نقش جهان مدرن ترین ورزشگاه ایران پس از ۲۷ سال در اصفهان افتتاح شد

به گزارش جویا به نقل از یکی منبع آگاه مدرن‌ترین ورزشگاه استاندارد ایران با گنجایش ۷۵ هزار نفر جمعیت پس از ۲۷ سال در شمال شهر اصفهان امروز با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری و مسعود سلطانی‌فر، وزیر جدید ورزش افتتاح شد. مساحت این ورزشگاه که «نقش جهان» نام دارد، بیش از یک

به گزارش جویا به نقل از یکی منبع آگاه مدرن‌ترین ورزشگاه استاندارد ایران با گنجایش ۷۵ هزار نفر جمعیت پس از ۲۷ سال در شمال شهر اصفهان امروز با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری و مسعود سلطانی‌فر، وزیر جدید ورزش افتتاح شد.

مساحت این ورزشگاه که «نقش جهان» نام دارد، بیش از یک هزار و صد هکتار است که برای ایجاد یک دهکده بزرگ ورزشی با معیارهای جهانی طراحی پروژه آن در سال ۶۸ کلنگ‌زنی اما عملیات اجرایی آن رسما در سال ۱۳۷۲ آغاز شد.

بر اساس گزارشی که ایرنا منتشر کرده، این ورزشگاه ابتدا با ظرفیت ۴۲ هزار نفر به صورت نیمه‌کاره در سال ۸۱ افتتاح شده ولی با دستور رییس وقت سازمان تربیت بدنی مبنی بر این که «نقش جهان» باید در دو طبقه ساخته شود و ظرفیت آن به ۷۵ هزار نفر ارتقاء یابد، پروژه وارد فاز جدیدی می‌شود.

۲۷ سال قدمت این پروژه حاکی از آن است که اجرای آن با کش و قوس‌های فراوانی از جمله مشکلات حقوقی، معارضان و مالکانی که سند داشتند، تامین بودجه، واگذاری به بخش خصوصی، از بین رفتن چمن و پرداخت مطالبات کارگران پروژه روبرو بوده است.

در این گزارش با اشاره به روند پیشرفت پروژه آمده است: ساخت ورزشگاه مدرن اصفهان از سال ۷۲ تا سال ۸۹ با ۵۴ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال هزینه تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته است. بین سال‌های ۹۸ تا ۹۲ با صرف حدود ۳۸۰ میلیارد ریال پیشرفت آن به ۶۵ درصد می‌رسد. عملیات تکمیل آن با واگذاری پروژه به شرکت فولاد اصفهان در سال ۹۳ مجددا آغاز می‌شود که در این مرحله با اختصاص ۶۷ میلیارد ریال هزینه پیشرفت فیزیکی زیادی نداشته است.

بر اساس اظهارات دست‌اندرکاران این پروژه، بیشتر زمان و هزینه اختصاص یافته در مرحله آخر، برای بازسازی طبقه اول (سکوهای پایین، نصب صندلی، چمن، پیست تارتان و سایر موارد) که در اثر فرسودگی از حالت استاندارد خارج شده بود، صرف شد.

در واقع با آغاز عملیات اجرایی فاز دوم (نصب مجدد سازه فلزی طبقه دوم، محوطه‌سازی اطراف ورزشگاه، مسیر دسترسی تماشاگران، نوسازی تونل ورودی بازیکنان به زمین مسابقه و همچنین احداث درب ورودی) این ورزشگاه از نو ساخته شد.

با این حال تنها چند ساعت پس از افتتاح این ورزشگاه با حضور وزیر جدید ورزش، صندلی‌های طبقه دوم استادیوم با وزش باد در ورزشگاه پخش شده است.

انتهای پیام/

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top