رسانه میدان بی‌اخلاقی و بی‌انصافی نیست/استمرار حیات مطبوعات به‌عنوان علامتی مهم از توسعه کشور است/مطبوعات نهاد واسط میان جامعه و حکومت و محل مسئله شناسی است/رسانه‌ها در مبارزه با فساد نباید لکنت زبان داشته باشند

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در مراسم افتتاحیه بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات، گفت: نمایشگاه مطبوعات میدان گفت‌وگو و فرصتی است که ظرفیت‌ها و نقش‌های مطبوعات و رسانه‌های مکتوب به مردم توضیح داده شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در مراسم افتتاحیه بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات که با حضور مؤسسات مطبوعاتی، نشریات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری برگزار شد، گفت: نمایشگاه مطبوعات میدان گفت‌وگو و فرصتی است که ظرفیت‌ها و نقش‌های مطبوعات و رسانه‌های مکتوب به مردم توضیح داده شود.

وی افزود: نمایشگاه مطبوعات مکانی است که همه با هم در یک جا جمع می‌شوند و گفت‌وگو می‌کنند و با این گفت‌وگوها به ظرفیت تحمل کشور و مطبوعات کشور که چه در سطح ملی و چه در سطح محلی اضافه می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور از شهروندان دعوت کرد که از نمایشگاه مطبوعات بازدید کنند و اظهار داشت: همه وظیفه داریم که جایگاه و نقش رسانه را در اندازه واقعی خود بشناسیم و حس همدلی و هم‌نظری با رسانه‌ها پیدا کنیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه ممکن است گاهی رفتار رسانه‌ها را نپسندیم، تصریح کرد: ما نباید از رسانه‌ها دوری کنیم، بلکه باید به رسانه‌ها رو بیاوریم و حتی اگر زبان نقد رسانه خیلی تند باشد باید با رسانه کار کنیم.

وی رسانه را محل نقد صحیح و مطبوعات را محل ترویچ اخلاق و انصاف دانست و اظهار داشت: رسانه میدان بی‌اخلاقی و بی‌انصافی نیست. روزنامه مزرعه محبت است و نه کشتزار نفرت.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه رسانه میدان دوستی است و نه محل دشمنی، خاطر نشان کرد: رسانه محل همگرایی، انسجام و همبستگی ملی است و نه محلی برای واگرایی جامعه و دولت وجود رسانه‌های مستقل، حساس، سریع و شجاع را هم به سود جامعه و هم به سود دولت می‌داند.

جهانگیری با بیان اینکه نقد رسانه‌ها یکی از بزرگترین سرمایه‌های در اختیار دولت برای اداره کشور است، گفت: هر کسی نتواند نقد رسانه‌های رسمی کشور را تحمل کند، حتماً به راه اشتباه خواهد رفت و در این راه اشتباه منابع کشور را هدر خواهد داد.

وی ادامه داد: جامعه و نظام نیازمند خبرگزاری‌ها و مطبوعاتی است که مورد وثوق مردم باشند و از مرجعیت سیاسی و اجتماعی در جامعه برخوردار باشند و دیده شوند و خریده شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اصحاب مطبوعات، مدیران مسئول،‌ دبیران، سردبیران، نویسندگان، عکاسان و همه دست‌اندرکاران مطبوعات نیازمند امنیت روانی و شغلی هستند، تصریح کرد: قوای سه‌گانه مهم‌ترین وظیفه‌شان در این زمینه این است که تلاش کنند با استفاده از قانون، مطبوعات در متن جامعه باشند و نه اینکه آنها را از متن به حاشیه برانند.

جهانگیری با بیان اینکه اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی در مطبوعات باید جدی گرفته شود، افزود: روزنامه‌نگار شجاع، با اخلاق، آگاه و متخصص نیاز امروز جامعه ما است.

وی، با اشاره به اینکه در اصناف مهم مانند پزشکی گفته می‌شود که مسئولیت حرفه‌ای پزشک، نظارت و کنترل بر تخلفات باید برعهده خود پزشکان باشد، گفت: دولت با همین ذهنیت در حال تصویب سازمان نظام رسانه‌ای است و این موضوع مدت‌هاست که در کمیسیون دولت مورد بررسی قرار گرفته و از چهارشنبه هفته گذشته در جلسه هیئت دولت طرح شده و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهم که نظرات و دیدگاه‌های اصحاب رسانه و مطبوعات را نیز در این راستا گردآوری و به دولت ارائه دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما مسئولین باید از محدودیت‌ها برای روزنامه نگاران و از تعطیل شدن رسانه‌ها و از زیان‌ده بودن مطبوعات نگران باشیم و برای آن چاره‌اندیشی کنیم چرا که هیچ نوع فعالیتی در شرایطی که زیان‌ده باشد، امکان ادامه حیات ندارد.

جهانگیری، جوان‌مرگی مطبوعات به هر دلیل اعم از اقتصادی، سیاسی و یا قضایی را علامت توسعه‌نیافتگی کشور دانست و با تأکید بر اینکه باید این موضوع را جدی بگیریم، تصریح کرد: دوام و استمرار حیات مطبوعات به عنوان علامتی مهم از توسعه کشور است و توسعه نیافتگی مطبوعات بر همه ابعاد توسعه اثر خواهد گذاشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش به انتظارات دولت از رسانه‌ها و مطبوعات پرداخت و اظهار داشت: امروز کشور در شرایط ویژه و تعیین‌کننده‌ای قرار گرفته و هم فرصت‌ها و هم تهدیدات مهمی پیش روی ماست که در این شرایط نیازمند درک صحیح و واقعی از منافع ملی، سرمایه‌های ملی و فرصت‌های تاریخی پیش روی کشور هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه مطبوعات نهاد واسط میان جامعه و حکومت و محل مسئله‌شناسی است که می‌تواند راهکارها و راه‌حل‌های چالش‌های پیش رو را ارائه دهد، خاطر نشان کرد: دولت انتظار دارد که مطبوعات و رسانه‌ها در عبور از تنگناها دولت را یاری کنند.

جهانگیری گفت: دولت دستاوردهای بزرگی داشته است و اگر شرایط سال ۹۲ را با امروز مقایسه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که رشدهای اقتصادی منفی به مثبت و عدم اشتغالزایی به اشتغالزایی تبدیل شده و در سایر بخش‌ها نظیر فضای بین‌المللی کشور و سیاست خارجی نیز توفیقات زیادی حاصل گردیده است و امروز حتی وقتی که آمریکا علیه ملت ایران فریاد می‌زند، کشورهایی که با او همراه می‌شوند انگشت‌شمار هستند. در این شرایط انتظار دولت این است که مطبوعات این دستاوردها را در جهت امید و اعتماد ملت بازگو کنند.

وی خاطر نشان کرد: ایران استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی برای مقابله با چالش‌ها دارد و از فرصت‌های بی‌نظیری برای حل مشکلات برخوردار است و نیاز داریم برای حل چالش‌های بزرگ منطقه‌ای و جهانی که با آن روبرو هستیم سیاستی در پیش گیریم که مورد اتفاق همه باشد. سیاستی می‌تواند کارساز باشد که همانند دوران برجام، مقام معظم رهبری، قوای سه‌گانه و همه جریان‌های سیاسی از آن حمایت کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه اقتصاد ایران در مسیر صحیح قرار گرفته و به راه افتاده است، به رشد بالای ۱۲ درصد اقتصاد در سال گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: در سال جاری نیز رشد اقتصادی کشور حدود ۶ درصد بوده و این میزان از رشد اقتصادی در منطقه و جهان کم‌نظیر است اما ما نیازمند رشد اقتصادی بالاتر هستیم.

جهانگیری با غیراخلاقی خواندن تحریف برخی آمارها در زمینه ایجاد اشتغال در سالجاری افزود: وقتی ۶۰۰-۷۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد می‌شود، یعنی دولت در زمینه ایجاد اشتغال توفیقات بزرگی داشته است. اگر چه عده‌ای با کار غیراخلاقی با جمع نادرست ۶۰۰ هزار و ۷۰۰ هزار شغل رقمی اعلام کردند که نادرست و غیراخلاقی بود.

وی افزود: گاهی مردم گلایه می‌کنند که اگر تورم کاهش یافته و رشد اقتصادی افزایش یافته، پس چرا این دستاوردها در زندگی ما قابل مشاهده نیست. گاهی زبان دولت برای بیان دستاوردها و کارهای انجام شده الکن است و از رسانه‌ها و مطبوعات می‌خواهیم که اقدامات دولت را به زبانی که برای عموم قابل درک باشد، برای مردم اطلاع‌رسانی کنند تا مردم مطلع شوند که کارهای جدی و مهمی انجام گرفته و دولت دستاوردها و موفقیت‌های بزرگی داشته است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه رسانه‌ها در مبارزه با فساد نباید لکنت زبان داشته باشند، تصریح کرد: فساد امروز در کشور نهادینه شده و وقتی که عدم شفافیت، رانت و کنار رفتن مطبوعات از صحنه وجود داشته باشد، شاهد نهادینه شدن فساد در کشور خواهیم بود.

جهانگیری در ادامه با تأکید بر اهمیت سرمایه‌های اجتماعی کشور در پیشرفت و توسعه، گفت: سرمایه‌های اجتماعی در چهار سال گذشته نشان داد که نقشی فراتر از سیاست‌گذاری کارآمدترین دولت‌ها در پیشرفت کشور دارد. اگر اعتماد مردم به آینده کشور نبود ثبات به اقتصاد کشور باز نمی‌گشت و فضای روانی کشور در توطئه‌های آمریکا آرام نمی‌ماند.

وی، با طرح این سؤال که چرا برخی اصرار دارند که به سرمایه‌های نمادین کشور چوب حراج زده شود، خاطر نشان کرد: از سرمایه‌های نمادین کشور به خاطر ایران، انقلاب و رهبری حفاظت کنیم و مرتباً محدودیت ایجاد نکنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش خطاب به رسانه‌ها و مطبوعات گفت: برای بکارگیری ظرفیت‌های کشور، جوانان و افراد تحصیلکرده و نیز ظرفیت زنان، اقوام و مذاهب مختلف در جهت عبور از تنگناهای کشور دولت را یاری کنیم.

در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گزارشی از توفیقات دولت یازدهم در حوزه رسانه نظیر رتبه‌بندی مطبوعات و نظام حمایتی مطبوعات ارائه کرد و افزود: گام‌هایی را در حوزه توسعه رسانه‌ای پیموده‌ایم و این توفیقات با مشارکت اصحاب رسانه میسر شده است.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top