منشور حقوق شهروندی در شهردارى شاهین‌شهر برای افق ١۴٠٠

منشور حقوق شهروندی در شهردارى شاهین‌شهر برای افق ١۴٠٠

به گزارش جویاآنلاین، داوود فروزنده به‌عنوان یکی از کارشناسان معماری شهری در شاهین‌شهر اصفهان منشور حقوق شهروندی را در شهرداری شاهین‌شهر در ۱۸ ماده واحد برای افق ۱۴۰۰ به نگارش در آورده است که متن آن به شرح ذیر است:

ماده‌واحده:

به‌منظور تبیین چشم انداز‌های جامعه شهری مطلوب و تلاش برای ارتقاء منزلت اجتماعی و استقرار زمینه‌های رشد و تعالی شهروندان شاهین‌شهری و ایجاد شهری فعال، بانشاط، مسئولیت‌پذیر، بالنده، مؤمن و انقلابی، منشور حقوق شهروندی به شرح زیر اعلام می‌شود:

بند ۱:

شهروندان حق‌دارند از شهری که در آن احترام به حقوق یکدیگر و رعایت حق تقدم در مناسبات اجتماعی و تفکیک حریم عمومی از حریم خصوصی و نهادینه کردن خدمت در هر دو حریم از اصول اساسی زندگی اجتماعی به شمار می‌آید بهره‌مند شوند.

بند ۲:

شهروندان حق‌دارند در برابر تصمیمات و اقدامات مدیران شهری که موجب تعرض به حقوق مالکانه قانونی آن‌ها می‌شود، به مراجع صلاحیت‌دار مراجعه نموده و استیفای کامل حقوق خود را خواستار شوند.

بند ۳:

شهروندان حق‌دارند خواستار تقویت بنیان خانواده، جایگاه زن و ارتقاء سطح فعالیت‌های اجتماعی زنان و رعایت حقوق قانونی و شرعی آنان در تمام عرصه‌های زندگی شهری باشند.

بند ۴:

شهروندان حق‌دارند در راستای نهادینه کردن الگوهای متعالی، از آموزش‌های شهروندی و امکانات برابر آموزشی با محتوا و رویکرد آموزه‌های دینی برخوردار باشند.

بند ۵:

شهروندان حق‌دارند از آموزش‌های شهروندی در راستای قانون مداری و ترویج آیین شهروندی که موجب پایبندی آن‌ها به انضباط اجتماعی می‌شود بهره‌مند شوند.

بند ۶:

شهروندان حق‌دارند ضمن مشارکت در انجام مسئولیت‌های قانونی و تأمین منابع مالی موردنیاز، از هوای پاک، فضای سبز عمومی و بوستان، معابر تمیز و عاری از پسماند و شهری بدون آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی برخوردار باشند.

بند ۷:

شهروندان حق‌دارند در قالب گروه‌ها و پایگاه‌های مردم‌نهاد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در کلیه برنامه‌های مدیریت شهری مشارکت داشته باشند.

بند ۸:

شهروندان حق‌دارند از طریق نظارت همگانی و دسترسی به مسئولان شهری و دریافت اطلاعات به‌روز و دقیق در خصوص نحوه مدیریت شهری در جهت ارتقاء سطح سلامت و موفقیت مدیریت شهری همکاری نمایند.

بند ۹:

شهروندان حق‌دارند از زندگی در شهری همراه با آرامش، آسایش، اعتماد، اطمینان و بالندگی بهره‌مند شوند.

بند ۱۰:

شهروندان حق‌دارند از خدمات اجتماعی از قبیل مددکاری، مشاوره روان‌شناختی، آموزش‌های توان‌بخشی و توانمندسازی و خدمات حمایتی از اقشار در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی و نیز از مناسب‌سازی معابر و محیط اجتماعی برای فعالیت افراد دارای محدودیت و معلولیت بهره‌مند شوند.

بند ۱۱:

شهروندان حق‌دارند از کلیه ظرفیت‌های سیاحتی، گردشگری، تفریحی و ورزشی مدیریت شهری در راستای پر کردن اوقات فراغت بهره‌مند شوند.

بند ۱۲:

شهروندان حق‌دارند از کرامت انسانی و انضباط اجتماعی در کلیه شئون و فعالیت‌های زندگی شهری بهره‌مند باشند.

بند ۱۳:

شهروندان حق‌دارند از شبکه‌های حمل‌ونقل عمومی در دسترس و سریع و امن و خدمات الکترونیک فراگیر و امن بهره‌مند شوند.

بند ۱۴:

شهروندان حق‌دارند در راستای ترویج فرهنگ انفاق، کمک‌های نوع‌دوستانه خود را از طریق مراجع ذیصلاح ارائه نمایند.

بند ۱۵:

شهروندان حق‌دارند از شهری زیبا و برخوردار از نمادهای ایرانی ـ اسلامی و محیط‌ها و اماکن سنتی و تاریخی و فارغ از آلودگی بصری و ناهنجاری‌های معماری بهره‌مند باشند.

بند ۱۶:

شهروندان حق‌دارند با اتکا بر باورهای مذهبی، ملی و انقلابی و در قالب فعالیت‌های گروهی در پایگاه‌های اجتماعی قانونی نظیر مساجد، حسینیه‌ها، اماکن مذهبی ادیان الهی و مراکز فرهنگی و اجتماعی به برگزاری سنت‌های پسندیده دینی، ملی و محلی خود بپردازند.

بند ۱۷:

شهروندان حق‌دارند بر اساس باورها و ارزش‌های انسانی و اسلامی در رفتار با یکدیگر و در برابر مدیریت شهری از رأفت، مهربانی، نصیحت مشفقانه و اجرای فریضه دینی امربه‌معروف و نهی از منکر در چارچوب قوانین و مقررات بهره‌مند باشند.

بند ۱۸:

شهروندان حق‌دارند در مراجعه به نهادها و مراکز مختلف مدیریت شهری، از شرایط سهل و سریع در ارائه خدمات برخوردار باشند و ضمن رعایت رفتار عادلانه و قانونمند، مورد تکریم کارکنان و مسئولین مراکز مزبور قرار گیرند.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top