مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان خبر داد:

نقوش باستانی صخره ای و یک تپه عصر ساسانی در بخش میمه اصفهان کشف شد

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از کشف نقوش باستانی صخره ائی و یک تپه باستانی متعلق به عصر ساسانی در محدوده بخش میمه از شهرستان شاهین شهر ( ۱۰۰ کیلومتری شمال اصفهان ) خبر داد.

به گزارش صدای جویا، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان روز یکشنبه به نقل از فریدون الله یاری، اظهارکرد: باتوجه به ارائه شواهد و مدارکی مبنی بر وجود برخی نقوش باستانی صخره ائی در منطقه مرکزی استان اصفهان و در محدوده شهر میمه از توابع شهرستان شاهین شهر و میمه، تیمی متشکل از باستان شناسان در پائیز امسال جهت بازدید و شناسائی محل عازم شهر میمه شدند.
وی افزود: این باستان شناسان در بازدید از محیط، به کشف برخی نقوش صخره ائی که در اصطلاح علم باستان شناسی (نگارکند) خوانده می شود دست یافتند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان بیان کرد: بیشتر این نقوش صخره ائی در محدوده روستای گردشگری (حسن رباط) از توابع شهر میمه می باشد.
وی اضافه کرد: همچنین تیم باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان صفهان افزون بر نقوش باستانی صخره ای موفق به کشف یک تپه باستانی متعلق به عصر ساسانی و همچنین یک محدوده معدن کاری در همین منطقه متعلق به عصر ساسانی شد.
الله یاری در ادامه به سایر کشفیات تیم باستان شناسی استان اصفهان اشاره کرد و گفت: باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی این استان در ادامه عملیات خود در همین محدوده تعدادی قبور قدیمی نیز متعلق به دوران پیش از اسلام کشف کردند.
مدیر کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: بررسی های اولیه باستان شناسان نشان می دهد که این نگارکندها متعلق به حدود هزاره سوم پیش از میلاد یعنی حدود پنج هزار سال قبل است و پس از آن این نقوش تا دوران اسلامی ادامه می یابد.
الله یاری همچنین افزود: مردمی که این نقوش را بر دیواره های صخره ائی نقش نموده اند در عصر تمدن می زیستند و به واسطه ارتباطات تجاری با مراکز پیرامون خود اقدام به حک نمودن علائم و نشانه های مختلف می کردند.
وی اضافه کرد: پراکندگی محدوده این (نگارکندها) نشان می دهد که از چند هزار سال گذشته راه های تجاری در فلات مرکزی ایران از اصفهان به میمه و سپس از آن طریق به کاشان و قمصر در شمال استان اصفهان و همچنین منطقه گلپایگان در شمال غرب اصفهان منتهی می شده است و این مسیرها از حدود پنج هزار سال قبل وظیفه ایجاد ارتباطات تجاری و اقتصادی را بین مردم متمدن فلات مرکزی ایران را حتی پیش از ورود آریائی ها بر عهده داشت.
مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز گفت: نقوش صخره ائی یکی از اولین شاخصه های ارتباط غیر کلامی و بصری انسانها از دوران پیش از تاریخ و سپس دوران تاریخی بشمار می رود.
(علمدار علیان )تصریح کرد: دانش شناخت هنر صخره ائی یا همان (نگارکندها) کمی بیش از پنجاه سال است که در ایران شکل گرفته، بنابراین شناسائی این هنر ارزشمند می تواند نقش مهمی در شناخت تاریخی پیشرفت فرهنگ و تمدن این سرزمین کهن در ادوار مختلف تاریخی ایفا کند.
وی در ادامه با اشاره به همکاری پژوهشگران جوان با این اداره کل در راستای شناخت این (نگارکندها)و سپس ثبت ملی آنها اظهارکرد: هم اینک با همکاری پژوهشگران جوان استان که از دانشجویان دوره دکتری به شمار می روند تلاش داریم که پس از دریافت مجوز از پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی کشور عملیات تخصصی باستان شناسی این (نگار کندها) را آغاز و سپس در مرحله بعد آنها را به ثبت ملی برسانیم.

انتهای پیام/د

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top