به‌زودی انجام می‌شود؛ خواهرخواندگی قنات جهانی مزدآباد میمه با قنات جهانی گناباد

به‌زودی انجام می‌شود؛ خواهرخواندگی قنات جهانی مزدآباد میمه با قنات جهانی گناباد

با حضور مسئولان بخش میمه و بازدید از قنات‌های تاریخی و جهانی قصبه و بلده در گناباد و فردوس، مقدمات عقد خواهرخواندگی قنات مزدآباد میمه با قنات گناباد کلید خورد.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر میمه، مرتضی اسفندی رئیس شورای اسلامی شهر میمه، با اشاره به توجه ویژه شورای اسلامی این شهر به قنات جهانی مزدآباد اظهار داشت: پیگیرهای مؤثر و مستمر یکی از شهروندان شهر میمه به صورت خودجوش از سال ۱۳۸۸، باعث شد تا قنات‌های مزدآباد و عمومی وزوانِ بخش میمه در فهرست آثار جهانی ثبت گردد و همین موفقیت، نام میمه را در عرصه‌های گردشگری جهانی متمایز نموده است.

وی افزود: از زمان ثبت جهانی قنوات بخش میمه، شورای اسلامی و شهرداری مرکز بخش، در کنار شورای کشاورزی و با محوریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان و شهرستان شاهین شهرومیمه، توانسته با نگاه به رویکرد مثبت، در معرفی و شناساندن قنوات بخش میمه نقش کلیدی را ایفا نماید.

رئیس شورای اسلامی شهر میمه ادامه داد: در همین راستا با هماهنگی انجام‌شده از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهین شهرومیمه برنامه بازدید از قنوات گناباد و بلده فردوس صورت گرفت که در این بازدید علاوه بر تشریح وجوه تمایز قنات تاریخی و جهانی مزدآبادِ میمه، در نشستی با حضور فرماندار، شهردار و مسئولان میراث فرهنگی شهرستان گناباد و جمع مسئولان بخش میمه، مقدمات عقد خواهرخواندگی قنات مزدآباد میمه نیز با قنات گناباد انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: به‌راستی که قنات باعث شده تا جلوه‌های بزرگی از تلاش انسان، برای زندگی بهتر به نمایش گذاشته شود. امروزه قنات‌ها محلی برای مطالعات علمی دانشجویان و محققان شده و بازدید از قنات‌ها می‌تواند تغییر نگاهی ژرف شود، بر انسان‌های امروزی که درگیر زندگی ماشینی هستند.

اسفندی گفت: قنات‌ها علاوه بر تأمین آب، فرهنگی غنی را در دل خود جای‌داده‌اند، از آداب، رسوم، فرهنگ و ارتباطات عاطفی گرفته تا نحوه تعامل انسان‌ها در طول تاریخ که وظیفه نسل امروز حفظ و احیای آن است.

وی ادامه داد: تشابه‌های قنات‌های بلده و قصبه با قنوات مزدآباد و وزوانِ بخش میمه و فرهنگ‌های موجود در دل این قنات‌ها بیانگر این است که مسئولان و مردم برای رسیدن به بهترین شرایط گردشگری برای این قنوات، علاوه بر جذب سرمایه‌گذار، فرهنگ گردشگری را باید نیز ترویج نمایند.

رییس شورای اسلامی شهر میمه، در پایان از زحمات تمام کسانی که در راه جهانی‌شدن قنوات بخش میمه تأثیرگذار بودند تشکر کرد و گفت: از سال ۸۸ تلاش‌های از خاطر نرفتنیِ محسن فخریان مدیرمسئول ماهنامه شهرتاش به‌عنوان یک رسانه برای ثبت جهانی قنوات بخش میمه شروع شد تا به امروز، افراد بسیاری با همدلی و همراهی مثال‌زدنی در این راه قدم برداشته‌اند.

وی تأکید کرد: جای دارد از همه این عزیزان به‌خصوص اقشار مختلف مردم، مسئولان بخش میمه، رئیس اداره میراث شهرستان شاهین‌شهر و میمه و رئیس پایگاه جهانی قنوات استان و شهردار میمه و سایر عوامل مؤثر قدردانی نمود.

بنابراین گزارش، قنات گناباد با ۳۳ کیلومتر طول در شهر گناباد و قنات مزدآباد با ۱۸ کیلومتر طول در شهر میمه قرار دارد و در تیرماه سال گذشته در فهرست آثار جهانی قرارگرفته‌اند.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top