یادداشت؛

دولت بی‌خیال و مردمی که ثروت باد آورده می‌خواهند

تحلیل‌گر مسائل اقتصادی گفت: دولت که مسئول کنترل فعالیت مؤسسات اقتصادی و کنترل بازار ارز و سکه است نه‌تنها به وظیفه خود عمل نمی‌کند، بلکه به‌صورت غیر مستقیم به‌عنوان بسترساز رانت‌خواری و فسادهای اقتصادی گسترده عمل می‌نماید.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از شاهین‌شهر اصفهان، فرهاد قنبری تحلیل‌گر مسائل اقتصادی طی یادداشتی آورده است؛ در چند سال اخیر عده‌ای از مردم با هدف کسب سودهای کلان دارایی‌های خود را در مؤسسات کم نام و نشانی که یک‌شبه مانند قارچ شروع به روییدن کرده بودند، قرار می‌دادند و با کسب سود بالا و بی‌دردسر ابراز خوشحالی می‌کردند.

آن‌ها بدون توجه به اینکه پرداخت این میزان سود توجیه اقتصادی ندارد، فقط به کسب سود و ثروت بیشتر می‌اندیشیدند. امری که در نهایت باعث اعلام ورشکستگی این مؤسسات و ضرر فراوان سپرده‌گذاران آن‌ها در کشور شد.

در ماه‌های اخیر هم عده دیگری از مردم با همراهی کردن دلالان و با هدف صید ماهی‌های فربه از این آب گل‌آلود، شروع به خرید سکه و دلار در بازار کردند و این روزها با بالا رفتن ساعتی قیمت دلار و سکه در پوست خود نمی‌گنجیدند، این افراد بدون توجه به اینکه منفعت‌طلبی آن‌ها باعث گسترش شدید فقر در جامعه شده است، فقط به سود لحظه‌ای خود فکر می‌کردند و نابودی اقتصاد کشور برایشان محلی از اعراب نداشت.

حالا خبر می‌رسد با ریزش یا سقوط قیمت ارز و سکه شک شدیدی به این افراد وارد شده و برخی از آن‌ها تا مرز سکته کردن هم رفته‌اند. در این رویدادهای کشورمان ایران دو مسئله قابل تأمل وجود دارد.

اول آنکه دولت که مسئول کنترل فعالیت مؤسسات اقتصادی و کنترل بازار ارز و سکه است نه‌تنها به وظیفه خود عمل نمی‌کند، بلکه به‌عنوان عامل اصلی این بحران‌های اقتصادی (و پیامدهای اجتماعی آن) در مظان اتهام بوده و به‌صورت غیرمستقیم به‌عنوان بسترساز رانت‌خواری و فسادهای اقتصادی گسترده عمل می‌نماید.

در سوی دیگر این مسئله ما با شهروندانی مواجه هستیم که در تلاش‌اند با کمترین فعالیت و تلاشی در کوتاه‌مدت به ثروت کلانی دست یابند و در این راه نابودی زندگی بخشی از اقشار ضعیف جامعه هم برایشان کوچک‌ترین اهمیتی ندارد.

حال این سؤال پیش می‌آیید آینده این دولت و ملتی که به همدیگر رحم نمی‌کنند و از عوام گرفته تا خواص جامعه هر کدام برای خود صاحب‌نظر و تحلیل گر هستند چه خواهد شد؟

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top