جمعیت کارگری برخوار نزدیک به ۳۰ هزار نفر است/جذب فارغ التحصیلان در صنایع بر اساس طرح کارورزی

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار با بیان اینکه طرح‌های تکاپو و حرکت به صورت آزمایشی در تعدادی از استان‌ها اجرا می‌شود، گفت: بر اساس این دو طرح رشته‌هایی که دارای مزیت هستند احیا و مشکلات آن صنعت، از ابتدای زنجیره تولید تا انتهای آن بررسی و حل می‌شوند. به گزارش جویاآنلاین از

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار با بیان اینکه طرح‌های تکاپو و حرکت به صورت آزمایشی در تعدادی از استان‌ها اجرا می‌شود، گفت: بر اساس این دو طرح رشته‌هایی که دارای مزیت هستند احیا و مشکلات آن صنعت، از ابتدای زنجیره تولید تا انتهای آن بررسی و حل می‌شوند.

به گزارش جویاآنلاین از برخوار به نقل از ایسنا، کریم علی‌نقی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه اقتصادی مقاومتی اظهار کرد: با توجه به اینکه وزارت تعاون به‌ صورت مستقیم با حوزه اشتغال و تولید در ارتباط است و در صف مقدم این موضوع مهم قرار دارد می‌طلبد فعالیت‌های قابل‌توجهی در این زمینه انجام دهد.

وی با بیان اینکه دو مرکز کاریابی در سطح شهرستان برخوار با مجوز رسمی مشغول فعالیت و معرفی افراد جویای کار به صنایع هستند، افزود: با توجه به شعار سال «اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید»، برنامه‌ریزی‌های کاربردی و عملیاتی با ساز و کار جدید در این زمینه انجام شده است.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان برخوار با بیان اینکه امسال در سه سطح مختلف به حوزه تولید و اشتغال شهرستان پرداخته‌ایم، ادامه داد: پرداختن به مشکلات صنایع در حوزه شهرستان و اگر در خود شهرستان قابل‌حل و فصل نبود با ارسال آن به استان در قالب کارگروه‌های مختلف از جمله تسهیل و اشتغال مشکل را حل کنیم و اگر در سطح استانی نیز حل نشد به سطح کشوری ارجاع دهیم تا بتوانیم با فعال‌سازی چرخه صنایعی که هم‌اکنون فعال نیستند یا نیمه فعال‌اند زمینه اشتغال را برای جوانان جویای کار فراهم کنیم.

علی‌نقی با بیان اینکه انعکاس مشکلات صنایع نقش بسزایی در کمک به حل‌وفصل شدن آن‌ها دارد، تصریح کرد: دو طرح تکاپو و حرکت از جمله برنامه‌هایی است که دولت از اواخر سال گذشته بر روی آن تأکید بسیاری داشت. کارهای مقدماتی این دو طرح انجام شده و حتی به ‌صورت آزمایشی در برخی از استان‌های کشور اجرا شده است.

وی گفت: اساس دو طرح تکاپو و حرکت بر این مبنا است که رشته‌ها و طرح‌هایی را که دارای مزیت هستند احیا شوند و مشکلات آن صنعت، از ابتدای زنجیره تولید تا انتهای آن بررسی و حل شود.

رییس اداره تعاون برخوار با بیان اینکه وزارت تعاون در حال اجرای برگزاری طرحی به نام کارورزی است، گفت: جوانانی که از مقطع کاردانی تا دکترا فارغ‌التحصیل شده‌اند با رعایت پیش‌شرط‌های لازم با مراجعه به سایت کارورزی (https://karvarzi.mcls.gov.ir/) و ثبت‌نام کردن در این سایت می‌توانند از مزایای این طرح برخوردار شوند.

وی ادامه داد: دولت پس از بررسی لازم کسانی را که در سایت کارورزی ثبت‌نام کرده‌اند و شرایط لازم را کسب کرده‌اند با معرفی آن‌ها به واحدها و صنایع که به نیروی کار نیازمند هستند تا شش ماه به‌صورت کارورز مشغول به فعالیت می‌شوند تا کار لازم را یاد بگیرند و در این مدت دولت یک‌سوم حقوق را هر ماه به آن‌ها پرداخت می‌کند.

علی‌نقی گفت: اگر هر واحد صنعتی که افراد جویای کاری را که دولت به آن‌ها معرفی می‌کند، مشغول به کار کند، دولت نیز حدود دو سال حق بیمه سهم کارفرما را پرداخت می‌کند و این تنها یکی از مزایای طرح کارورزی است.

وی با بیان اینکه امسال دولت ۱۵۰ هزار شغل سهمیه در نظر گرفته است، اظهار کرد: به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌ شده  که واحدهای تولیدی در سراسر کشور این ۱۵۰ هزار نفر جویای کار را جذب کنند.

رییس اداره تعاون برخوار تصریح کرد: جمعیت کارگری برخوار نزدیک به ۳۰ هزار نفر است و بالای دو هزار واحد کوچک و بزرگ تولیدی فعال در سطح شهرستان وجود دارد که با ظرفیت ۵۰ تا ۱۰۰ درصد فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۷۰ نفر برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه کرده بودند، یادآور شد: مشاغل خانگی به علت ویژگی‌هایی که دارد. می‌تواند کمک بسزایی در تأمین اقتصاد خانواده داشته باشد.

علی‌نقی ادامه داد: سال گذشته در سطح شهرستان برخوار دو نمایشگاه محصولات مشاغل خانگی برگزار شد، ولی برای امسال برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در هفت شهر این شهرستان نمایشگاه محصولات مشاغل خانگی را تا آخر سال برپا کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته پرداخت تسهیلات به ایجادکنندگان مشاغل خانگی هدفمند نبود از هدفمندی این مشاغل در امسال بر اساس بخشنامه‌های ابلاغی خبر داد و گفت: امسال در حوزه مشاغل خانگی به افرادی تسهیلات پرداخت می‌شود که مانند یک کارفرما برای چند نفر دیگر نیز اشتغال ایجاد کرده باشد یعنی به ازای هر نفری که مشغول کرده، پنج میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/ج

 

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top