صدای جویا گزارش می دهد؛

مقدمات اولیه ثبت آئین ویِژه سنگ‌زنی سین برخوار در فهرست آثار ناملموس کشور فراهم شد+تصاویر

محمد طهرانی شهردار سین گفت: با توجه به اینکه آئین ویِژه سنگ‌زنی شهر سین برخوار به بلندای تاریخ است به همین خاطر با همکاری سازمان میراث فرهنگی مقدمات اولیه ثبت این اثر معنوی جهانی درصدد آثار ناملموس کشور قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، مراسم سنگ‌زنی در شهر تاریخی و مذهبی سین برخوار قدمت چند صد ساله دارد و این آیین نسل به نسل تا به امروز به نسل جوان منتقل شده است و همه ساله در دهه اول ماه محرم در این شهر برگزار می‌شود.

سنگ‌زنی شهر سین ریشه در سوگواری و عزاداری قوم بنی اسد دارد که پس از واقعه روز عاشورا به کربلا می‌رسند و وقتی با پیکر‌های بی‌سر و پاره‌پاره امام حسین (ع) و یاران با وفایش مواجه می‌شوند، به نشانه عزاداری سنگ‌هایی را بر می‌دارند و به سر و صورت خود می‌زنند.

در این مراسم که با حضور اقشار مختلف مردم در دسته‌های ۲۰ تا ۳۰ نفری برگزار می‌شود ابتدا عزاداران با در دست گرفتن دو چوب به اندازه کف دست در حالی که به سمت پایین خم شده است، چوب‌ها را به هم کوبیده و با صدای بلند می‌گویند مظلوم حسین جان و سپس بلند شده و چوب‌ها را به سمت پشت گردن برده و ذکر یا علی، علی می‌گویند.

چوب‌های آئین سنگ‌زنی از جنس مخصوصی ساخته‌شده که برای استحکام بیشتر آن را در روغن سرخ می‌کنند تا در زمان به هم زدن چوب‌ها که به آن در اصطلاح سنگ می‌گویند، ترک برندارند.

محمد طهرانی شهردار سین در این باره گفت: با توجه به اینکه آئین ویِژه سنگ‌زنی شهر سین برخوار به بلندای تاریخ است و ریشه در فرهنگ کهن این شهر دارد به همین خاطر شهرداری و شورای اسلامی، درصدد ثبت این اثر معنوی جهانی در آثار ناملموس کشور می‌باشند و تاکنون با همکاری سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان مقدمات اولیه آن صورت گرفته است.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top