رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد؛ ایران روح برجام را نقض کرده است/ ایران به گروههای تروریستی کمک می کند/ تحریم های سختی علیه سپاه پاسداران اعمال می کنیم

رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد؛ ایران روح برجام را نقض کرده است/ ایران به گروههای تروریستی کمک می کند/ تحریم های سختی علیه سپاه پاسداران اعمال می کنیم

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان به نقل از رسانه های داخلی و خارجی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اظهارات خود درباره پایبندی ایران به توافق هسته ایِ ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» را آغاز کرد.

ترامپ گفت: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

وی مدعی شد:ایران در کنترل یک حکومت متعصب است. این حکومت افراطی ثروت ملت را به تاراج برده است.

وی گفت: گروه تروریستی حزب‌الله توسط ایران حمایت می‌شود.

ترامپ مدعی شد: ایران به گروه‌های تروریستی چون طالبان، حماس و القاعده کمک می‌کند. حزب‌الله تحت حمایت ایران ۲ بار سفارت ما را در لبنان منفجر کرد.

وی افزود: از دولت می‌خواهم با کنگره همکاری کند تا نواقص برجام را رفع کند.

ترامپ مدعی شد: ایران یک بار در بیروت در ۱۹۸۳ سربازان ما را در لبنان کشت. نایبان ایران کمک کردند به تمام عناصری که به بمباران سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا کمک کرده بودند.

وی در ادامه ادعا کرد: تروریست‌های رژیم به تروریست‌ها مثل پسر بن‌لادن پناه داد. ایران تعرضات و تجاوزانش را تاکنون ادامه می‌دهد.

ترامپ مدعی شد: ایران حامی شماره ۱ تروریسم است و به القاعده ،حزب‌الله و حماس کمک می‌کند. موشک‌هایی که سربازانمان را تهدید می‌کند تولید می‌کند.

وی ادعا کرد که مزاحم کشتی‌های ما در خلیج‌فارس می‌شود. آن‌ها یک مبارزه سرتاپا خشونت را راه انداخته‌اند.

وی گفت: در سوریه از رژیم اسد حمایت کرده و از حملات شیمیائی در سوریه حمایت کرده است. ۲ سرود محبوب ایرانی‌ها این است؛ مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل.

ترامپ مدعی شد: دولت قبلی آمریکا تحریم‌های ضد ایرانی را بر اساساً توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام را برچید. این توافق یک جانبه ترین توافق بوده است.

ترامپ گفت: توافق هسته‌ای ایران آسایش زیاد و رونق زیاد داشت. ایران ۱/۱ میلیارد دلار از طریق هواپیما دریافت کرد. این‌همه پول کجا رفته است؟

وی افزود: توافق به ایران اجازه می‌دهد که برنامه هسته ایش را کامل کند و تا چند سال دیگر که محدودیت‌ها برطرف شود؛ ایران به سراغ تأسیسات هسته‌ای می‌رود.

ترامپ گفت: فقط در برابر یک تعلیق موقت، ایران برای مدت کوتاهی از تأسیسات هسته‌ای عقب افتاده است. آمریکا می‌گوید که چرا در ابتدای توافق کلی پول به ایران داده‌شده است؟

وی مدعی شد: ایران مرتکب موارد نقض این پیمان رفته است و دو بار از محدودیت ۱۳۰ متریک تُن غنی‌سازی خود فرارتر رفته است. ایران بازرسان را ارعاب کرده است.

ترامپ ادعا کرد: ایران بارها ادعا کرده‌اند که نمی‌گذارند بازرسان به تأسیسات نظامی ایران راه پیدا کنند. برخی معتقدند که ایران به کره شمالی همکاری داشته است. ایران روح برجام را نقض کرده است.

ترامپ در ادامه حرف‌های خود گفت: قرار بود توافق هسته‌ای ایران به صلح و ثبات کمک کند؛ اما ایران تروریسم را پراکنده می‌کند. ایران روح توافق را نقض کرده است.

وی گفت: من امروز راهبرد تازه‌ای را آغاز می‌کنم. با متحدانمان برای مقابله با ایران همکاری می‌کنیم. جلوی منابع مالی که ایران از تروریسم حمایت می‌کند را می‌بندیم.

وی مدعی شد: مسیرهای رسیدن ایران به بی‌ثبات‌سازی هسته‌ای اعلام می‌کنم. تحریم‌های سختی علیه سپاه پاسداران اعمال می‌کنیم. سپاه گروهی است که اقتصاد ایران را ربوده است و منابع مالی تروریسم مانند حکومت سوریه و حمله به غیرنظامیان و حمله به رستورانی در واشنگتن را فراهم کرده است.

وی گفت: وزارت خزانه‌داری تحریم سپاه و مقاماتش را اعمال کند. برخی تحریم‌ها هم برای هدف قرار دادن برنامه موشک بالستیک ایران باید اعمال شود. پس از تکمیل برجام در ۲۰۱۵؛ طرح بررسی توافق را کنگره به تصویب رساند تا رئیس‌جمهور تمدید تحریم‌ها را بررسی کند با توجه به اقدامات ایران.

ترامپ گفت: با توجه به حقایق موجود اعلام می‌کنم که این توافق را تائید نمی‌کنم. دولت باید با کنگره همکاری کند تا ایران نتواند به بمب هسته‌ای دست یابد.

وی مدعی شد: کنگره به دنبال متممی برای برجام است تا جلوی ایران را برای تولید موشک بالستیک میان قاره‌ای به‌صورت دائمی بگیرد. اما اگر نتوانیم به همکاری با متحدان برسیم؛ این توافق پایان می‌یابد.

ترامپ گفت: درباره کره شمالی هم همین موضوع را دیدم. لذا مصممیم که بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان را از این سلاح‌ها بازداریم.

وی در ادامه با به کار بردن نام جعلی برای خلیج‌فارس مدعی شد: شهروندان ایران بهای زیادی را برای خشونت‌های رهبرانشان پرداخته‌اند. امیدواریم که تدابیر جدید بتواند ایران را از نابودی مردمش بازدارد.

وی گفت: باید آمریکا را امن نگه‌داریم.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top