یادداشت؛

وزیر نفت به استان گیلان رحم کند/احداث پتروشیمی گیلان باعث نابودی اکوسیستم شمال ایران می‌شود

کدیور از اعضاء جنبش عدالت‌خواهی دانشجویی با بیان اینکه وزیر نفت و مسؤولان کشور به استان گیلان رحم کنند. گفت: احداث پتروشیمی گیلان باعث نابودی اکوسیستم شمال ایران می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، سلمان کدیور از اعضاء جنبش عدالت‌خواهی دانشجویی طی قلمی آورده است که وزیر نفت و مسؤولان کشور از جمله نمایندگان مجلس به استان گیلان رحم کنند.

وی ادامه می‌دهد: خبر مصوبه وزارت نفت در موافقت آقای زنگنه با احداث صنایع پتروشیمی در گیلان شوکه‌ام کرده. خدایا این‌ها نمی‌فهمند یا خود را به نفهمی زده‌اند؟

بهانه این مصوبه ضد محیط زیستی، یکی عدم توسعه‌نیافتگی شهرهای شمال است و دوم با توجه به مصرف بالای آب توسط پتروشیمی‌ها، تأمین آن از طریق دریا است.

به‌عنوان کسی که سال‌ها است در صنعت پتروشیمی دستی بر آتش دارد عرض می‌کنم که در صورت اجرایی شدن این طرح باید منتظر نابودی تدریجی اکوسیستم شمال کشور باشیم.

آنچه از دودکش‌های عظیم پتروشیمی‌ها به اتمسفر آزاد می‌شود، آلاینده‌های خطرناکی چون، اکسیدهای نیتروژن، اکسید گوگرد، بنزن، دی‌اکسید کربن و غیره خواهد بود که سبب بروز بیماری‌های خونی، ریوی و عصبی می‌شود.

از سوی دیگر تأمین آب خوراک از دریا، مستلزم تخریب میادین وسیع ساحلی، تخریب زیستگاه‌های دریایی و مرجان‌ها است و از آن فاجعه‌بارتر، تخلیه پساب حاصل از این صنایع که (با توجه به دمای بالای آن، اکوسیستم دریایی را مختل می‌کند) به دریا است که آکنده از سموم خطرناک است، به‌نحوی‌که ماهی‌های صید شده تا شعاع چند کیلومتری، قابلیت غذایی خود را از دست می‌دهند.

امیدوارم تشکل‌های سیاسی و جریان‌های دانشجویی کمی سر از لاک سیاست بیرون بکشند و با تشکیل مجامع اعتراضی، مانع از تحقق این مصوبه شوند که در غیر این صورت، یک دهه دیگر، آب‌وهوای شمال کشور، همانند دریاچه ارومیه، هامون، پریشان، کارون، توسط مافیای صنعتی که نانشان در این طرح‌ها نهفته است، به خاطره‌ها می‌پیوندد.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top