بشار اسد؛ حمله به خان شیخون اقدامی ساختگی برای بهانه حمله آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بود

بشار اسد؛ حمله به خان شیخون اقدامی ساختگی برای بهانه حمله آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بود

به گزارش جویاآنلاین، بشار اسد، چهارشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری فرانسه در دمشق گفت: «فقط می‌توانیم اجازۀ انجام تحقیقاتی را بدهیم که بی‌طرفانه باشد و مطمئن شویم کشورهایی که ذینفع نیستند در هیئت (تحقیق) حضور دارند تا اطمینان حاصل شود از آن برای مقاصد سیاسی استفاده نمی‌کنند.»

رئیس‌جمهور سوریه بیان داشت: حمله به خان شیخون، اقدامی «ساختگی» بوده تا به‌عنوان بهانه‌ای برای حملۀ ایالات‌متحده به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه مورد استفاده قرار گیرد.

اسد با اشاره به حادثۀ شیمیایی خان شیخون افزود: «قطعاً، از نظر ما ۱۰۰ درصد، ساختگی بود. تصور ما این است که غرب، به‌احتمال‌زیاد، ایالات‌متحده به دست تروریست‌ها آن را انجام داده است.»

رئیس‌جمهور سوریه همچنین اطمینان داد: که دولت وی همۀ ذخایر سلاح‌های شیمیایی خود را در سال ۲۰۱۳ از کشور خارج کرده و در نتیجه نمی‌توانسته عامل حادثۀ خان شیخون باشد.

اسد تأکید کرد: دولت وی حتی اگر هنوز زرادخانۀ شیمیایی داشت، از آن استفاده نمی‌کرد.

بشار اسد درعین‌حال تأکید کرد: حملۀ آمریکا نتوانسته از توانایی دولت وی در انجام حملات علیه تروریست‌ها بکاهد.

رئیس‌جمهور سوریه در جای دیگری از سخنانش افزود واشنگتن در مورد حل بحران این کشور عربی «جدی نبوده» بنابراین مذاکرات صلح سوریه به نتیجه نرسیده است.

اسد گفت: «ایالات‌متحده در دستیابی به راه‌حل سیاسی، جدی نیست. آن‌ها می‌خواهند از آن (مذاکرات) به‌عنوان چتری برای تروریست‌ها استفاده کنند.»

ارتش سوریه، پنجشنبه از حملۀ هوایی آمریکا به انبار گازهای سمی داعش خبر داد که به کشته شدن صدها تن از جمله شمار زیادی غیرنظامی منجر شده است.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top