یادداشت؛

قطعاً تاریخ اردوغان این آفتاب‌پرست عرصه سیاست را به خاطر خواهد سپرد

استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های ایلام گفت: رجب طیب اردوغان سیاست‌باز قهاری است، بزنگاه‌های سیاسی را به‌موقع تشخیص می‌دهد. او یک ماکیاولیست واقعی است.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، سارا فلاحی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه‌های ایلام طی یادداشتی آورده است؛ رجب طیب اردوغان سیاست‌باز قهاری است، بزنگاه‌های سیاسی را به‌موقع تشخیص می‌دهد. او یک ماکیاولیست واقعی است. در یک دستش قرآن است و بر اساس آن حامی فلسطین و جهان اسلام است و در دست دیگرش مانیفست اتحاد استراتژیک با صهیونیزم قرار دارد!

در حالی در برابر تحریم ها و سیاست‌های آمریکا خود را به‌عنوان یک رهبر مقاوم و ناسیونالیست، به افکار عمومی ترکیه معرفی می‌کند که در لایه زیرین سیاست، مقدمات معامله با آمریکا را فراهم می‌سازد.

در زمان ایجاد، استقرار و قدرت داعش با آن همراه می‌شود و از نفت ارزان عراق منتفع می‌گردد و وقتی نشانه‌های افول و اضمحلال داعش هویدا می‌شود از جبهه حمایت از داعش خارج می‌گردد و در محور پیروز ایران و روسیه قرار می‌گیرد و هم از توبره مخالفان داعش می‌خورد و هم از آخور موافقان آن!

در تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشارکت نمی‌کند و با این سیاست هم ایران را در کنار خود حفظ می‌کند و شرایط معامله با ایران را فراهم می‌کند و هم‌دست آمریکا و عربستان را در هم‌افزایی بیشتر می‌بندد تا اگر لازم شد با برگ ایران یک بازی دیگر را با آمریکا و متحدانش آغاز کند!

با آزاد کردن کشیش آمریکایی در ایام نزدیک به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا و در راستای معامله با ترامپ هم یک برگ بازی به رئیس‌جمهور آمریکا می‌دهد و هم شرایط را برای گرفتن امتیاز از این شومن آمریکایی فراهم می‌نماید.

از مرگ جمال خاشقچی برای خود یک برگ برنده علیه عربستان می‌سازد تا هم جای عربستان را در نزد آمریکا تنگ کند و هم اتحادیه اروپا را وادار کند تا در روابط خود با سعودی‌ها تجدیدنظر کند. به همین خاطر تمام تمرکز خود را بر روی اشتباه مرگبار شاهزاده آماتور سعودی قرار می‌دهد تا هم او را به اشتباهات جدید وادار کند و هم برای شرایط نابسامان ترکیه حق‌السکوت دندان‌گیری از خوان گسترده شاهزاده سعودی دریافت کند.

این آفتاب‌پرست عرصه سیاست از یک طرف بخش زیادی از منتقدین و فعالان مدنی ترکیه را به جرم مشارکت در کودتا دستگیر، زندانی و منفصل از خدمت می‌کند و از سوی دیگر حامی خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی می‌شود و سینه چاک آزادی و حقوق بشر!

قطعاً تاریخ رجب طیب اردوغان را به خاطر خواهد سپرد.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top