خروج انگلیس مخالفان اتحادیه اروپا را جسورتر می‌کند

عضو ارشد مرکز تعهد مدنی کالج بارد معتقد است که خروج انگلستان از اتحادیه اروپا باعث تشویق سیاستمداران و احزاب مخالف اتحادیه اروپا می‌شود و موضع روسیه را تقویت می‌کند.

به گزارش جویا به نقل از تسنیم جاناتان کریستول «Jonathan Cristol» با بیان اینکه خروج انگلیس از اتحادیه‌ی اروپا، موضوعی پیچیده است، این عمل را در جهت تشویق مخالفان اتحادیه اروپا دانست و ادامه داد: من فکر می‌کنم که این مسئله نشانگر یک معمای ناشناخته بزرگ باشد. درواقع باید این موضوع را با توجه به تجزیه بریتانیای کبیر و استقلال اسکاتلند مورد تحلیل قرار دهیم و از طرفی بازگشت به خشونت در ایرلند شمالی هم باید در همین چارچوب بررسی شود. درهرصورت این عمل، سیاستمداران و احزاب مخالف اتحادیه اروپا را در سراسر کشو

رهای این قاره جسورتر و موضع روسیه در سطح جهانی را نیز تقویت می‌کند. به اعتقاد من احتمال اینکه ابعاد این موضوع شناخته شود بسیار کم است و هنوز هم چیزهای زیادی وجود دارد که ناشناخته باقی‌مانده است. ما حتی کاملاً نمی‌دانیم نگاه بریتانیا برای یک هفته‌ آینده چه خواهد بود.

وی با اشاره به شانس بیشتر کلینتون در انتخابات پیش رو، تصور پیروزی ترامپ را دشوار عنوان کرد و افزود: شانس پیروزی هیلاری کلینتون نسبت به رقیب او بالاتر است و بسیار بعید به نظر می‌رسد که او در انتخابات پیش رو از رقیب خود شکست بخورد. ماهیت سیستم ایالات‌متحده به‌گونه‌ای است که حتی اگر ترامپ بتواند آرای مردمی از آن خود کند بازهم این امکان وجود دارد که در انتخابات شکست بخورد. البته تصور اینکه ترامپ بتواند آرای نمایندگان منتخب ایالات را که برای تبدیل‌شدن به رئیس‌جمهور ضروری است، کسب کند سخت است.

کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه سیاست خارجی احتمالی هیلاری کلینتون در خاورمیانه نسبت به دوره ریاست جمهوری بیشتر درگیرانه خواهد بود، گفت: درصورتی‌که هیلاری کلینتون کلید کاخ سفید را به دست آورد احتمالاً تعامل فزاینده‌ای را در سراسر منطقه مشاهده خواهیم کرد. فکر می‌کنم کلینتون تمایل بیشتری به اعزام نیروهای آمریکایی برای مبارزه با داعش داشته باشد و آن‌ها را در تمام جبهه‌ها این درگیری وارد خواهد کرد. از طرفی دیگر باید گفت که او برای حل بحران سوریه، تمایل بیشتری برای همکاری با ائتلاف روسیه و ایران نسبت به دوران اوباما دارد. در واقع اوباما در مبارزه خود در برابر داعش به‌مراتب بیشتر محتاط بوده است و من فکر می‌کنم هیلاری کلینتون سیاستی را در پیش خواهد گرفت که به درگیری بیشتری نیاز داشته باشد.

استاد کالج بارد با اشاره به اینکه سیاست احتمالی هیلاری کلینتون در یمن با سیاست‌های عربستان سعودی همسو است، افزود: کلینتون در حالی قادر به همکاری با روسیه و ایران در حل بحران سوریه، خواهد بود که سیاست خارجی خود را به‌صورت فعال‌تر در برابر روسیه در شرق اروپا و علیه ایران در یمن در پیش خواهد گرفت؛ چراکه در این صورت منافع آمریکا بسیار بیشتر با منافع عربستان سعودی هم‌تراز خواهد بود. هرچند گفته می‌شود که بعید به نظر می‌رسد او بتواند مشکل عمده‌ای را در خاورمیانه حل کند. به‌هرحال من فکر می‌کنم که هیلاری کلینتون می‌تواند مدیریت بهتری را در حل این مشکلات در مقایسه با اوباما انجام دهد. همچنین بدون شک می‌توان سیاست اعمالی او در برابر برجام را حمایت و ادامه آن عنوان کرد.

کریستول سیاست احتمالی ترامپ نسبت به خاورمیانه را متشنج‌تر کردن منطقه عنوان کرد و ادامه داد: دونالد ترامپ پتانسیل خود را برای گسستی رادیکال و افراطی در سیاست به نمایش گذاشته است؛ اما فکر نمی‌کنم که در صورت انتخاب او کسی به‌جز روسیه سود ببرد. البته حتی در این شرایط هم گمان می‌کنم ارزش ریسک نداشته باشد. طنز بزرگ دونالد ترامپ این است که از سویی آمریکا را به عقب نشینی و انزوا فرامی‌خواند، درحالی‌که می‌گوید ما باید داعش را بمباران کنیم و «نفت را از آن‌ها بگیریم». من فکر می‌کنم که دونالد ترامپ ممکن است حمایت آمریکا از عربستان سعودی را دستخوش تحول کند، نسبت به برجام نگاه کلینتون را نداشته باشد؛ یعنی آن را رد کند و حمایتی از آن صورت ندهد.

وی در خصوص سایر پیشامدهای احتمالی در صورت پیروزی ترامپ در خاورمیانه افزود: ممکن است ترامپ سیاست آشفته و عدم خویشتن‌داری را در پیش بگیرد، تصمیمات سیاسی را از روی دقت و ظرافت اتخاذ نکند؛ که البته این مبارزه ناهماهنگ با سایر بازیگران منطقه‌ای، نتیجه‌ای جز شکست را در پی نخواهد داشت؛ اما در کل می‌توان از رادیکالیزه شدن سراسر خاورمیانه در زمان ریاست جمهوری او سخن گفت.

کریستول پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده را آغاز سیاست‌های جنگ‌طلبانه دانست و گفت: فکر می‌کنم ترامپ یک تهدید بزرگ برای امنیت بین‌المللی خواهد بود. به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای این احتمال وجود دارد که او از هر رئیس‌جمهور دیگری که در گذشته بوده است، از جمله بوش، ایالات‌متحده آمریکا را درگیر جنگ در خاورمیانه کند. هرچند او بعضاً از انزواطلبی آمریکایی دفاع می‌کند.

مدیر سابق جهانی‌شدن و امور بین‌الملل کالج بارد (BGIA) به تحلیل واکنش احتمالی کشورهای اروپایی در مقابل لغو برجام پرداخت و ادامه داد: در قاره‌ای که با اختلاف سر برآورده است این توافق می‌تواند رویکردی جهانی به خود بگیرد که در این صورت دونالد ترامپ برای اروپا چهره‌ مثبتی نخواهد بود.

او با اشاره به سیاست خارجی احتمالی ترامپ در برابر کشورهای اروپایی، آن را نگران‌کننده دانست و افزود: ترامپ مایل است تا ایالات‌متحده را از ناتو خارج کند؛ زیرا به نظر او نمی‌توان فهمید چرا ایالات‌متحده باید به دفاع از کشورهای اروپای شرقی متعهد باشد. از طرفی تیم سیاست خارجی نمی‌توانند روابط متشنج با کرملین را بر همین منوال رها کنند من بسیار نگران این موضوع هستم که احتمالاً او کشورهای شرقی اروپا را به روسیه واگذار خواهد کرد و تصور می‌کنم که هر کشور اروپایی، شاید به‌جز صربستان، به‌خوبی از این موضوع آگاه است و از آن احساس خطر می‌کند. گمان می‌کنم که اگر او انتخاب شود، قدرت‌های اروپایی دوباره رابطه خود را با ایالات‌متحده و همچنین دیگر متحدان بالقوه قدرتمند ارزیابی خواهند کرد.

انتهای پیام/

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top