یادداشت؛

به بهانه خودکشی زوج ایلامی

خودکشی، گرانی، احتکار، مشکلات زیست‌محیطی، سقوط ارزش ریال و دیوانه‌بازی‌های دلار و سکه ازجمله مسائلی است که بسیاری از کارشناسان حیطه اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی بر آن اذعان دارند.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، فرشید محمدی از تحلیل گران مسائل اجتماعی به بهانه خودکشی اخیر زوج ایلامی با قرص برنج در شهر سرابله آورده است؛ جامعه شناسان بر این عقیده‌اند که خودکشی پدیده‌ای است ناشی از فشارهای اجتماعی که بر روی بعضی از افراد جامعه اِعمال می‌گردد و در نتیجه، این قبیل افراد قربانیان جامعه‌اند. از سوی دیگر این حقیقت وجود دارد که رضایت از زندگی باعث قوی شدن انگیزه ادامه حیات و لذت بردن از زندگی می‌گردد؛ در غیر این صورت میل به خودکشی شدت می‌یابد.

این‌که یک فرد بخواهد با مایه گذاشتن از جان خویش سعی در نشان دادن درد درونی خود داشته باشد، بی‌نهایت دردناک است. خودکشی می‌تواند نوعی رفتار باشد که می‌خواهد از این طریق به دیگران بفهماند که دیگر تحملش تمام‌شده است و یا به وسیله خودکشی می‌خواهد خشم و عصبانیت خود را نشان دهد. نکته مهم این‌که فردی که خودکشی می‌کند هیچ‌گونه انگیزه یا نیازی برای زیستن و زندگی کردن ندارد زیرا این انگیزه از او گرفته شده است.

خودکشی، گرانی، احتکار، مشکلات زیست‌محیطی، سقوط ارزش ریال و دیوانه‌بازی‌های دلار و سکه از جمله مسائلی است که بسیاری از کارشناسان حیطه اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی بر آن اذعان دارند.

درصورتی‌که برنامه و راهبردی مؤثر و عقلانی توسط مسئولان کشور برای مقابله با آن‌ها در دستور کار قرار نگیرد، دیر یا زود چهره‌ای بحرانی به خود گرفته و رویارویی با آن در آتیه نیازمند صرف هزینه‌های چند برابر است.

امام علی (ع) در حدیثی می‌فرمایید؛ (اگر فقر به خانه‌ای وارد شود، ایمان از آن خانه بیرون می‌رود) لیکن با استناد به این سخن گران‌بها می‌توان ریشه بسیاری از مشکلاتی که از قلم افتاد را در فقر و تن نحیف دغدغه‌های اقتصادی که این روزها بر کشور حاکم می‌باشد، یافت.

چند روز پیش شخصی مقابل شهرداری تهران مبادرت به خودسوزی نمود که بسیاری از آشنایان وی اقدام او را فعلی اعتراضی از روی استیصال به مشکلات اقتصادی و برخی نا عدالتی‌های موجود در جامعه گره‌زده‌اند.

در همین راستا دیروز خبری با مضمون خودکشی زوجی جوان در رسانه‌های مجازی استان ایلام خیلی زود دست‌به‌دست شد، علی‌الظاهر زن و شوهری در نواحی شمالی استان با مصرف قرص برنج، خودکشی کرده‌اند.

شوربختانه سال‌هاست که خودکشی در استان ایلام، رتبه‌های نخستین آمارهای کشوری را به خود اختصاص می‌دهد و علل بسیاری برای این مسئله بیان شده است، اما سخن اصلی نگارنده مبحث خودکشی این زوج و پی بردن به علل آن نیست، بلکه دیدگاهی انتقادی است به کنکاشی از روی حرص و ولع برخی از رسانه‌ها که در زندگی خصوصی این زوج داشتند.

لذا باید توجه داشت که استان ایلام به دلیل وصلت‌های نسبی و سببی که در میان جامعه‌ی تقریباً سنتی آن ریشه دوانده کلیه افراد به‌نوعی با هم فامیل، آشنا و یا دوست هستند، بنابراین چه دلیلی دارد که اسم و فامیل و یا حتی محل زندگی این زوج از سوی برخی رسانه‌ها فاش شود؟ لطفاً اگر تسلی خاطر نیستیم به زخم دل و جان بازماندگان نمک نپاشیم!

حریم خصوصی یک اصل پذیرفته شده در تمامی کشورهای دنیا است و به آن توجه خاصی می‌شود، لازم به یادآوری است ذکر محل زندگی دو شخصی که اقدام به خودکشی کرده‌اند به‌جز پاشیدن بذر ناامیدی و احساسات منفی در شهر یا روستای محل زندگی آن‌ها چه سودی برای مردم دارد؟

باید پذیرفت فقر، تنگدستی و مشکلات معیشتی دغدغه اصلی جامعه ایران، بخصوص مردم ایلام می‌باشد، ولی نباید همه‌چیز را به آن ارتباط دهیم، زیرا هیچ توجیه درستی نیست که تنها فقر جواز و انگیزه یک شخص برای خودکشی هست، در پایان با در نظر گرفتن جایگاه رسانه‌ها و سهمی که در نوع نگرش فکری و روحی مخاطبان خود دارند، انتظار می رود بیش از پیش به خبرهای منتشره نگاهی رسانه‌ای و علمی داشته باشند.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top