یادداشت؛

قطع سوبسید ارزی صنعت به بیکار شدن چند صد هزار نفر منجر می‌شود

ادیب استاد برجسته دانشگاه و اقتصاددان گفت: متوقف کردن ناگهانی یارانه ارزی به صنعت باید تدریجی باشد قطع ناگهانی آن فقط به تعطیل شدن صنعت می‌انجامد.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، محمد حسین ادیب استاد برجسته دانشگاه و اقتصاددان معتقد است؛ با بسته جدید ارزی، صنعت ایران باید به نرخ روز بخرد و به نرخ روز بفروشد، صنعت ایران از سال ١٣٨٠ تا ١٣٩١ به‌شدت رشد کرد اما رشد صنعت ناشی از یارانه انرژی بود.

در سال ١٣٨٠ قیمت نفت ١٧ دلار بود و در سال ١٣٩٠ قیمت نفت به ١٠٠ دلار رسید اما قیمت انرژی برای تولید صنعتی در ایران بسیار کمتر از افزایش قیمت نفت، افزایش یافت، تقریباً انرژی به قیمت رایگان، در اختیار صنعت قرار می‌گرفت.

سه صنعت در ایران در این دوره بر اساس یارانه انرژی به‌شدت رشد کرد: (فولاد، پتروشیمی و سیمان) در این سه صنعت انرژی وزن اصلی را داشت و وقتی انرژی مفت عرضه می‌شد به‌شدت این سه صنعت توسعه یافت، ارزش تولید پتروشیمی در این فاصله از یک میلیارد دلار به ٢٠ میلیارد دلار افزایش یافت.

اما صنایع پتروشیمی و فولاد که انرژی را مفت دریافت می‌کردند محصولات خود را نیمه رایگان در داخل توزیع می‌کردند. لذا یک دسته صنایع چهارم در ایران رشد کرد صنایعی که پتروشیمی و فولاد مفت را می‌گرفتند و با مقداری قطعات وارداتی همراه می‌کردند و آن را به محصول نهایی تبدیل می‌کردند.

صنایع خانگی مثل صنعت تولید یخچال و صنعت خودرو در این زمره بودند یخچال چیزی بیش از پتروشیمی و فولاد نبود که به آن ۶٠ درصد قطعات وارداتی اضافه می‌شد.

یخچال، تلویزیون، خودرو و سایر صنایعی بود که در سایه پتروشیمی و فولاد مفت به اضافه ۴٠ تا ۶٠ درصد قطعات وارداتی تولید می‌شد، تقریباً ٨٠ درصد صنایع ایران به غیر از سه صنعت پتروشیمی، فولاد و سیمان، شامل این گروه می‌شدند.

به‌مرور از سال ٩٠ به بعد پتروشیمی و فولاد با وجودی که همچنان با یارانه تولید می‌کردند اما قیمت فروش محصولات خود در داخل را به قیمت‌های جهانی رساندند.

حال نتیجه‌گیری:

اکنون صنعت داخلی پتروشیمی و فولاد را به قیمت بازار جهانی دریافت می‌کند لذا این صنعت باید تعطیل می‌شد اما یارانه ارزی یا ارز مبادله‌ای جایگزین پتروشیمی و فولاد مفت شد، صنعت تا قبل از آبان ٩۶، حدود ٨٠٠ تومان یارانه ارزی دریافت می‌کرد به عبارت صریح‌تر هر دلار را ٨٠٠ تومان ارزان‌تر خریداری می‌کرد. اکنون دلار سوبسیددار به صنعت متوقف‌شده است، اکنون نه از پتروشیمی و فولاد مفت خبری هست و نه از ٨٠٠ تومان ارز مبادله‌ای ارزان!

اما حرف آخر:

٨٠ درصد صنایع ایران به غیر از پتروشیمی و فولاد و سیمان، اگر بخواهند پتروشیمی و فولاد را به قیمت جهانی بخرند و دلار را هم به قیمت آزاد خریداری کنند در پایان مهرماه تعطیل خواهند بود. نتیجه بسته ارزی جدید دولت که مستلزم قطع ارز یارانه‌ای به صنعت است، تعطیل شدن این قبیل صنایع طی سه ماه است، قطع سوبسید ارزی به صنعت به بیکار شدن چند صد هزار نفر طی سه ماه منجر می‌شود.

من فرد بی‌اطلاعی در حوزه صنعت نیستم در ٧٠ در صد صنایع کشور حداقل یک‌بار مشاوره یا سخنرانی داشته‌ام کسانی که آفتاب کارخانه‌ها را به عمر ندیده‌اند صنایعی را که طی ٢٠ سال ایجادشده طی سه ماه دارند تعطیل می‌کنند، متوقف کردن ناگهانی یارانه ارزی به صنعت باید تدریجی باشد قطع ناگهانی آن فقط به تعطیل شدن صنعت می‌انجامد.

انتهای پیام/د

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top