به گزارش جویا، نعمان غلامی در گفت و گویی اظهار کرد: از این رقم یک هزار و ۱۸۳ طرح در قالب احداث مدرسه، خانه عالم، خانه نیازمند، داروخانه و اورژانس و ۲۰۳ طرح در قالب مرمت و بازسازی به بهره برداری می رسد.
وی با بیان این که فلسفه وجودی بسیج سازندگی، حضور جوانان و اعزام آنها برای پروژه های محرومیت زدایی است گفت: در پنج سال گذشته ۸۰ هزار طرح محرومیت زدایی در کشور اجرا شده است.
به گفته مسئول سازمان بسیج سازندگی در باره کمک ساخت ۵ هزار خانه نیازمند گفت: کمیته امداد امسال تامین مالی پنج هزار خانه نیازمندی را انجام داد که گروه های جهادی این طرح ها را احداث کردند.
سردار غلامی اعلام کرد: استان های خوزستان با افتتاح ۱۸۱ پروژه، مازندران با ۱۳۷ پروژه، هرمزگان با ۸۵ پروژه و آذربایجان شرقی با ۶۵ پروژه رتبه های اول تا چهارم در حوزه افتتاح پروژه های محرومیت زدایی در بین ۳۲ استان را به خود اختصاص دادند.

* نمایشگاه و فروشگاه عرضه محصولات سالم و محلی قطب های تولیدی کشور
سردار غلامی تاکید کرد: یکی از رویکردهای بسیج سازندگی در اقتصاد مقاومتی، تمرکز بر صنایع تبدیلی و ایجاد واحدهای کوچک صنایع تبدیلی است.
وی توضیح داد: در کشور ما ضایعات محصولات کشاورزی و باغی زیاد است و طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی به طور میانگین ۱۹ درصد از محصولات باغی به شکل ضایعات است.
مسئول سازمان بسیج سازندگی ادامه داد: با کار کارشناسی و مطالعات انجام شده و هماهنگی با مسئولین شهرستان و دستگاه های دولتی تصمیم گرفتیم یک محصول که دارای ضایعات است را با فرآوری به محصول دیگری تبدیل کنیم.
وی با اشاره به ۳۵۰ هزار تن محصول سیب شهر سمیرم، تصریح کرد: ۵۰ هزار تن از این سیب به شکل ضایعات است در صورتی که می توان با این ضایعات محصولات دیگری همچون سرکه سیب، لواشک، دمنوش سیب و غیره به دست آورد که با مطالعات انجام شده مقرر شد شهر سمیرم تبدیل به قطب سرکه سیب شود.
رئیس سازمان بسیج سازندگی اعلام کرد: از تاریخ دوم لغایت هفتم آذر ماه در بوستان گفت و گو تهران ۱۲۵ شهرستان محصولات و تولیدات خود را عرضه می کنند.
به گفته سردار غلامی، در این نمایشگاه شهرستان ها با ارائه محصولات مرتبط با قطب خود اقدام به تبلیغ در نمایشگاه اقتصاد منهای نفت می کنند.
* همایش طلایه داران اقتصاد مقاومتی
مسئول سازمان بسیج سازندگی در ادامه این گفت و گو اظهارکرد: سازمان بسیج سازندگی از سال ۹۲ با رویکرد کمک، تسهیل گری و در امتداد دستگاه های دولتی به طرح های اقتصاد مقاومتی ورود کرد.
وی با تاکید بر این که بسیج سازندگی مستقل از دولت و دستگاه ها نیست افزود: ما با وزارتخانه ها، فرمانداران و استانداران هماهنگ هستیم و در واقع آن دسته از کار دستگاه ها را که می توان با کار مردمی و نیروهای بسیجی انجام داد را در دست می گیریم.
سردار غلامی اضافه کرد: بسیج سازندگی در ۱۲ عرصه در حوزه امنیت غذایی با دستگاه ها همکاری می کند که در طول سه سال گذشته بیش از ۹۷ هزار واحد اقتصادی در کشور ایجاد کرده ایم.
وی با اشاره به همایش طلایه داران اقتصاد مقاومتی که ۶ آذرماه در تهران برگزار می شود، گفت: در این همایش از ۳۰۰ نخبه فعال در عرصه های اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی تجلیل می شود و همچنین قریب به ۱۰ هزار طرح اقتصادی مقاومتی افتتاح می شود.
سردار غلامی با بیان این که سازمان بسیج سازندگی تلاش می کند الگوهای موفق را معرفی کند، افزود: هر سال در هفته بسیج با برگزاری همایش طلایه داران، الگوهای موفق استان ها را به تهران می آوریم و از آنها تجلیل می کنیم.
مسئول بسیج سازندگی تصریح کرد: سازمان بسیج سازندگی الگوهای موفق را از استان ها می گیرد و با توجه به شاخص هایی همچون ایجاد بیشترین اشتغال، رعایت زنجیره ارزش و برخورداری از پایداری لازم علاوه بر تجلیل از آنها در استان مربوطه از برترین های آنها در استان تهران تجلیل می شود.
وی اظهارکرد: امسال در تهران ویژه نامه منهای نفت نیز منتشر می شود که در آن ۳۴ نفر به عنوان منتخب معرفی می شوند و از بین آنها نیز ۱۰ نفر به عنوان منتخب ملی معرفی می شوند و در این ویژه نامه روند ورود این افراد به موضوع، چالش ها، درآمد و مسائل دیگر به کسانی که قصد ورود به این حوزه ها را دارند معرفی می شود.
* اجرای طرح ملی واکسیناسیون ۱۴ میلیون قطعه مرغ بومی
مسئول بسیج سازندگی گفت: این سازمان آمادگی خود برای مشارکت در زمینه های آبخیزداری، بیابان زدایی، مبارزه با آفات نباتی همچون مشارکت بسیج در طرح ملی مبارزه با فلج اطفال را به دولت اعلام کرده است.
وی افزود: به همین منظور با شروع هفته بسیج و از سوم لغایت ششم آذرماه با همکاری سازمان دامپزشکی کار واکسیناسیون ۱۴ میلیون مرغ بومی علیه بیماری نیوکاسل در ۱۲ استان (سیستان و بلوچستان، اصفهان، کرمانشاه، کردستان، خراسان رضوی، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، فارس و بوشهر) آغاز می کند.
سردار غلامی تشریح کرد: این واکسیناسیون در ۵۰ درصد روستاهای این ۱۲ استان با همکاری ۱۱ هزار نفر طی سه روز انجام می شود که در روز اول آمارگیری طیور بومی، روز دوم آموزش لازم به روستائیان و روز آخر این واکسیناسیون که به صورت خوراکی است بین روستائیان توزیع می شود و به این ترتیب می توانیم آمار جدیدی از طیور بومی به دست آوریم.
مسئول بسیج سازندگی در پایان گفت: رویکرد بسیج سازندگی در بحث محرومیت زدایی، گسترش نیروهای جهادی است و هر جا که لازم باشد پای کار آمده و می توانیم از ظرفیت بسیج سازندگی در رفع مشکلات مردم استفاده کنیم.

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top