حاجی دلیگانی مطرح کرد:

تاکنون برای انتقال آب از خلیج‌فارس به کرمان و یزد ۴ هزار میلیارد تومان هزینه شده است/ مسؤولان اصفهان، خروج پساب فاضلاب از شاهین‌شهر و برخوار را فراموش کنند/وضعیت آب در اصفهان نسبت به سایر نقاط کشور اسفناک است

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس با بیان اینکه از دولت‌مردان انتظار می‌رود مردم استان اصفهان را همچون کرمان و یزد از موهبات طرح انتقال آب‌های آزاد بی‌نصیب نکنند، گفت: نزدیک به ۱۶۰ هکتار از باغات دو شهرستان برخوار، شاهین‌شهر و میمه به علت نبود آب در معرض نابودی کامل قرارگرفته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، حسینعلی حاجی دلیگانی عصر امروز ۱۹ مردادماه ۱۳۹۷ در نخستین جشنواره خربزه گرگاب به وضعیت بحرانی آب در استان اصفهان به‌خصوص در منطقه دشت برخوار اشاره کرد و گفت: آن‌قدر باید این مسئله مهم در همه‌جا تدوین شود تا به‌عنوان یک گفتمان مهم و تأثیرگذار همه مسؤولان و کارشناسان به بررسی آن بپردازند.

وی با بیان اینکه امروز در حالی کشاورزان دشت برخوار  با حفر چاه‌های ۲۵۰ متری به آب می‌رسند که در گذشته  تنها با حفر شش متر این نیاز آن‌ها برای دست‌یابی به آب کاملاً رفع می‌شد، افزود: دولت باید چاره‌اندیشی برای تخصیص آب شیرین به حوزه دشت برخوار به‌خصوص از راه دریای خلیج‌فارس و عمان همانند سایر کشورها بکند هر چند ممکن است قیمت هر مترمکعب آن برای اصفهان نزدیک به ۵ هزار تومان آب بخورد.

*وضعیت آب در اصفهان نسبت به سایر نقاط کشور اسفناک است

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی با تأکید مجدد بر اینکه وضعیت آب در اصفهان نسبت به سایر نقاط کشور اسفناک است، تصریح کرد: تنها راحل خروج از این وضعیت نگران‌کننده، شیرین سازی آب‌های آزاد و انتقال آن به استان اصفهان همچون استان‌های کرمان و یزد است.

وی با بیان اینکه بر اساس اخبار رسیده تاکنون جهت انتقال و شیرین سازی آب‌های آزاد به استان‌های کرمان و یزد بیش از  ۴ هزار میلیارد تومان هزینه شده است، تصریح کرد: از مسئولان و به‌خصوص دولت‌مردان انتظار می‌رود مردم استان اصفهان را نیز، از موهبات چنین طرح بزرگی بی‌نصیب نکنند.

حاجی دلیگانی با تأکید بر اینکه مسئولان استان اصفهان خروج حتی یک قطره پساب فاضلاب دو شهرستان برخوار، شاهین‌شهر و میمه را باید از ذهن بیرون کنند، متذکر شد: برای اولین و آخرین بار به‌صراحت بیان می‌کنم به‌هیچ‌عنوان اجازه نخواهم دادم یک قطره از پساب فاضلاب شهرهای برخوار و شاهین‌شهر به مکان دیگری انتقال پیدا کند چراکه، (چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است).

وی با اشاره به اینکه اگر آب هست باید برای همه باشد، گفت: نزدیک به ۱۶۰ هکتار از باغات دو شهرستان برخوار، شاهین‌شهر و میمه به علت نبود آب در معرض نابودی کامل قرارگرفته‌اند.

وی در پایان کشاورزان را به سمت کشت‌های گلخانه‌ای به خاطر بهره‌وری بالاتر و کاهش مصرف آب تشویق کرد و گفت:  کشاورزانی که به این گرایش پیدا کنند به‌عنوان نماینده آن‌ها در مجلس همه تلاش خود را جهت حمایت از آن‌ها به کار خواهم گمارد.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top