روستایی در معرض نابودی

مردمان این روستا این روزها روزگار خوشی را سپری نمی کنند و با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند؛ در این روستا مردمان در حال مهاجرت یکی پس از دیگری هستند.

یکی از روستاهایی که این روزها در استان ایلام به کلی مورد فراموشی قرار گرفته روستای گنجه نزدیک روستاهای چنار باشی(ایل علیشروان) از توابع بخش مرکزی ایلام است؛ این روستا که در بخش سیوان(میشخاص) قرار دارد با مشکلات زیادی رو به رو است.

از همان اوایل انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) کار توجه به روستائیان سراسر کشور در دستور کار قرار گرفت و آن وقت اقداماتی در این روستا به طبع سراسر کشور انجام پذیرفت.

مردمان این روستا این روزها روزگار خوشی را سپری نمی کنند و با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند؛ در این روستا مردمان در حال مهاجرت یکی پس از دیگری هستند.

چنانچه رویه مهاجرت در این روستا این گونه ادامه یابد که تنها ۱۵ خانوار دیگر در حال زندگی هستند، بدون شک در آینده ای نه چندان دور نابودی کامل روستا دور از انتظار نیست.

مردم باقی مانده در این روستا از حیاتی ترین ماده هستی یعنی آب آشامیدنی سالم بی بهره اند و با وجود اینکه منبع آب این روستا با مشکل مواجه شده لذا نمی توانند از آب سالم و بهداشتی استفاده کنند؛ مردم این دیار برای تهیه آب خود از چشمه طبیعی استفاده می کنند.

این در حالی است که وضعیت برق این روستا به طور کامل رفع نشده و تازه پروژه برق رسانی به این روستا به مناقصه رفته است.

یکی دیگر از خواسته های به حق مردمان این دیار آسفالت مسیر روستا است که مسافت آن هم از مسیر اصلی تا روستای فوق به طول کوتاه پنج کیلومتر است.

مردم این روستا خواستار اسفالت این مسیر و توجه به مشکلات شان برای جلوگیری از مهاجرت کامل به شهرها و بخش ها هستند تا به این راحتی روستای فوق به کلی ازبین نرود و خالی از سکنه نشود.

این در حالی است که این روستا از جذابیت های خاص گردشگری محسوب می شود و بلندترین قله استان ایلام به نام کانی صیفی در مسیر اصلی روستا قرار دارد.

جدای از این عدم توجه به ظرفیت های گردشگری در این روستا یکی از موضوعاتی است که از سوی مسئولان مغفول مانده است.

طبیعی است وقتی وضعیت روستایی به این نحو باشد نباید انتظار داست چنین روستایی بتواند در تولید و اشتغال نقش داشته باشد چون به کلی از سوی مسئولان فراموش شده است.

همین موضوع باعث آن شده تا خطر مهاجرت پذیری روستاهای ایلام بیش از پیش احساس شود و جامعه را دچار تهدید کند که نیازمند ورود جدی مسئولان به این مقوله می باشد.

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top