رییس گروه تحقیقاتی بیابان‌زایی: نیمی از ایران به بیابان تبدیل شد/ رتبه محیط زیستی ایران از بین ۱۵۰ کشور جهان به ۸۴ تنزل یافت

رییس گروه تحقیقاتی بیابان‌زایی:
نیمی از ایران به بیابان تبدیل شد/ رتبه محیط زیستی ایران از بین ۱۵۰ کشور جهان به ۸۴ تنزل یافت

رییس گروه تحقیقاتی مؤلفه‌های اقتصادی، اجتماعی بیابان‌زایی گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده٬ نیمی از کشور به بیابان تبدیل‌شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جویا، محمد درویش رییس گروه تحقیقاتی مؤلفه‌های اقتصادی – اجتماعی بیابان‌زایی به ایرنا گفته است که طبق مطالعات انجام‌شده نیمی از ایران به بیابان تبدیل‌شده است.
وی در ادامه می‌افزاید: که روند بیابان‌زایی کشور با سرعت بالایی در حال پیشروی است که اثرات مخربی را بر محیط‌زیست ایران خواهد داشت. ازجمله اثرات این روند تخریبی٬ افت حاصلخیزی خاک، کاهش تولید، افزایش روستاهای متروکه٬ افت آب‌های زیرزمینی، نشست زمین و افزایش تولید گردوغبار می‌باشد.
رییس گروه تحقیقاتی بیابان‌زایی تصریح می‌کند: از بین رفتن گونه‌های گیاهی و حیوانی کشور نیز در ادامه روند گسترش بیابان‌ها٬ اجتناب‌ناپذیر است. درحالی‌که بسیاری از گونه‌های گیاهی و برخی از گونه‌های حیوانی ایران در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (یوکن) قرار دارد.
مسئول تدوین برنامه ۲۰ ساله مدیریت بیابان کشور با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها در خصوص کاهش منابع آبی و توسعه خشک‌سالی در کشور نگران‌کننده است، ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد اندوخته آبی کشور ازدست‌رفته و باقیمانده آن نیز به‌سرعت در حال مصرف است.
درویش از مهم‌ترین نتایج استفاده بی‌رویه از ذخایر زیرزمینی آب را٬ فرونشست زمین دانسته و اظهار می‌کند: که میزان نشست زمین در برخی مناطق ایران مانند استان فارس ۱۴۰ برابر استاندار جهانی و در تهران ۹۰ برابر آن است؛ یعنی تهران سالانه ۳۶ سانتی‌متر نشست می‌کند.
وی یادآور شد: رتبه محیط زیستی ایران در مدت ۱۰ سال یعنی از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶، از بین ۱۵۰ کشور از ۶۷ به ۸۴ تنزل یافته که این نشان از وضعیت نامناسب محیط‌زیست در کشور دارد.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست راه‌کارهایی را نیز برای کاهش میزان تخریب محیط‌زیست در ایران یادآور شده است که از جمله استفاده کمتر ایرانیان از انرژی و مصرف کمتر پلاستیک و پروتین٬‌ استفاده از ظرفیت‌های سمن‌های محیط زیستی و تصویب قوانین دوستدار محیط‌زیست (سبز) و همچنین بالا بردن سواد اکولوژیکی جامعه و خصوصا آموزش اهمیت محیط‌زیست به نسل جدید هست.
انتهای پیام/

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top