رئیس‌جمهور آمریکا:

خداحافظی آمریکا با برجام/ترامپ؛بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهیم کرد

رئیس‌جمهور ایالات متحده با بیان اینکه ما کشوری نیستم که فقط شعار بدهد، تصریح کرد: آمریکا تهدید توخالی نمی‌کند و اگر وعده می‌دهم، آن را حفظ و اجرا خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان؛ هم اکنون سخنرانی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تصمیم ایالات متحده درباره برجام آغاز شد.

ترامپ در این سخنرانی بار دیگر ادعاهای بی‌اساس خود درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را تکرار کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان این ادعا که ایران کشور پیشتاز حامی ترویسم در جهان است، مدعی شد: ایران مشغول صادر کردن سلاح‌های خطرناک برای  اختلاف‌افکنی در منطقه است.

وی در ادامه از برجام به عنوان توافقی «وحشتناک» و «یکطرفه» یاد کرد و گفت:  برجام هرگز صلح را به دنبال نداشته و نخواهد داشت.

وی همچنین گفت: آمریکا از برجام خارج خواهد شد و بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهیم کرد.

ترامپ با تکرار ادعاهای ایالات متحده علیه ایران گفت: اقدام‌های ایران تاکنون خطرناک بوده اما از همه خطرناک‌تر، تلاش آنها برای دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه در سال‌های گذشته دولت‌های سابق آمریکا وارد مذاکره با ایران شدند و به توافقی رسیدند، مدعی شد: بر روی کاغذ این توافق قرار بود از آمریکا و متحدانش در برابر جنون هسته‌ای ایران محافظت کند. توافق هسته به ایران کمک کرد، این توافق به غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران کمک کرد و روند رسیدن آنها به سلاح هسته‌ای را تسریع کرد.

ترامپ با بیان اینکه این توافق باعث برداشته شدن ممنوعیت‌ها علیه ایران شد، ادعا کرد: بخشی از این ممنوعیت‌ها شامل محدودیت اقدام‌ها در سوریه و یمن و نقاط دیگر جهان بود. در نقطه ای که آمریکا نهایت اهرم را در دست داشت، توافقی فاجعه‌بار شکل گرفت که باعث شد دست بالا به ایران داده شود. میلیاردها دلار به صورت نقدی به ایران داده شد که مایه شرمساری من به عنوان یک شهروند آمریکا است .

رییس جمهوری آمریکا مدعی شد: یک توافق هسته‌ای بهتر می‌توانست منعقد شود. توافق هسته‌ای ایران یک افسانه را پروش داد؛ اینکه ایران می‌تواند دنبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای برود.

او با تکرار ادعاهای بی اساس رژیم صهیونیستی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت: ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد توقف برنامه هسته‌ای ایران دروغ بوده است. هفته گذشته اسرائیل اسنادی نشان داد که نشان می‌دهد ایران دنبال سلاح هسته ای است. این توافق بدی بود که نباید منعقد می‌شد. این توافق باعث صلح و آرامش نشد و نخواهد شد.

ترامپ در ادامه ادعاهای خود گفت: در طول این سال‌ها بودجه نظامی ایران ۴۰ درصد افزایش یافته است. ایران موشک‌هایی تولید کرده که بتواند سلاح هسته‌ای با آن شلیک کند و هرج و مرج را به منطقه صادر کند.‎

رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده ادامه داد: این توافق آنقدر بد مذاکره شده که حتی اگر ایران به آن عمل کند و پایبند باشد، قادر به ساخت بمب هسته‌ای در زمان کوتاهی است. این بخش غیرقابل قبولی از این توافق است و اگر این توافق باقی بماند، ما شاهد یک مسابقه تسلیحاتی برای ساخت بمب هسته‌ای در منطقه خواهیم بود.

ترامپ با طرح این ادعای بی‌اساس که آنچه مزید بر علت شده، این است که سازوکارهای لازم در بخش بازرسی مدنظر قرار نگرفته تا جرزنی‌های ایران را شناسایی کند و حتی بازرسان آژانس نمی‌توانند از بسیاری از اماکن بازدید کنند، اظهارداشت: این توافق حتی موجب نشده تا ایران از بلند پروازی‌هایش دست بردارد و حتی نتوانسته موجب جلوگیری از ساخت موشک‌های بالستیکی شود؛ موشک‌هایی که کلاهک‌های اتمی ایران در آن قرار می‌گیرند.

وی مدعی شد: بعد از توافق هسته‌ای، ایران بلندپروازی‌هایی انجام داده است. من در ماه اکتبر گفتم این توافق باید یا بازنگری شود یا آنکه باید به پایان برسد. در ماه ژانویه، این پیش‌شرط‌ها را تکرار کردم و به روشنی گفتم اگر این توافق درست نشود، آمریکا در این توافق باقی نخواهد ماند.

رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به رایزنی‌های واشنگتن با دیگر کشورها تصریح کرد: در ماه‌های گذشته به صورت گسترده با متحدان‌مان در سراسر جهان حرف زده‌ایم؛ با فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین متحدان‌مان در خاورمیانه رایزنی کرده‌ایم و همگان در برابر خطر ایران در خاورمیانه و عزم جلوگیری از ساخت بمب هسته‌ای توسط ایران توافق داریم.

ترامپ افزود: ما نمی‌توانیم جلوی یک ساخت بمب هسته‌ای ایران را در چارچوب این توافق پوسیده بگیریم. این توافق در ذات خود ناقص است و اکر کاری نکنیم، می‌دانیم چه می‌شود.

وی با بیان اینکه از آمریکا از توافق هسته‌ای خارج می‌شود، خاطرنشان کرد: ظرف چند دقیقه دیگر دستوری را می‌دهم که تحریم‌های هسته‌ای مجددا اعمال می‌شود. بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهیم کرد و هر ملتی که به ایران کمک کند نیز تحریم خواهد شد. هیچ کسی نمی‌تواند آمریکا را به گروگان بگیرد و اجازه نمی‌دهیم شهرهای آمریکا در معرض تهدید قرار بگیرند.

رئیس‌جمهور ایالات متحده با بیان اینکه ما کشوری نیستم که فقط شعار بدهد، تصریح کرد: آمریکا تهدید توخالی نمی‌کند و اگر وعده می‌دهم، آن را حفظ و اجرا خواهیم کرد.

ترامپ با بیان اینکه در زمانی که من با شما حرف می‌زنم وزیر امور خارجه‌ام در راه رفتن به کره شمالی برای تنظیم دیدار من با کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی است، عنوان کرد: ما به کمک چین، کره جنوبی و چین به توافقی دست می‌یابیم تا به امنیت برسیم.

وی اضافه کرد: در حالی از توافق هسته‌ای خارج می‌شویم که با متحدان خود کار می‌کنیم تا به یک توافق جامع و پایدار برای رفع خطر ایران برسیم که از جمله آنها، توافقی در برای رفع خطر موشک‌های بالستیکی و گذاشتن یک سد در برابر اقدام‌های مخربانه ایران در خاورمیانه است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: که تحریم‌ها علیه تهران اعمال می‌شود و اگر ایران به بلندپروازی‌های خود ادامه دهد بیشتر تحریم می‌شود.

ترامپ یادآور شد: مقام‌های ایران می‌گویند برای توافق جدید مذاکره نمی‌کنند. اشکال ندارد من هم بودم همین را می‌گفتم ولی آنها به سمت آن خواهند آمد و وقتی به سمت این مسئله بیایند، من آماده هستم.‎

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top