مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین‌شهر و میمه:

۲۰۴ بیمار دچار HIV هنوز در شاهین‌شهر و میمه شناسایی نشده‌اند

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شاهین‌شهر و میمه گفت: در شهرستان شاهین‌شهر و میمه تنها ۶۸ نفر که دارای بیماری HIV بوده‌اند شناسایی‌شده‌اند که ۳ برابر یا به عبارتی بهتر ۲۰۴ نفر این بیماران هنوز در این شهرستان شناسایی نشده‌اند.

به گزارش صدای جویا از شاهین‌شهر، علی پارسا ظهر امروز در همایش مهار همه‌گیری روز جهانی ایدز در ساختمان نگارستان شهرداری شاهین‌شهر با بیان اینکه اولین مورد بیماری ایدز در سال ۱۳۶۶ در ایران پیدا شد، اظهار کرد: نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار HIV در کشور وجود دارد که از این تعداد تنها ۳۲ هزار نفر آن‌ها شناسایی‌شده است.

وی با بیان اینکه سهم استان اصفهان از این تعداد بیمار ایدزی در کشور ۷۲۰ نفر است که ۳ برابر آن‌ها هنوز شناسایی نشده‌اند، افزود: در شهرستان شاهین‌شهر و میمه تنها ۶۸ نفر که دارای این بیماری بوده‌اند شناسایی‌شده‌اند و هنوز ۳ برابر یا به عبارتی ۲۰۴ نفر آن‌ها شناسایی نشده‌اند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین‌شهر و میمه با بیان اینکه همه مردم جامعه باید بدانند زنگ خطر بیماری ایدز در ایران به صدا در آمده است و این موضوع باید به‌عنوان یک گفتمان عمومی در سطح جامعه از طریق رسانه‌ها مطرح شود، تصریح کرد: امروز در برخی از کشورهای اروپایی این بیماری مورد کنترل قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه دولت ۴ برنامه عمده برای کنترل ایدز به همه مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور ابلاغ کرده است که ۳ هدف عمده را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: امروز در کشور تنها یک‌سوم بیماران ایدزی شناسایی‌شده‌اند و طبق برنامه باید تا سال ۱۳۹۸ این آمار به ۹۰ درصد رسیده شده باشد.

پارسا با تأکید بر اینکه به‌زودی همه مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان شاهین‌شهر و میمه مجهز به دستگاه‌های تست بیماری HIV خواهند شد، گفت: جای تعجب دارد که برای از مبتلایان به بیماری ایدز زمانی برای درمان این بیماری مراجعه می‌کنند که دیگر کار از کار گذشته و درمان برای آن‌ها چندان مؤثر نخواهد بود.

وی ضمن اینکه باید عموم مردم همانند تست قند خون و چربی خون قبل از آلوده شدن به این بیماری و دچار شدن به آن به مراکز بهداشتی و درمانی جهت تست و آزمایش مراجعه کنند، بیان داشت: الارغم هزینه‌های سنگینی که بیماری ایدز دارد اما بر اساس تعهدی که وزارت بهداشت و درمان در مقابل این بیماری دارد تمام هزینه‌های درمان آن رایگان است.

وی یادآور شد: ۴۰ درصد مبتلایان به بیماری ایدز در کشور بر اثر تماس‌های جنسی بوده است و جالب‌تر این هست که این رویه در کشور روبه رشد و نگران‌کننده است. لذا از همه‌کسانی که حتی اطمینان کامل به سالم بودن دارند دعوت می‌کنم که حتما تست ایدز را بدهند.

به گزارش جویا آنلاین در پایان این همایش هدایت الله اعتدالی مسئوول مرکز درمان ایدز نواب صفوی اصفهان برای حاضرین در همایش سخنرانی کرد و همچنین فردا چهارشنبه تست بیماری ایدز برای شهروندان شاهین‌شهری به‌صورت کمالات رایگان در پارک معلم از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ عصر برگزار می‌شود.

انتهای پیام

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top