قنبری تأکید کرد؛ تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی امریکا شرم‌آور است

قنبری تأکید کرد؛ تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی امریکا شرم‌آور است

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از شاهین شهر اصفهان، داریوش قنبری فعال اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری در گفتگو با خبرگزاری دانشجو در خصوص اعمال تحریم علیه سپاه پاسداران واکنش نشان داد و گفت: تحریم‌های امریکا سال هاست علیه کشور ما وجود دارد و این چنین تحریم هایی تازگی ندارد، هرچند انتظار میرفت که بعد از برجام دست از این رفتارهای خصمانه بردارند و روش دیگری را در پیش گیرند

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی دلیل اصلی رفتارهای امریکا علیه ایران را انتفاع کشور از برجام دانست و گفت: با توجه به اینکه برجام موجب قدرتمندی کشور شده است؛ امریکایی‌ها به این جمع بندی رسیده اند که دستاوردهای حاصل از این توافق را برای ایران محدود کنند و مجدداً کشور را با مشکلاتی مواجه سازند؛ که البته به نظر می‌رسد این هدف محقق نخواهد شد؛ چرا که برجام یک توافق دو جانبه فی ما بین ایران و امریکا نیست و به صورت بین المللی منعقد شده است و مدامی که سایر طرف‌های برجام به آن پایبند باشند مخالفت‌های امریکا خللی به این توافق نخواهد رساند.

قنبری در پاسخ به این سوال که آیا اعمال تحریم‌های امریکا علیه سپاه نقض برجام محسوب می‌شود گفت: قطعاً و یقیناً اعمال تحریم‌های جدید علیه سپاه ویا سایر نهاد‌ها و مواردی که منافع ایران را به خطر بیندازد نقض برجام محسوب می‌شود. به هر حال سپاه بخشی از کشور ماست و بازوی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران است و تحریم این نهاد تلاشی برای نادیده گرفتن و نقض برجام است و در این هیچ تردیدی نیست.

او ادامه داد: امریکا بر اساس برجام نباید تحریم‌های جدیدی اعمال کند و انتظار این بود که تحریم‌های یک جانبه‌ای که این کشور علیه ما اعمال کرده بود را هم لغو کند؛ اما آن چیزی که می‌بینیم این است که فردی دیوانه‌ای مثل ترامپ هیچ پایبندی به معاهدات بین المللی ندارد و در تلاش است که برجام را نقض کند. هرچند افرادی در امریکا هستند که در صدد هستند مانع او بشوند، اما اینکه در این کار موفق شوند روشن نیست. آن چیزی که روشن هست اینست که ترامپ به چهارچوب‌های عقلی تعهد خاصی ندارد و در مجموع امریکا را به سوی انزوا خواهد برد که این یک پیروزی دیپلماتیک برای ما خواهد بود.

این فعال اصلاح طلب گفت که خروج امریکا از برجام برای ایران ایجاد مشکل نخواهد کرد و ادامه داد: خروج امریکا برای ما ایجاد مشکل نخواهد کرد چرا که دیگران مناسبات خود را با ایران ادامه خواهند داد و نباید نگران این مسئله باشیم که با خروج این کشور چه مشکلی برای ما ایجاد خواهد شد. هرچند امریکا برای ما ایجاد چالش خواهند کرد و مشکلاتی به وجود می‌آورند، اما این مسائل به دلیل اینکه به مانند تحریم‌ها و فشارهای شورای امنیت سازمان ملل نیست جای نگرانی خاصی ندارد.

قنبری در پاسخ به این سوال که آیا شورای امنیت در کنار امریکا خواهد ایستاد یا خیر گفت: به نظر من شورای امنیت سازمان ملل با امریکا همراه نخواهد شد و تلاش هایی که ترامپ در حال انجام آن است بیشتر شبیه تحریم و انزوای خود این کشور است.

وی هم چنین تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی امریکا را شرم آور دانست و در پاسخ به این سوال که آیا ایران می‌تواند مقابله به مثل نماید و نیروهای امریکایی را تروریست معرفی کند گفت: قطعا اینطور است. اگر آن‌ها نیروهای نظامی ما را تروریست معرفی کنند ما هم متقابلاً می‌توانیم نیروی نظامی امریکا را تروریست معرفی کنیم.

این عضو حزب مردم سالاری ادامه داد: جای شرم و تاسف برای امریکاست؛ در حالی که سپاه پاسداران درگیر با تروریست‌های داعش است و آن‌ها را سرکوب می‌کند و منطقه را از شر آن‌ها نجات می‌دهد این سازمان ضد تروریستی را به عنوان تروریست معرفی کنند. به هر حال این گونه اقدامات باعث بی آبرویی امریکا خواهد شد و در مجموع چیزی از شان سپاه پاسداران کم نخواهد کرد چرا که کارنامه این نیرو در مقابله با گروه‌های تروریستی کاملاً مشخص است.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top