ثابت نگه‌ داشتن قیمت دلار اثری جز کاهش قدرت رقابت‌ تولیدکننده ندارد

به گزارش جویا به نقل از فارس یکی از بندهای مهم سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری به همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی کشور ابلاغ‌ شده است توجه به صنایع، تولیدات داخلی، رونق بازار اشتغال کشور برای جوانان جویای کار است، چرا که صنایع داخلی کشور طی سالیان گذشته به علت تحریم‌ها

به گزارش جویا به نقل از فارس یکی از بندهای مهم سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری به همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی کشور ابلاغ‌ شده است توجه به صنایع، تولیدات داخلی، رونق بازار اشتغال کشور برای جوانان جویای کار است، چرا که صنایع داخلی کشور طی سالیان گذشته به علت تحریم‌ها و نبود زیرساخت‌های اقتصادی قدرتمند و مناسب در کشور دستخوش نابسامانی‌هایی شده است.

بر اساس آخرین آمارها و اظهارنظرهای کارشناسان اقتصادی که توسط رسانه‌های منتشر می‌شود وضعیت کنونی صنایع استان اصفهان به ۶۹ درصد فعال و ۳۱ درصد غیرفعال تقسیم‌بندی شده است و این در حالی است که از میان واحدهای فعال استان اصفهان ۳۲ درصد کمتر از ۲۵ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و ۳۰ درصد دیگر بین ۲۵ تا ۵۰ درصد ظرفیت مشغول فعالیت‌اند.

زرگرپور استاندار اصفهان نرخ بیکاری را در این استان ۱٫۵ درصد از متوسط کل اشتغال کشور بیشتر عنوان کرده و دلیل آن را رکود گسترده در صنایع استان و آمار بالای مهاجرت به اصفهان اعلام می‌کند.

شرح‌حال اوضاع نابسامان بازار کار ایران و اصفهان چند سالی است که حال چندان خوبی ندارد و به گفته سید عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان، در سال گذشته ۴۱۵ هزار شغل در بخش صنعت در کشور از دست‌ رفته است. او همچنین هشدار می‌دهد اگر بخشودگی جرائم مالیاتی از سوی دولت عملی نشود این آمار از این نیز که هست بیشتر خواهد شد.

از همین رو تصمیم گرفتیم برای بررسی مشکلات صنایع، سرمایه‌گذاران و رونق دوباره اشتغال در استان اصفهان، گفت‌وگویی را با مصطفی وعیدی، عضو اتاق بازرگانی استان اصفهان و عضو هیئت‌ مدیره شهرک‌های صنعتی استان اصفهان به‌عنوان یک تولیدکننده داخلی داشته باشیم.

فارس: به‌ عنوان یک تولیدکننده نظرتان درباره شعار سال مقام معظم رهبری (اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل) چیست؟

وعیدی: ضمن تبریک اعیاد رجب و شعبان باید بگویم رهبر معظم انقلاب چندین سال است که به موضوع اقتصاد و اهمیت آن در قالب شعارهای مختلف در هرسال تأکید داشته و امسال با جدیت خواستار عملی شدن اقتصاد مقاومتی شده‌اند.

مسلما اگر به دنبال این هستیم که در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، پیش از آن حتما باید اقتصاد قدرتمندی داشته باشیم تا حرف ما را بپذیرند.

فارس: به‌عنوان یک صنعتگر راه‌های عملی و اجرایی شدن شعار سال چیست؟

وعیدی: کشور ما خوشبختانه به دلیل وجود منابع غنی، در شرایط استثنایی قرار دارد اما این منابع به‌جای آنکه منبعی برای ایجاد ارزش‌افزوده شود، ما را تنبل بار آورده و صرفا تنها توجه ما به حوزه خام فروشی است.

به عقیده من برای آنکه به شعار اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشیده شود باید توجه به تولید در رأس فعالیت‌های کشور قرار گیرد، چراکه با تولید داخلی می‌توانیم از خام فروشی جلوگیری کنیم و آن را با ارزش‌افزوده بیشتر به خارج صادر کنیم نه اینکه خام فروشی کرده و با هزینه‌ای به‌مراتب بیشتر محصول از خارج وارد کنیم.

حمایت از تولیدکننده، برداشته شدن موانع تولید، باز کردن راه ورود مردم به تولید و اقتصاد منظور خصوصی‌سازی ازجمله راهکارهایی است که می‌تواند به تحقق شعار سال کمک شایانی نماید.

فارس: چه خواسته‌ای از دولت به‌عنوان یک تولیدکننده محصولات ساختمانی دارید؟

وعیدی: خواسته من تولیدکننده از دولت رونق بازار ساخت‌وساز و مسکن در کشور است چراکه به واسطه این رونق گرفتن است که هزاران شغل ازدست‌رفته در حوزه مسکن دوباره احیا خواهد شد.

فارس: یک تولیدکننده در حوزه صادرات چه تقاضایی از دولتمردان و نمایندگان مجلس دارد؟

متأسفانه در بخش صادرات، ضعف‌های عمده‌ای در کشور وجود دارد، نخست اینکه باید بدانیم که تولیدکننده داخلی در شرایط نابرابری در برابر رقیب خارجی قرار گرفته است، قوانین موجود نه‌تنها به کمک تولیدکننده داخلی به‌منظور رقابت با رقبای خارجی نیامده، بلکه خواه‌ناخواه شرایط را برای حضور رقیب خارجی تسهیل کرده است.

به نظر می‌رسد در شرایط کنونی کشور که با مشکل تقاضا روبرو هستیم، باید بیش از گذشته به فکر صادرات باشیم، در این راه هم مسئولان دولتی و هم نمایندگان مردم در مجلس می‌توانند تولیدکنندگان را حمایت کرده و راه را برای صادرات تولیدکنندگان داخلی باز کنند.

فارس: از رسانه‌ها چه انتظاری دارید؟

وعیدی: بدون شک رسانه‌ها به‌عنوان بازوی ارتباطی میان تولیدکننده، مسئولین و مردم می‌توانند با انعکاس حقایق و با روحیه حق‌طلبی نقش انکارناپذیری در این میان ایفا کنند.

به این شکل که در زمان نیاز به بیان مطالبه تولیدکننده، اقدام کنند و حتی پیگیر این حق نیز باشند تا نتیجه حاصل شود. حتی رسانه به‌عنوان حافظ منافع ملت، آنجا که نیاز است و از یک تولیدکننده کم‌کاری یا تخلف می‌بیند آن را بیان کرده تا مسئولین نیز به آن رسیدگی کنند، چراکه در حقیقت این اقدام به نفع خود تولید است و مردم را به تولیدکننده داخلی بدبین نمی‌کند.

در یک جمله آنکه رسانه باید بلندگوی حق‌طلبی باشد که مشکلات و ضعف‌های موجود را چه از جانب مسئولان و چه از جانب تولیدکننده بیان کند.

فارس: آیا فراهم شدن امکان سوئیفت می‌تواند منجر به تولید بیشتر شود؟

وعیدی: هنوز سوئیفت آزاد نشده و برخی از بانک‌هایی هم که دارند با سوئیفت کار می‌کنند بانک‌هایی بودند که قبلا در کشورهایی مانند چین، کره و تایوان سوئیفت‌شان فعال بوده و هم اکنون هم به کار خودشان مشغول هستند.

چرا که خیلی از بانک‌های اروپایی کارشان را منوط به رضایت‌بخشی بانک‌های آمریکایی کردند. یعنی اگر آن‌ها یک نامه کتبی در این خصوص بدهند بانک‌های اروپایی با ایران همکاری می‌کنند که متأسفانه نمی‌دهند، ایران هم به دنبال رضایت گرفتن آن‌ها بعد از برجام هست.

مشکل تولیدکنندگان داخلی ما نداشتن سوئیفت نبوده و نیست، نمی‌گوییم اثری نداشته اما مشکل اصلی این نبوده است، مشکل ما علی‌رغم برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه قید شده که قیمت نرخ دلار باید هرساله بر اساس مابه التفاوت تورم داخل کشور و تورم جهانی افزایش پیدا کند که متأسفانه دولت‌مردان ما سعی می‌کنند قیمت دلار را ثابت نگه‌ دارند و این اثری جز کاهش قدرت رقابت‌پذیری تولیدکننده نخواهد داشت و زمانی که دلار را ثابت نگه‌ داریم اثر رکود و یا کاهش توان تولید خواهیم داشت. و هم‌اکنون ۲ بخش کشور در حوزه تولید داخلی و بخش دولتی و یا پروژه‌های دولتی به خاطر عدم درآمدهای موجود دچار رکود است و این مشکلات وحشتناک قابل‌ حل شدن نیست مگر اینکه راهی برای صادرات باز شود تا از رکود خارج شویم.

درحالی‌که تورم ترکیبی ما در حدود ۱۰۰ درصد بوده و تورم ترکیبی جهان نزدیک به ۲۰ درصد بوده است دولت یازدهم در این ۳ سال اخیر هیچ افزایش نرخ دلاری به آن صورت نداشته ما اگر نرخ ارز را ۸۰ درصد اضافه کنیم قدرت رقابتی دلاری ما تازه به ۳ سال قبل برمی‌گردد.

یعنی تولیدکننده داخلی ما در چند سال گذشته ۸۰ درصد قدرت رقابت‌پذیری کالای خودش را از دست داده که مشکل اصلی ما در این قسمت است و تا وقتی ما نرخ ارز را به‌گونه‌ای قرار ندهیم که قدرت رقابت‌پذیری کالای داخلی وجود داشته باشد امکان خروج از رکود به وجود نمی‌آید.

فارس: صحبت پایانی شما درباره تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور و به‌خصوص در حوزه صنعت؟

وعیدی: مصادف شدن سال اقتصاد مقاومتی و شرایط پسابرجامی، شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌ زده است که بیش از گذشته اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گیرد.

همواره گفته‌ شده که تولید داخلی، اهرم اصلی اقتصاد مقاومتی است که بر مبنای یک تولید داخلی قدرتمند، می‌توانیم اقتصاد مقاومتی را به‌خوبی اجرایی کنیم. بسیاری از واحدهای تولیدی نیز با مشکلات زیاد از جمله کمبود نقدینگی روبرو هستند که این نشان از زیرساخت غلط اقتصادی است.

برای تحقق اقتصاد مقاومتی، باید ذهنیت مسئولان نیز تغییر کند، همین ذهنیت اشتباه مسئولان بوده که در تصمیم‌گیری و قوانین و مقررات خود را بروز داده و شرایط کنونی اقتصاد را موجب آورده است.

امیدوارم مسئولان به‌جای افزایش فروش نفت و مواد خام، به فکر ایجاد ارزش‌افزوده بر این منابع اولیه باشند و تولید داخل را به سمتی ببرند که با استفاده از این منابع انرژی مواد خام و ذخایر غنی معدنی، به فکر تولید بیشتر باشیم که این تولید بیشتر می‌تواند هم اشتغال بیشتری را فراهم آورد و هم خلق ثروت کند.

————————–

گزارش از: نورالله جویا

————————–

10 (پاسخ به) <<ثابت نگه‌ داشتن قیمت دلار اثری جز کاهش قدرت رقابت‌ تولیدکننده ندارد>>

 1. جمعی از کار کنان رسمی کار گری بهزیستی گفت:

  جناب آقای انوشیروان بند پی
  ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور
  سلام علیکم
  احتراماً به استحضار می رساند تعدادی از نیروهای فعال و کاردان در این اداره کل تحت عنوان رسمی کارگری مشغول به انجام وظیفه هستیم که اغلب دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی بوده که متاسفانه مزایای مندرج در احکام کارگزینی و سایر مزایای جانبی از جمله بدی آب و هوا، محرومیت مناطق جنگی حق تحصیلات دانشگاهی و سختی کار و ………. شامل ما نمی شود. جالب اینکه چارت خالی سازمانی داریم که با توجه به سوابق و تخصصی که هر کدام از ما در مشاغلی که سالها در آن کار می کنیم و تجربه کافی را کسب نموده ایم. در اداره ای که در آن هستیم حتی اگر چارت خالی نیز نداشته باشد مسئولین محترم سازمان می توانند از مرکز درخواست پست جدید نمایند. حال این این سوال برای همه ما پیش آمده که ما واقعاً چه نوع استخدامی هستیم نه مثل کارگران مشمول قانون کاریم !و نه مانند همکاران خدمات کشوری! نه مثل همکاران قراردادمعین !موقع پرداخت پاداش پایان سال، عیدی ما باید اندازه مبلغ عیدی کارمندان رسمی باشد چونکه حقوق ما از محل بند (( و )) تبصره ۱۹ قانون بودجه و از طریق خزانه پرداخت می شود. اگر تفاوت ما از نوع بیمه باشد که نیروهای پیمانی و قرادادهای کار معین نیز بیمه تأمین اجتماعی می باشند! مسئولین باید به این امر مهم توجه داشته باشند که ما کارگر شرکتهای خصوصی و یا کارخانجات نیستیم بلکه ما به استخدام سازمانی کاملاً دولتی درآمده ایم. لذا جهت احقاق حقوق و پرهیز از تبعیض و ایجاد عدالت اداری ما کارکنان رسمی کارگری شاغل در اداره دولتی خواهان تبدیل وضعیت در قالب طرح از رسمی کارگری به رسمی کشوری و یا پیمانی می باشیم تا بتوانیم همانند کارکنان رسمی از قانون نظام هماهنگ و خدمات کشوری بهره مند شویم.این مشکل کلیه همکاران رسمی کارگری بهزیستی سراسر کشور می باشد.ضمنا طرح تبدیل وضعیت کار کنان رسمی کار گری ادرات دولتی نظیر بهزیستی به رسمی کشوری یا ÷یمانی در مورخ ۱۳۹۲/۹/۲۰روز چهارشنبه ساعت ۱۰/۳۰صبح به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده وطرح فوریت دار شده وطی نامه ۱۶۲ اعلام وصول گرددید واز تاریخ یاد شده تاکنون درکمیسیون اجتمعاعی مجلس بلا تکلیف میباشد
  با احترام
  جمعی از کارکنان رسمی کارگری بهزیستی

 2. جمعی از کار کنان رسمی کار گری بهزیستی گفت:

  جناب آقای حسنیعلی حاجی
  نماینده محترم مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی
  سلام علیکم
  احتراماً به استحضار می رساند تعدادی از نیروهای فعال و کاردان در این اداره کل تحت عنوان رسمی کارگری مشغول به انجام وظیفه هستیم که اغلب دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی بوده که متاسفانه مزایای مندرج در احکام کارگزینی و سایر مزایای جانبی از جمله بدی آب و هوا، محرومیت مناطق جنگی حق تحصیلات دانشگاهی و سختی کار و ………. شامل ما نمی شود. جالب اینکه چارت خالی سازمانی داریم که با توجه به سوابق و تخصصی که هر کدام از ما در مشاغلی که سالها در آن کار می کنیم و تجربه کافی را کسب نموده ایم. در اداره ای که در آن هستیم حتی اگر چارت خالی نیز نداشته باشد مسئولین محترم سازمان می توانند از مرکز درخواست پست جدید نمایند. حال این این سوال برای همه ما پیش آمده که ما واقعاً چه نوع استخدامی هستیم نه مثل کارگران مشمول قانون کاریم !و نه مانند همکاران خدمات کشوری! نه مثل همکاران قراردادمعین !موقع پرداخت پاداش پایان سال، عیدی ما باید اندازه مبلغ عیدی کارمندان رسمی باشد چونکه حقوق ما از محل بند (( و )) تبصره ۱۹ قانون بودجه و از طریق خزانه پرداخت می شود. اگر تفاوت ما از نوع بیمه باشد که نیروهای پیمانی و قرادادهای کار معین نیز بیمه تأمین اجتماعی می باشند! مسئولین باید به این امر مهم توجه داشته باشند که ما کارگر شرکتهای خصوصی و یا کارخانجات نیستیم بلکه ما به استخدام سازمانی کاملاً دولتی درآمده ایم. لذا جهت احقاق حقوق و پرهیز از تبعیض و ایجاد عدالت اداری ما کارکنان رسمی کارگری شاغل در اداره دولتی خواهان تبدیل وضعیت در قالب طرح از رسمی کارگری به رسمی کشوری و یا پیمانی می باشیم تا بتوانیم همانند کارکنان رسمی از قانون نظام هماهنگ و خدمات کشوری بهره مند شویم.این مشکل کلیه همکاران رسمی کارگری بهزیستی سراسر کشور می باشد.ضمنا طرح تبدیل وضعیت کار کنان رسمی کار گری ادرات دولتی نظیر بهزیستی به رسمی کشوری یا ÷یمانی در مورخ ۱۳۹۲/۹/۲۰روز چهارشنبه ساعت ۱۰/۳۰صبح به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده وطرح فوریت دار شده وطی نامه ۱۶۲ اعلام وصول گرددید واز تاریخ یاد شده تاکنون درکمیسیون اجتمعاعی مجلس بلا تکلیف میباشد
  با احترام
  جمعی از کارکنان رسمی کارگری بهزیستی

 3. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  گریزی بر مشکل حل‌نشده‌ای به نام کارکنان رسمی کارگری ادارات بهزیستی اکنون «امید» به «تدبیر» دکتر روحانی است بیش از یکسال از نوشتن نامه نخست به ریاست جمهوری، مسئولان استانی و نمایندگان مجلس می گذرد. نامه ای که هنوز هم بسیاری از نویسندگانش امیدوار به رسیدن جوابش هستند. برای بسیاری از آنها باور کردنی نیست مردی میانه اندام و همیشه در سفردولتهای نهم و دهم که براساس آمار، گیرنده بیشترین در خواستها و نامه های مردمی در عمر پربرکت نظام جمهوری اسلامی بوده است و در مدت صدارتش در خیابان پاستور هیچ نامه ویا درخواست به حقی را بی پاسخ نگذاشته هنوز جواب نامه آنها را نداده است . آنها جمعی از کارکنان رسمی کارگری نهادهای دولتی استان ایلام هستند که حالا با نگرانی روزهای واپسین باقیمانده از عمر دولت دهم را می شمارند. روزهایی که هرچند هر ساعتش برای بیشتر شهروندان ایرانی آبستن خبری از حل مشکلات استخدام در ارگانهای دولتی، اجرای طرحهای حمایتی ازقشرهای مختلف و انجام برنامه های معطل مانده در دولتهای قبلی است اما هنوز با وجود اجرای طرحهایی نظیر خدمات کشوری و ساماندهی شرکتهای خدماتی و کارگران شرکتی برای این قشرمژده ای نداشته است . این کارکنان را که هنوز امیدوار به حل مشکلات خود به دست گره گشای دکتر محمود احمدی نژاد هستند؛ در آیین نامه استخدام ادارات دولتی به نام مستخدمین رسمی – کارگری می شناسند. این افراد با مدارک تحصیلی از دیپلم تا کارشناسی ارشد حالا سالهاست در تبعیضی آشکار نسبت به همکاران خود که تنها با تفاوتی موسوم به مستخدمین رسمی کارمندی در ادارات دولتی مشغول بکارند نه حق تاهل می گیرند و نه فوق العاده برای بدی آب و هوا، نه حق تحصیلات به آنان پرداخت می شود و نه از مزایای محرومیت مناطق جنگی استفاده می‌کنند. این محرومیت و تبعیض در حالی انجام می شود که تنها اختلاف بین آنان و همکارنشان در استفاده از نقل کارگری و کارمندی است و البته وقتی پای درد دلشان می نشینی احساس می کنی در این میان حتی حرمت کلمه در کارگر هم که عطر و بوی بوسه پیامبر مهربانی (ص ) را با خود دارد نیز بر دردهایشان می افزاید. آنان که در دوران دفاع مقدس مرزدارانی غیور بوده و بسیاری از آنان از خانواده های معظم شهدا و جانبازان و ایثارگرانند در تمام این سالها دم فرو بسته اند و تبغیض آشکار بین آنها و همکارانشان سبب شده با مسایل و مشکلات مالی بسیار دست و پنجه نرم کنند. تلخی این تبعیض و تناقض آشکار آنجا روشن می شود که در هنگام پرداخت عیدی بر خلاف روند محاسبه این مزیت بر اساس قانون کارو برای کارگران از منظر سازمان دولتی متبوع خود آنان کارمند محسوب شده و همانند کارمندان رسمی عیدی دریافت می کنند . این وضعیت آنها را شبیه ضرب المثل معروف می کندکه (یا مرغ باش بپر، یا شتر باش و ببر!!!) نگاهی به فراوانی این افراد در نهادهایی نظیر بهزیستی ، تربیت بدنی نیز حکایت از نبود نگاه کارشناسی شده به وضعیتهای استخدامی آنان در احکامشان است و وجود این جایگاه دوگانه کارمندی رسمی و کارگری رسمی در این نهادها تا حدودی غیر منطقی و نیازمند تجدید نظر می دهد. این در حالی است که احکام کارگزینی این کارکنان رسمی – کارگری از نظر مزایای مندرج و مزایای جانبی با قانونهای خدمات مدیریت کشوری و قانون کار همخوانی نداشته و در راستای تحقق شعار عدالت گستری دولت نهم و دهم نیازمند بازنگری ویژه است. آنان که تا پیش از اجرای قانون خدمات کشوری امیدوار به رفع این تبعیضها و بهره گیری از مزیتهای قانونی خود نظیر حق تاهل و غیره بودند از حل نشدن این اجحاف در حق خود و دیگر همکارنشان دلسرد شده و حالا تمام امیدشان به رییس جمهوری منتخب است. تا خواسته ای که تنها در چند کلمه خلاصه می شود تا حق قشری نه چندان کم جمعیت در جامعه نیز از حقوق قانونی خود که همان حق تاهل، بدی آب و هوا ، محرومیت مناطق جنگی ، حق تحصیلات دانشگاهی و سختی کار است و به همکارانشان پرداخت می شود بی بهره نما نند و یا خواهان تبدیل وضعیت به خدمات کشوری اعم از رسمی کشوری یا پیمانی هستند. همانگونه که در بالا ذکر شد تأمین نیروی انسانی ادارات دولتی و سازمان‌های وابسته به روش‌های مختلف از جمله بکارگیری کارکنان رسمی کارگری صورت می‌گیرد. این در حالی است که بخشی از این مجموعه معلق نتوانسته‌اند جای خود را نه در بین کارکنان پیمانی و نه رسمی کشوری پیدا کنند. از طرفی علیرغم پیگیری‌های متعدد جمع کثیری از این قشر زحمتکش از طریق ارسال نامه به ریاست محترم جمهوری، جناب دکتر احمدی‌نژاد، مسئولان استانی و نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی و همچنین انعکاس مشکلات خود از طریق رسانه‌های محلی، نشریات سراسری و خبرگزاری‌ها، متأسفانه تاکنون هیچگونه اقدامی در این زمنیه صورت نگرفته است. اکنون با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتخاب شخصیت فرهیخته و مورد اعتماد ملت، جناب دکتر روحانی، این مجموعه این بار چشم امید خود را به ایشان دوخته‌اند تا با تدبیر خویش و با بهره‌گیری از درایت و نگاه واقع‌بینانه، مشکل‌شان به پایان برسد و این دغدغه‌ی روزمره دست از سر زندگی‌شان بردارد. در این راستا، دبیر جامعه اسلامی کارمندان استان ایلام با اشاره به زحمات بی‌بدیل این مجموعه خاطرنشان کرد: بهره‌گیری از حقوق قانونی و مزیت‌هایی که این دسته از کارکنان دولت از آن محروم هستند از جمله حق تأهل، بدی آب و هوا، حق مدارج دانشگاهی و سختی کار باید برای آن‌ها اجرایی گردد. سید خلیل سجادی در ادامه تبدیل وضعیت این کارکنان را به خدمات کشوری اعم از رسمی کشوری و پیمانی خواستار شد و اضافه کرد: کارکنانی که در این شرایط قرار می‌گیرند( رسمی کارگی) مدارک تحصیلی و به ویژه مدارک دانشگاهی هیچ‌گونه تأثیری در ارتقاء جایگاه اداری و حقوق و مزایای دریافتی آن‌ها ندارد که این موضوع نیز به تنهایی اجحاف در حق این قشر به شمار می‌رود. وی همچنین افزود: کارگران رسمی کارگری خدماتی مورد بحث با هر گروهی که استخدام می‌شوند بدون کسب گروه جدید در طول دوران خدمت خویش با همان گروه استخدامی بازنشست می‌شوند که این قانون نیز باید مورد بازبینی و تغییر قرار گیرد. دبیر جامعه اسلامی کارمندان استان ایلام در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به ضرورت حمایت مسئولان ذیربط از این قشر خدمتگزار مشکلات مطرح شده در آینده‌ای نه چندان دور حل شود

 4. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  مقدمه توجیهی:

  بر اساس ماده‌ی (۴۵) قانون مدیریت خدمات کشوری، استخدام در دستگاه های اجرایی به یکی از دو روش ذیل انجام می‌شود:

  الف) استخدام رسمی برای تصدی پست‌های سازمانی ثابت و برای مشاغل حاکمیتی

  ب) استخدام پیمانی برای تصدی پست‌های سازمانی و برای مدت معین

  البته در کنار آن قانون کار هم وجود دارد که تکالیف آن برای کارگران و کارفرمایان مشخص و روشن است. آنچه که مشخص است این موضوع است که فرد شاغل یا باید تابع قانون مدیریت خدمات کشوری باشد یا قانون کار.

  در تعدادی از دستگاه‌های اجرایی، کارکنانی با سوابق خدمتی شاغلند که وضعیت استخدامی آنان ابهام دارد. در احکام کارگزینی این عده از کارکنان از واژگانی همچون رسمی-کارگری استفاده شده که ضمن آن‌که مغایرت‌های قانونی دارد، ابهامات فراوان آن باعث شده تا این عده از کارکنان از امتیازات مصرح در قانون که دیگران استفاده می‌کنند مثل حق تأهل، بدی آب و هوا، محرومیت، حق تحصیلات و سختی کار) نتوانند برخوردار باشند.

  طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان رسمی-کارگری به رسمی یا پیمانی در دستگاه‌های اجرایی

  ماده واحده- از تاریخ تصویب این طرح، دولت موظف است احکام استخدامی کارکنان رسمی-کارگری در دستگاه‌های دولتی را به رسمی- کشوری یا پیمانی تغییر دهد.

  تبصره ۱- کارکنان رسمی- کارگری به کلیه کسانی اطلاق می شود که مستخدم دولت بوده و در احکام کارگزینی آنان عبارت رسمی- کارگری قید شده است.

  تبصره ۲- بعد از تصویب این قانون، کارکنان فوق از همه مزایای قانون مدیریت خدمات کشوری مشابه سایر مستخدمین دولت بهره‌مند خواهند شد.

  این طرح در جلسه علنی شماره ۱۶۲ روز چهارشنبه مورخ ۲۰/۰۹/۱۳۹۲ به صورت یک‌فوریت اعلام وصول گردید

 5. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بند پی
  ریاست محترم سازمان بهزیستی کل کشور

  باعرض سلام وادب احترام

  جناب آقای دکتر انسانهای زیادی براریکه های قدرت نشستند ولی هر گز نامی از آنها در تاریخ نیست ولی آنان که تقوای الهی را پیشه خود ساختن و تحول بنیادی در جامعه ایجاد کردند انگشت شمارند از شما عاجزانه در خواست داریم فریاد رس جامعه هدف و کار کنان بهزیستی باشید سالهاست که کار کنان رسمی کار گری بهزیستی سراسر کشور به امید تبدیل وضعیت از رسمی کارگری به رسمی کشوری یاپیمانی چشم به قلم های شما دوخته اند اما دریغ از کوچکترین تحولی از خداوندمنان می خواهیم که شمارا در تمام اهداف یاری نماید تا یاریگر همه همکاران باشید انشالله که پاسخ مثبتی از شما دریافت نمائیم
  از طرف جمعی از کار کنان رسمی کار گری بهزیستی

 6. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  با عرض سلام جناب آقای نورالله جویا این طرح تبدیل وضعیت کار کنان رسمی کار گری به رسمی کشوری یا پیمانی که خبری ازش نیست و از همان تاریخ تصویب طرح در کمسیون اجتماعی مجلس میباشد امید است به صحن علنی مجلس بیاید و بارای موافق نمایندگان مردم در خانه ملت به تصویب نهای برسد و مشکل این عزیزان حل شود جهت رضای خداوند تبارک تعالی با تصویب یک فوریت؛
  مجلس وضعیت استخدامی کارکنان رسمی کارگری را تعیین تکلیف می‌کند

  » سرویس: سیاسی – مجلس کد خبر: ۹۲۰۹۲۰۱۴۲۷۰
  چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۲ – ۱۲:۱۳
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز(چهارشنبه)‌ مجلس، به یک فوریت طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارمندان «رسمی کارگری» به «رسمی یا پیمانی» رای دادند.

  به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد شوهانی که به عنوان یکی از طراحان این طرح یک فوریتی سخن می‌گفت، اظهار کرد: تعدادی از هموطنان‌مان در سراسر کشور و برخی ادارات شاغل هستند اما وضعیت استخدامی آنها ابهاماتی دارد، بسیاری از این افراد مدارک دانشگاهی بالا دارند و سابقه خدمت صادقانه تعدادی از آنها تا ۲۵ سال هم می‌رسد.

  وی با بیان اینکه با تصویب نهایی این طرح، شغل جدیدی به وجود نمی‌آید و لذا بار مالی بر دولت تحمیل نخواهد شد، گفت: بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، استخدام دستگاه‌های اجرایی یا باید رسمی و یا پیمانی باشد، البته قانون کار هم شرایط و سازوکار خودش را دارد لذا هر فرد مستخدمی یا باید تابع قانون مدیریت خدمات کشوری باشد یا کارگری، اما متاسفانه در احکام بسیاری از مستخدمین دولت عبارت «رسمی کارگری» قید شده که مبهم است و در هیچ قانونی وجود ندارد.

  نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت فعلی این کارمندان تبعیضی آشکار به حساب می‌آید، گفت: نیاز است که با اصلاح قانون این وضعیت بهبود یابد زیرا این افراد از بسیاری از تسهیلات و امتیازات بی‌بهره هستند در حالیکه با اصلاح وضعیت‌شان و تبدیل‌شان به کارمند رسمی دولت یا حداقل کارمند پیمانی، می‌توانند از مزایای قانونی استفاده کنند.

  پورابراهیمی که به عنوان مخالف یک فوریت این طرح سخن می‌گفت، اظهار کرد: در دولت گذشته یکسری استخدام‌ها انجام شده که هنوز کسانی به ما در این رابطه مراجعه می‌کنند و مشکلاتی دارند، من کاری ندارم که این اقدام دولت گذشته بر اساس روال قانونی یا اختیار دولت بوده است اما باید توجه داشت که اعتباری برای این کار در نظر گرفته نشده است.

  وی افزود: تبدیل کارمندان رسمی کارگری به پیمانی یا رسمی بر اساس نظر اداره کل قوانین مجلس بار مالی در پی خواهد داشت و ما هم مخالف این نیستیم که این افراد کارمند رسمی یا پیمانی شوند، اگرچه فلسفه استخدام آنها با سایرین متفاوت بوده اما معتقدیم شورای نگهبان این طرح را رد می‌کند و همین نارضایتی عمومی ایجاد خواهد کرد.

  شکرخدا موسوی نیز در موافقت با یک فوریت این طرح، اظهار کرد: ما می‌خواهیم وضعیت استخدامی بخش زیادی از کارمندان رسمی کارگری را تعیین تکلیف کنیم، آنها با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجهند و ما هم به عنوان نماینده مجلس قسم خورده‌ایم از حق مستضعفین دفاع کنیم.

  نماینده مردم اهواز در مجلس ادامه داد: در حال حاضر ده‌ها نوع استخدام در کشور وجود دارد اما یکی از معضلات و دغدغه کارگران، عدم تعیین تکلیف آنهاست و ما هم باید از حق کارگران و کارمندان دفاع کنیم.

  به گزارش ایسنا، در ادامه یک فوریت طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان رسمی کارگری به رسمی یا پیمانی در دستگاه‌های دولتی به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۱۰۴ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

  محمدرضا باهنر نیز که اداره جلسه را بر عهده داشت، گفت که این طرح باید در کمیسیون مربوطه دنبال شود.

  گفتنی است در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت موظف خواهد بود احکام استخدامی کارکنان رسمی کارگری در دستگاه‌های دولتی را به رسمی کشوری یا پیمانی تغییر ده

 7. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  ۸

  نامه ای به نمایندگان محترم مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی

  سلام و درود خدا بر شما نمایندگان دلسوز مردم در خانه ملت

  احتراماً همانطوریکه مستحضرید جمعی از کارکنان سازمان بهزیستی کشور بصورت رسمی کارگری مشغول وظیفه هستند و تعدادی از این کارکنان همانند کارکنان رسمی و پیمانی در سالهای اخیر توانسته اند ادامه تحصیل داده و مدارک دانشگاهی از قبیل کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد را کسب نمایند و در حال حاضر در ستاد و شهرستانها به عنوان یک نیروی با تجربه البته با ابلاغ، انجام وظیفه می نمایند. این در حالی است که: اولاً کارکنان رسمی و پیمانی توانسته اند از حقوق و مزایای مدرک خود برخوردار شوند در حالیکه نیرویهای رسمی کارگری بدلیل نوع استخدامشان از این مزایا بهره‌مند نبوده و تاکنون نیز هیچ تغییری در احکام آنها لحاظ نگردیده است، ثانیاً طبق قانون کار می بایست احکام آنان تا گروه ۲۰ اعمال شود که متأسفانه چنین اتفاقی رخ نداده و حتی کارکنان رسمی کارگری با مدرک کارشناسی نیز حداکثر تا گروه ۱۰ در احکامشان لحاظ شده است، ثالثاً از مزایای سختی کار در ماده ۳۶ تبصره یک قانون کار پیش بینی شده نیز برخوردار نیستند، رابعاً پاداش عیدی کارکنان موصوف که طبق قانون کار می بایست حداقل دوبرابر تا حداکثر ۳ برابر حقوق پایه پرداخت شود ولی به میزان کارکنان رسمی کشوری به آنان پرداخت می شود، خامساً کارکنان رسمی کارگری نه مانند کارکنان خدمات کشوری هستند و نه مانند کارکنان تابعه قانون کار که از هردو قانون محروم هستند به مصداق ضرب المثل معروف شتر مرغ .
  مزید استحضار است اینکه تمامی کارکنان رسمی کارگری بالای ۱۸ سال داشته اند و با توجه به اخذ مدارک دانشگاهی تعدادی از آنها در صورت تبدیل وضعیت می توانند به عنوان یک نیروی با تجربه و تحصیل کرده در پستهای حساس سازمانی خدمت کرده و در کنار آن از حقوق و مزایای آن نیز برخوردار شوند. ضمناً با عنایت به اینکه در حال حاضر جذب و استخدام نیروی انسانی جدید محدود گردیده است در صورت تبدیل وضعیت این افراد وضعیت نیروی انسانی بهزیستی نیز بهبود خواهد یافت.
  شایان ذکر است تبدیل وضعیت این کارکنان برای دولت بار مالی نداشته و حتی در بعضی از موارد پرداخت اضافه کار که هم اکنون سازمان بابت اضافه کاری کارکنان رسمی کارگری ۲۳ درصد سهم کارفرما می‌پردازد در صورت تحقق این امر طبق قانون کشوری پرداخت ۲۳درصد کارفرما حذف خواهد شد.
  علی ایحال با توجه به مطالب مطروحه و با عنایت به اینکه طرح یک فوریتی تبدیل وضعیت کارکنان به رسمی کشور در تاریخ ۹۲/۹/۲۰به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و طی شماره ۱۶۲ اعلام وصول گردیده و طرح فوریت دار شده و هم اکنون این طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی بوده و بزودی جهت تصویب نهایی به صحن علنی مجلس خواهد آمد، لذا استدعا داریم با نگاه پرمهر و با رأی مثبت خود در تصویب این طرح که موجب رضای حق تعالی و خرسندی و احقاق حق کارکنان رسمی کارگری گردیده. ضمناً کارکنان رسمی کارگری بهزیستی حوزه انتخابیه جنابعالی هم واجد این مشکل هستند. پیشایش مراتب تشکر و قدردانی خود را از همکاری و عنایت جنابعالی ابراز نموده از خداوند سبحان عزت و سرافرازی و سلامتی جنابعالی و تمامی نمایندگان دلسوز مجلس شورای اسلامی را مسئلت می نماییم.

 8. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  نایب ریس کمیسیون اجتماعی مجلس:
  طرح تبدیل وضعیت نیروهای رسمی کارگری در کمیسیون اجتماعی تصویب شد
  تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۴ – ۱۰:۵۱
  کد مطلب: ۳۵۴۲۰(سایت پویا ایلام )
  نایب ریس کمیسیون اجتماعی مجلس: طرح تبدیل وضعیت نیروهای رسمی کارگری در کمیسیون اجتماعی تصویب شده و به زودی در صحن علنی مجلس به رای گیری گذاشته می شود.

  “عمران علی محمدی” نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با ایلام پویا گفت: این طرح در جهت تبدیل وضعیت نیروهای رسمی کارگری تعدادی از دستگاهای اجرایی نظیر بهزیستی تدوین شده که پس از تصویب در کمیسیون اجتماعی به زودی به رای گذاشته می شود.

  نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به بار مالی این طرح برای دولت اظهار کرد: تصویب نهایی این طرح و اجرای آن توسط دولت هیچ بار مالی برای دولت به دنبال نخواهد داشت چرا که هم اکنون این نیروها در بدنه دستگاه ها مشغول خدمت هستند.

  عمران علی محمدی که از طراحان اصلی و امضاء کنندگان این طرح به شمار می رود افزود: با توجه به اصل و تلاش کمیسیون اجتماعی برای تصویب این طرح پیش بینی می شود با کمترین مخالف به تصویب نمایندگان مجلس برسد.

  نایب ریس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بعید می دانم که دولت نسبت به این طرح مخالفتی داشته باشد.

  وی بیان کرد: کمیسیون اجتماعی نظر بسیار مساعدی نسبت به طرح داشت و تمام توان خود را برای تصویب این طرح در در صحن مجلس به کار خواهم بست.

  وی افزود: پس از تصویب نهایی در مجلس و تایید شورای نگهبان دولت موظف به اجرای قانون خواهد شد.

 9. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي گفت:

  جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بندپی

  رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور

  با سلام و آرزوی توفیق
  احتراما ضمن سپاس از توجهات حضرتعالی نسبت به کار کنان خدوم بهزیستی که ایثار گرانه در سنگر دفاع از کرامت انسانی جمعیت هدف سازمان ایفای نقش می نمایند به استحضار می رساند متاسفانه در جریان اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کار کنان رسمی کار گری این سازمان در سنوات گذشته این طرخ صرفا جهت مشاغل خاصی تعریف گردیده حال آنکه امروز با عنایت به نیاز سازمان ومدارک علمی این کار کنان بخش عمده ای از
  آنان در مشاغل کار شناسی فعالیت نموده و عملا به جهت عدم پیش بینی این مشاغل در طرح مذکور از مزایای مصرح قانونی پست های مر بوطه که شاغل در آن می باشند بی بهره بود واین امر تاثیر منفی در انگیز ه همکاران دارد لذا از محضر خضرتعالی تقاضا دارد دستور فرمائید ضمن بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل سازمان زمینه های بهره مندی از ظزفیت های کار ی همکاران ذینفع که بعنوان سر مایه انسانی سازمان میباشند فراهم گردد پیشاپیش از بذل توجه حضرتعالی نهایت امتنان رادارد باتشکر فراوان جمعی از کار کنان رسمی کار گری بهزیستی
  کشور

 10. […] ثابت نگه‌ داشتن قیمت دلار اثری جز کاهش قدرت رقابت‌ تول… به گزارش جویا به نقل از فارس یکی از بندهای مهم سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری به هدستگاه‌ها و […]

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top