یادداشت؛

طبیعت شهر ایلام در تسخیر زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها/فاجعه زیست محیطی نیازمند ورود استاندار و دادستان

یکی از مخاطبان خبر از فاجعه زیست محیطی در استان ایلام تحت عنوان دفن غیر بهداشتی زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها در حاشیه شهر داده است که این امر نیازمند رسیدگی هر چه زودتر مسؤولان تا قبل از فرا نرسیدن مرگ سهراب می‌باشد.

به گزارش صدای جویا از اصفهان، یکی از مخاطبان همیشه همراه این پایگاه خبری در غرب کشور واقع در استان ایلام با ارسال یادداشتی بیان داشته که بیش از ٢ سال است از هزاران سهل‌انگاری و عدم مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام می‌نویسیم و هزاران افسوس گوش شنوایی وجود ندارد و روز به روز بر دامنه این فاجعه زیست‌محیطی افزوده می‌شود.

دستگاهی که متولی بهداشت و سلامت باید باشد و با جان انسان‌ها سر و کار دارد با وجود مدیری ضعیف، روز به روز از رسالت خود دور شده و اخیراً با مستنداتی که منتشر شد مشخص شد علاوه بر نارضایتی مردم در سطوح مراکز درمانی، عدم نظارت بر خدمات بخش خصوصی در امر سلامت، کمبود داروهای خاص، کمبود پرسنل، عدم مدیریت در جذب و اعلام نیازها و هزاران درد دیگر، وجود انواع حیوانات از جمله سگ و گربه بر روی تخت‌های بیمارستانی حکایت از بازی با جان مردم استان ایلام دارد!

در زمانی که متأسفانه خدمات ضعیف درمانی، بهداشتی و پزشکی استان موجب سفرهای روزانه مردم به استان‌های همجوار از جمله کرمانشاه و اهواز، که با هزاران مخاطرات جاده‌ای و هزینه گزاف برای درمان شده است، انتقادات رسانه‌ها به عنوان صدای عدالت‌خواهی مردمی نیز تهدید به شکایت و سایر شده است و بعد از هزاران دفاع در محاکم قضایی و وقت تلفی در سالن‌های دادگاه‌ها و ضمانت‌ها، عملکرد منفی مدیران ضعیف ایلامی در این حوزه بسیار مهم همچنان مشهود و قابل نقد است.

در اوج این بی‌مسئولیت‌ها امروز شاهد یک ظلم بزرگ به مردم ایلام هستیم که ظالم واقعی و متخلف اصلی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام است.

ظلمی که نه جای دفاع دارد و نه تکذیب و نه به قول مسئولین دانشگاه علوم پزشکی به‌نوعی تشویش اذهان عمومی است؛ بلکه یک دفاع از مردم مظلومی می‌باشد که در خطر شدید بیماری‌ها قرار گرفته‌اند و به تعبیری زلزله‌ای محیط زیستی است!

بارها اینجا از عملکرد منفی دانشگاه علوم پزشکی ایلام انتقاد شد؛ از نماینده‌های مردم در مجلس، امام‌جمعه معزز و محترم و استاندار تقاضا شد که وضعیت بحرانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام را سر و سامان دهند اما متأسفانه تا این لحظه اقدامی رضایت‌بخش انجام نگرفته و روز به روز شاهد تخلفات گسترده در این حوزه هستیم.

این بار بی‌مسئولیتی مدیران علوم پزشکی نه حقوق‌های مانده متخصصین بیهوشی است؛ نه عدم پرداخت حق مهدکودک، نه حق شیفت پرسنل و نه نارضایتی مردم؛ بلکه بزرگ‌ترین فاجعه زیست‌محیطی استان است از متولی بهداشت و درمان و سلامت عمومی و مردم!

دوستداران طبیعت معمولاً مردمی اقدام به جمع‌آوری زباله می‌کنند و همیار محیط‌زیست هستند و واقعاً مثبت عمل کرده‌اند و جای تقدیر دارد و اما امروز دل آن‌ها به درد آمده است!

و اما فاجعه آنجاست که خود دانشگاه علوم پزشکی عامل بی‌نظمی عمومی شود و زباله در طبیعت بریزد؛ زباله‌ها دسته‌های مختلفی دارند که خطرناک‌ترین زباله‌ها که هم‌سطح زباله‌های شیمیایی هستند زباله‌های بیمارستانی و عفونی هستند و رها کردن آن در طبیعت جرم مشهود است و از جانب هر مقام مسئولی باشد باید به اشد مجازات برسد!

برابر قانون خود دانشگاه علوم پزشکی متولی مبارزه با تخلفات در این زمینه است و زباله‌های بیمارستانی مشمول قواعد خاصی در مدیریت هستند و باید کد بندی شده از لحظه زباله شدن، در سطل قرار گرفتن، تخلیه در بیمارستان، حمل‌ونقل در کانکس‌های سربسته و پلمب شده و در نهایت امحا و دفن با روش و طرق مختلف مدیریت شوند تا جایی که در هنگام دفن هم باید با آهک به میزان مشخصی دفن شوند و دفن آن‌ها خود به خاطر اهمیتش یک علم است!

متأسفانه در یکی از نقاط تفریحی و طبیعت شهر ایلام و فاصله‌ای نامعقول با راه اصلی، زباله‌های عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) شهر ایلام بدون کوچک‌ترین مدیریت در دامن طبیعت تخلیه شده‌اند و خطرات جبران ناپذیری برای عموم مردم به وجود آورده‌اند.

عمق فاجعه زیست‌محیطی آن‌چنان است که باید همین‌جا عاجزانه از دادستانی محترم استان ایلام به‌عنوان مدعی‌العموم و دستگاه‌های امنیتی و نظارتی تقاضا کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن به این تخلف بزرگ ورود کنند و عوامل این فاجعه را از سطوح مدیریتی تا میانی و کارگری به اشد مجازات برسانند.

از محل این فاجعه زیست‌محیطی و تاریخی تصاویری توسط جمعی از دوستداران طبیعت تهیه شده است که تقدیم می‌گردد.

در تصاویر پیوستی انواع زباله‌ها وجود دارد و اسنادی مشاهده گردید که این زباله‌ها متعلق به بیمارستان امام خمینی (ره) شهر ایلام است.

مکان این فاجعه تاریخی کمربند شرقی شهر ایلام و حدفاصل میدان قرآن تا تونل روگذر چغاسبز می‌باشد، مکانی در نزدیکی راه اصلی و تنها تفریحگاه مردمی و عمومی شهر ایلام!!!

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top