دره شهر با ۴۰۰ اثر تاریخی ارزشمند در آستانه ثبت جهانی

دره شهر با ۴۰۰ اثر تاریخی ارزشمند در آستانه ثبت جهانی

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا، شفیع‌زاده در دیدار با مدیر پایگاه شهر تاریخی سیمره و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دره شهر گفت: از این تعداد اثر تاریخی حدود ۱۴۰ مورد آن در فهرست آثار ملی و تاریخی کشورمان ثبت‌شده‌اند.
وی افزود: تنوع و تعدد آثار تاریخی در شهرستان دره شهر استان ایلام نشان می‌دهد این شهرستان یکی از پایگاه‌های مهم فرهنگ و تمدن در کشورمان بوده و سابقه تمدنی و تاریخی کهنی نیز دارد.
*شهر تاریخی سیمره نیازمند ثبت جهانی است
شفیع‌زاده تصریح کرد: شهر تاریخی سیمره یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان ایلام و شهرستان دره شهر است و همه امتیازات و قابلیت‌های لازم را برای تبدیل‌شدن به یک اثر جهانی را دارد بنابر این لازم است تلاش برای ثبت جهانی  آن  سرعت گیرد.
فرماندار دره شهر افزود: لازم است تلاش‌های لازم توسط مجموعه مدیریتی میراث فرهنگی در زمینه ثبت جهانی آن، و همچنین احیا و ساماندهی و تبدیل‌شدن این شهر تاریخی به سایت موزه صورت گیرد.
شفیع‌زاده در ادامه با بیان اینکه سالانه گردشگران زیادی از این اثر تاریخی بازدید می‌کنند افزود: حفاظت و حراست از آثار تاریخی از جمله شهر تاریخی سیمره یکی از دغدغه‌های مهم ما در این  شهرستان است.
وی با تأکید بر اینکه رویکردها در این شهرستان به سمت صنعت گردشگری در راستای توسعه این شهرستان است، از تصویب اعتبارات مناسب جهت مرمت و حفاظت از آثار تاریخی دره شهر در سال جاری خبر داد.
*شهر تاریخی سیمره در آستانه ثبت جهانی
مدیر پایگاه شهر تاریخی سیمره  نیز در این دیدار گفت: ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در این شهرستان و در راستای توسعه شهر تاریخی سیمره و تبدیل آن به سایت موزه و ثبت جهانی سرعت گرفته است.
علی سنایی نژاد در ادامه افزود: برخی زیرساخت‌ها همانند مسیر گردشگری به‌منظور دسترسی به مکان‌های تاریخی کاوش شده، در داخل شهر تاریخی در دو لاین احداث شده است.
مدیر پایگاه شهر تاریخی مساحت شهر تاریخی سیمره را حدود ۶۰ هکتار عنوان کرد و افزود شهر تاریخی سیمره در نوع خود بزرگ‌ترین محدوده شهری، تاریخی در کشورمان است که لازم است از آن حفاظت بیشتری صورت گیرد.
وی همچنین گفت: اهمیت بالای شهر تاریخی سیمره به خاطر این است که مربوط به یک دوره تاریخی  باشکوه  و خاص بوده که آثار ارزشمند این دوره تاریخی در دل این شهر محفوظ مانده است.

شهرستان دره شهر از  معدود شهرستان‌هایی در غرب کشور است که دارای آثار تاریخی پرشمار و ارزشمند است که همه‌ساله گردشگران زیادی را جذب می‌کند. دره شهر به خاطر داشتن آثار تاریخی زیاد از چند سال گذشته صاحب موزه باستان‌شناسی شده است.(کُردپرس)

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top