هند قصد دارد یک‌چهارم واردات نفتش را از ایران کم کند

هند قصد دارد یک‌چهارم واردات نفتش را از ایران کم کند

به گزارش جویاآنلاین یک منابع آگاه می‌گویند هند قصد دارد یک‌چهارم کمتر از سطح سال گذشته از ایران نفت خریداری کند. تایم تجاری هند نوشته، دهلی‌نو پیش‌تر تهدید کرده بود که اگر حق توسعه میدان گازی عظیم «فرزاد بی» به یک کنسرسیوم هندی داده نشود، به پالایشگاه‌های هند دستور خواهد داد خریدشان از ایران را کم کنند.

این کاهش خرید نفت، سقف واردات هند از ایران را به ۳۷۰ هزار بشکه در روز می‌رساند. هند پس از چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است و سال گذشته روزانه تا ۵۱۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد. پالایشگاه‌های دولتی هند و وزارت نفت هند دراین‌باره اظهارنظری نکرده‌اند.

تحلیلگران بازار انرژی می‌گویند گذشته از مسئله اختلاف بر سر میدان گازی «فرزاد بی»، هندی‌ها می‌کوشند از فاصله اندک بین قیمت نفت اروپایی برنت و نفت خاورمیانه نهایت استفاده را ببرند: «نفت بازار برنت به نسبت نفت متوسط تا سنگین خاورمیانه ارزان‌تر و شیرین‌تر است».

شرکت «روس نفت» هم پس از خرید «پالایشگاه نفت اِسار» هند، احتمالا نفت خام غیر ایرانی بیشتری از کشورهایی چون ونزوئلا وارد خواهد کرد.

کاهش واردات نفت از ایران شامل تمام پالایشگاه‌های هند نمی‌شود. یک پالایشگاه خصوصی در هند اخیرا اولین قراردادش با ایران را برای خرید ۳۰ هزار بشکه نفت در روز امضا کرد.

مصرف کل نفت خام هند حدود چهار میلیون و شش‌صد هزار بشکه در روز است. هند پس از آمریکا و چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان است. هند یکی از معدود کشورهایی بود که با وجود تحریم‌های بین‌المللی به خرید نفت از ایران ادامه داد.

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top