جلسه هم اندیشی اصحاب هنر و رسانه با حضور معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرمانداری شاهین‌شهر برگزار شد

جلسه هم اندیشی اصحاب هنر و رسانه با حضور معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرمانداری شاهین‌شهر و میمه برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از شاهین‌شهر اصفهان صبح امروز ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۶ جلسه هم اندیشی هنرمندان، اصحاب رسانه، کانون‌های فرهنگی، سینما داران و حج زیارت و مساجد شهرستان شاهین‌شهر و میمه با حضور سید هادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس، علیرضا بصیری جزی فرماندار، اعضای شورای اسلامی شهر شاهین‌شهر و فرزاد رادمنش رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهین‌شهر و میمه در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

* ایران در عرصه جهانی با فرهنگ قابل معرفی است

سید هادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با تبریک فرا رسیدن دهه ولایت(عید غدیر خم) به مردم شهید پرور استان اصفهان اظهارکرد:  ایران در عرصه جهانی با فرهنگ قابل معرفی است و دنیا ما را با فرهنگ می‌شناسد.

وی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم چیزی به جزء فرهنگ برای ارائه نداریم، افزود: کشور، دین و نظام ما آمیخته با فرهنگ اسلامی است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اسطوره‌های فرهنگی و تاریخ کهن فرهنگی مایه مباهات ما ایرانی هست، تصریح کرد: هنرمندان، اصحاب رسانه و سایر به‌نوعی تولید و صادر کننده فرهنگ غنی ایران اسلامی به سراسر دنیا هستند.

وی با تأکید بر اینکه گذشتگان آینده شما هنرمندان هستید، ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب به همه کاری پرداخته شد جزء فرهنگ، الان به دوره‌ای رسیده‌ایم که می‌خواهیم به فرهنگ بپردازیم اما دستانمان خالی است.

حسینی با بیان اینکه به آسانی با مسائل فرهنگی برخورد کردیم، بیان داشت: امام خمینی(ره) و حتی مقام معظم رهبری از واژه‌هایی همچون شبیخون فرهنگی استفاده کردند تا بیدار شویم اما همچنان در غفلت به سر می‌بریم.

وی با بیان اینکه بعد از گذشت شش سال اولین قانون راجع به فرهنگ که در حوزه پرداختن به قرآن بود به تصویب رسید، گفت: در حالی باید از خط ایرانی برای قرآن استفاده کنیم متأسفانه از رسم‌الخط عثمان طاها بهره می‌بریم این امر با فرهنگ و تاریخ خط ایرانی فاصله کهن دارد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: به‌زودی آثار هنرمندان فاخر ایرانی ثبت و به‌صورت دیجیتال صورت خواهد گرفت که این یک اتفاق بسیار خوب است.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت تنها صنایع دستی و هنر مربوط به آن قابل ارائه است، خاطرنشان کرد: از مجلس می‌خواهیم که بیشتر به حوزه فرهنگ بپردازند تا بهتر بتوانیم از هنرمندان حمایت کنیم.

حسینی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیتی تحت عنوان پایش را از شهرستان‌ها آغاز کرده است، تصریح کرد: این کار باعث می‌شود که هنر اصلی هر شهر شناخته و برای رشد و پیشرفت آن تلاش کرد.

وی با بیان اینکه سال گذشته اعتبارات معاونت استانی وزارت فرهنگ و ارشاد ۲۰ درصد بود و امسال رشد ۱۰ درصد داشته است، تاکیدکرد:  این ۳۰ درصد جدا از بودجه اختصاصی هر استانی است که به آن داده می‌شود.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عصر امروز عصر دیجیتال است و اگر کند در این زمینه حرکت کنیم در حوزه فرهنگ‌سازی به‌شدت عقب خواهیم ماند.

وی با بیان اینکه در همان ابتدا بیمه ۱۰ هزار نفر از هنرمندان را با دستان خالی شروع کرده بودیم، ادامه داد: امسال قرار دادی که با سازمان تأمین اجتماعی بسته‌ایم به این صورت است که ۳۰ هزار نفر از خانواده هنر را تحت پوشش بیمه ببریم. هر چند این تعداد کم است اما تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم که همه هنرمندان را تحت پوشش قرار دهیم.

حسینی افزود: طوری داریم تلاش می‌کنیم. خبرنگاری که مشغول فعالیت هست تحت بیمه رسانه‌ای قرار بگیرد که کسی نتواند او را خریداری کند. تا آزادانه بتواند مسائل خویش را مطرح کند.

وی با بیان اینکه رقمی را برای کمک به مساجد در اختیار فرمانداری شاهین‌شهر قرار خواهیم داد، اظهارکرد: خصوصی‌سازی در حوزه فرهنگ و هنر اتفاق میمون و مبارکی است. چراکه یکی از اصول مهم اقتصاد مقاومتی درآمد زایی هنر یا همان اقتصاد فرهنگ است.

همچنین در ادامه این جلسه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شهرستانهای برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس خواستار ایجاد یک مجتمع فرهنگی و هنری برای شهر شاهین‌شهر که بالای ۱۶۰ هزار نفر جمعیت دارد، شد و گفت: این شهر نیازمند یک مجتمع جدید فرهنگی هنری ویژه استقرار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه هنرمندان در حوزه‌های مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای اسلامی شاهین‌شهر، یک قطعه زمین ۳ هزار متری برای احداث مجتمع فرهنگی و هنری اختصاص داده است که در صورت تخصیص اعتبار ملی، ساخت آن شروع خواهد شد. امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت این طرح پشتیبانی لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top