مردم شاهین‌شهر و میمه ۸۰ لیتر بیشتر از مصرف استانی آب مصرف می‌کنند

مردم شاهین‌شهر و میمه ۸۰ لیتر بیشتر از مصرف استانی آب مصرف می‌کنند

مدیر شرکت آب و فاضلاب شاهین‌شهر و میمه گفت: مصرف سرانه آب در استان اصفهان برای هر نفر نزدیک به ۱۵۰ لیتر در ثانیه است. درحالی‌که مصرف سرانه آب در شاهین‌شهر و میمه برای هر نفر ۲۳۰ لیتر در ثانیه هست.

به گزارش پایگاه خبری جویاآنلاین از اصفهان، قدرت الله احمدزاده با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و همچنین با تسلیت و تبریک شهادت جمعی از فرزندان این مرزبوم در حوادث تروریستی اخیر تهران، اظهار کرد: خداوند متعال به‌خوبی در قرآن کریم زنده بدون هر چیزی را در وجود آب قرار داده است.

وی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عناصر زندگی هر انسانی آب است که از امنیت بالایی برخوردار است، افزود: خداوند متعال دوست دارد که بندگانش به بهترین نحو ممکن از نعمت‌هایش به‌خصوص آب که مایه حیات است استفاده کنند و در مصرف آن به‌هیچ‌عنوان اسراف نکنند.

مسؤول آبفای شاهین‌شهر و میمه ادامه داد: استان اصفهان که در مرکز فلات ایران قرارگرفته است دارای انواع مختلف اقلیم کوهستانی و جلگه‌ای می‌باشد. این استان معتدل کوهستانی شامل سه بخش بیابانی، نیمه بیابانی و کوهستانی است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان دارای خشکی هوا و آب‌وهوای نیمه مربوط سرد که شامل غرب و جنوب غرب این استان هست، بیان داشت: تأمین آب شرب و کشاورزی از مناطق ذکرشده و در حوزه زاینده‌رود صورت می‌پذیرد.

احمدزاده گفت: شهرستان شاهین‌شهر و میمه با وسعت ۶۷ کیلومترمربع با محوریت شاهین‌شهر در شمال غرب اصفهان واقع‌شده است و تأمین آب شرب آن نیز در شش بخش و ۲ شهر شامل بخش مرکزی با شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان است.

وی با اشاره به وضعیت بارش در سال گذشته تصریح کرد: میانگین بارش از ابتدای سال آبی گذشته یعنی از مهرماه تا هم‌اکنون ۲۲۲ میلی‌متر بوده است که این میزان نسبت به دوره مشابه بارش در سال قبل از آن شاهد کاهش ۲ درصدی بوده است.

مدیر شرکت آب و فاضلاب شاهین‌شهر و میمه با بیان اینکه میزان بارش‌ها در کل کشور نزدیک به ۳۶۶ میلیارد متر مکعب بوده است، اظهار کرد: قسمت اعظم این بارش‌ها در محدوده خلیج‌فارس، دریای مازندران و دریاچه ارومیه و کمترین آن نیز در فلات مرکزی ایران بوده است.

وی با بیان اینکه آب ورودی به سدهای کشور نسبت به مشابه سال آبی گذشته نزدیک به ۱۵ درصد کاهش داشته است. خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار میزان آب ذخیره‌شده در پشت سد زاینده‌رود به‌عنوان اصلی‌ترین تأمین منبع آب استان اصفهان ۱۶۴ میلیون متر مکعب بوده است.

احمدزاده تصریح کرد: ذخیره آب زاینده‌رود بیش ۲ هزار و ۴۵۰ میلیون مترمکعب است که از این میزان تنها ۱۶۴ میلیون مترمکعب ما بیشتر آب نداریم؛ و این آمار نشان می‌دهد که چقدر باید صرفه‌جویی کرد تا دچار بحران آب نشویم.

وی متذکر شد: این میزان اعلامی آب نسبت به مشابه سال آبی قبل نزدیک به ۳۰ درصد کاهش‌یافته است و نشان می‌دهد که شرایط کم‌آبی در استان اصفهان وجود دارد.

مسؤول آبفای شاهین‌شهر و میمه با تأکید بر اینکه کشورهایی که دارای سال آبی خوبی هستند نسبت به کشور مثل ما که با بحران آب در کشور مواجه هستیم صرفه‌جویی بیشتری می‌کنند، بیان داشت: میانگین مصرف سرانه جهانی آب برای هر نفر نزدیک به ۵۸۰ مترمکعب در هرسال است در هر حالی که میانگین مصرف آب برای هر نفر در ایران چیزی در حدود ۱۳۰۰ در هر مترمکعب در سال می‌باشد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مدیریت منابع آبی در جهان توانسته جایگاه قابل‌توجهی را به خود اختصاص دهد، ادامه داد: مصرف سرانه آب در استان اصفهان برای هر نفر نزدیک به ۱۵۰ لیتر در ثانیه است. درحالی‌که مصرف سرانه آب در شاهین‌شهر و میمه برای هر نفر ۲۳۰ لیتر در ثانیه هست؛ یعنی اینکه مردم شاهین‌شهر و میمه ۸۰ لیتر بیشتر از مصرف استانی آب مصرف می‌کنند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top