دستان خالی کارگران و گوش‌های پُر از وعده‌های محقق نشده دولت‌مردان

به گزارش جویاآنلاین، هرساله ۵ تا ۱۱ اردیبهشت‌ماه به‌عنوان هفته کارگر نام‌گذاری و با دادن وعده‌های مختلف از سوی مسئولان به کارگران سپری می‌شود ولی دستان کارگران همچنان خالی و گوش‌هایشان پُر از وعده‌های محقق نشده است.

سال گذشته علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگوی تلویزیونی با موضوع بررسی مسائل و مشکلات جامعه کارگری به مناسب هفته کارگر گفته بود: در هر سه سال تورم را در تعیین دستمزد در نظر گرفتیم و باید امنیت شغلی کارگران را حفظ کنیم به‌طوری‌که معیشتشان آسیب نبیند از طرف دیگر بحث درمان و بیمه آنان نیز مطرح است که آن‌ها را نیز در نظر گرفتیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود: البته ما باید کارفرمایان را نیز حمایت کنیم به‌ویژه که در این مهروموم‌ها بنیان‌های اقتصادی و نظام تولیدی ما آسیب‌های جدی‌ای دیده است باید مراقبت باشیم که این کارفرمایان نیروی کارشان را کم  نکنند و در واقع منابع و مصارف را طوری در نظر بگیریم که کارگاه‌ها تعطیل نشود. در هر حال ما دوست داشتیم قدرت کارگری افزایش پیدا کند اما اکنون ظرفیت اقتصادی کشور بیش از این کشش ندارد.

در حالی این وعده‌ها از سوی ربیعی بیان شد که با تعطیلی تعداد زیادی از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها از جمله برندهای ایرانی قدیمی و مشهور مثل ارج و آزمایش و غیره، تعداد زیادی از کارگران طی یک سال گذشته شغل خود را از دست دادند و نه‌تنها دولت مواظب امنیت شغلی آن‌ها نبود بلکه معیشتشان تحت‌الشعاع قرار گرفت.

همچنین علی ربیعی در آن روز بیان کرد:۱۶  هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای بنگاه‌ها در نظر گرفتیم تا کارگران خود را حفظ کنند و تعدیل نیرو صورت نگیرد.

بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا ۲۲ اسفندماه ۹۵ از مجموع ۵۹ هزار و ۳ واحد تولیدی که متقاضی دریافت تسهیلات در قالب طرح رونق بودند تنها ۲۳ هزار و ۶۹۸ واحد تولیدی موفق به دریافت تسهیلات آن‌هم در قالب فرآیند رونق و سیستم بانکی شدند. این امر نشان می‌دهد که ۳۵ هزار واحد تولیدی همچنان در صف دریافت وام هستند. ناگفته نماند بر اساس اظهارات واحدهای تولیدی اکثر این تسهیلات در قالب استمهال بدهی بانکی  بوده است نه وام جدید. این امر نشان می‌دهد پولی به دست تولیدکننده نرسیده و سیستم بانکی به طلب خود رسیده است؛ بنابراین با توجه به اینکه به تولیدکنندگان پولی نرسیده، کارگران هم از آن بهره‌مند نشده‌اند.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: آقای رئیس‌جمهور تک‌رقمی کردن نرخ بیکاری را در پایان دولت یازدهم هدف‌گذاری کرده است.

وی با بیان اینکه به مشکلات کارگران و بازنشسته‌ها آگاه هستیم گفته بود: با عقلانیت و سخت‌کوشی تلاش می‌کنیم وضع زندگی کارگران را ارتقا دهیم و کارگران بالقوه را تبدیل به کارگران بالفعل کنیم.

باوجودآنکه وزیر روحانی وعده  تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری را تا پایان دولت یازدهم داده بود، مشاهده می‌کنیم که بیکاری روند صعودی داشته است. در حالی مسئولان دولت یازدهم از رئیس‌جمهور تا وزرا و معاونان اخیراً مدعی ایجاد سالانه ۷۰۰ هزار شغل در این دولت شدند که گزارش مرکز آمار خلاف ادعای مسئولان را اثبات کرده و نشان می‌دهد در این دولت سالانه حداکثر ۳۵۰ هزار و حداقل ۱۰۰ هزار شغل ایجادشده است و به عبارت بهتر بیکاری نه‌تنها تک‌رقمی و کاهش نیافت بلکه با روند صعودی رکود حاکم بر تولید نرخ بیکاری افزایش یافت.

بیمه شدن ۷۰۰ هزار کارگر ساختمانی وعده دیگر ربیعی در روز کارگر سال گذشته بود که هادی ساداتی، نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی  با اعلام اینکه ۹۰۰ هزار کارگر ساختمانی ۴ سال در انتظار تحقق وعده بیمه دولت یازدهم هستند، گفت: سال گذشته ربیعی در روز کارگر وعده بیمه شدن کارگران ساختمانی را داد اما محقق نشد. امسال هم ربیعی وعده بیمه کارگران ساختمانی را داده است اما بعید است عملیاتی شود/ منبع: تسنیم

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top