وزیر کشور در نشست‌خبری: ۵۰ درصد زائران از مرز مهران جابجا شدند/امسال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار روادید صادر شد

به گزارش جویا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور صبح امروز در نشست‌خبری که در وزارت کشور برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عملکرد وزارت کشور در برگزاری مراسم اربعین حسینی، گفت: بنده به نمایندگی از سوی دستگاه‌های متعدد باید توضیح کامل‌تری نسبت به این مسئله بدهم. وی با اشاره به اینکه منتقل و جابجا

به گزارش جویا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور صبح امروز در نشست‌خبری که در وزارت کشور برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره عملکرد وزارت کشور در برگزاری مراسم اربعین حسینی، گفت: بنده به نمایندگی از سوی دستگاه‌های متعدد باید توضیح کامل‌تری نسبت به این مسئله بدهم.

وی با اشاره به اینکه منتقل و جابجا کردن بیش از ۲ میلیون نفر در بازه زمانی دو هفته کار ساده‌ای نیست، افزود: مراحل ثبت‌نام و ساماندهی، اسکان، تغذیه و آب، درمان و امنیت زائران کار ساده‌ای نیست، ضمن اینکه هیچ ساماندهی کلانی برای این موضوع در کشور وجود ندارد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه الحمدالله امسال همکاران ما مرتبا جلساتی را تشکیل دادند و آسیب‌شناسی انجام شد، خاطرنشان کرد: ۹۰ مورد نقاط قوت، ۱۵۰ مورد نقطه ضعف، ۲۸ مورد فرصت و ۳۱ تهدید در این جلسات شناسایی شد.

رحمانی‌فضلی ضمن قدردانی از دولت عراق در همکاری با وزارت کشور ایران گفت: امسال بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار روادید صادر شد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه امسال بیش از ۱۰ هزار اتوبوس فقط برای حمل و نقل زائران و بیش از ۲۳۰ هزار پارکینگ تعیین کردیم، اظهار داشت: تاکنون یک میلیون و ۶۲۰ هزار زائر وارد کشور شدند و هیچ مورد ترافیکی تاکنون گزارش نشده است.

وی با تاکید بر اینکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار زائر را در هر وعده غذایی مورد پذیرایی قرار دادیم، گفت: همه استان‌ها در این مسئله مسئولیت داشتند و هر بخشی را به منطقه‌ای واگذار کردیم.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه هیچ اعتبار دولتی برای این ردیف تعیین نشده و همه اینها با اعتبارات دستگاه‌های اجرایی به ویژه خیرین تامین هزینه می‌شود، تاکید کرد: در زمینه امنیت با همکاری دولت عراق تاکنون یک مورد و مشکل امنیتی در مراسم اربعین نداشتیم و این تامین امنیت کار ساده‌ای نیست.

وزیر کشور با بیان اینکه در مقایسه با سال قبل در بعضی موارد ۳ برابر خدمات را افزایش داده‌ایم، تصریح کرد: از مردم استان‌های خوزستان و ایلام و به ویژه استان ایلام که بیشترین تردد را داشتند، تشکر می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۵۰ درصد زائران از مرز  مهران جابجا شدند، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که مواجه شدیم بحث حضور افرادی بود که به صورت غیرمجاز و بدون داشتن روادید در مرزها بودند؛ ما این عشق به امام حسین(ع) را ستایش می‌کنیم، اما هیچ پیش‌بینی برای این حجم حضور غیرقانونی نشده بود، اما این حجم افراد هم کنترل شدند.

رحمانی‌فضلی در ادامه گفت: فشار زیادی در مرزها وجود داشت؛ از خانم‌ها گرفته تا مردان جوان و کودکان و کهنسالان حضور داشتند، اما وظیفه داشتیم مانع خروج این افراد غیرقانونی شویم. در این مسئله متاسفانه به نیروی انتظامی حمله و جسارت شد و با سنگ و چوب به این نیرو حمله شد، اما این موضوع را کنترل و ساماندهی کردیم. برخی جاده‌های منتهی به مرز مهران را بستیم تا جلوی فشار را بگیریم.

وزیر کشور تاکید کرد: نسبتا خدمات خوبی به زائران حسینی انجام شد و خداوند کمک کند با شناسایی نقاط ضعف به سمت برطرف کردن این آسیب‌ها برویم.

وی در بخش دیگری از نشست‌خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره رکود اقتصادی گفت: هر کاری مسئولی دارد. همه اینها باید در جایگاه خودش بررسی شود. در بحث رکود ما شرایط خاصی داریم؛ اکنون دولت توانسته رکود منهای ۵/۸ را به منفی ۴/۴ برساند. نگاه دولت ترجیح امری بر امر دیگر نیست. موضوع تجمعات و امنیت بر عهده من است و باید به آن پاسخ دهم.

رحمانی‌فضلی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آقای مطهری به جای مشهد در روز اربعین به مرز مهران می‌رفت. در نامه آقای روحانی به ورود افراد به مراکز حساس اشاره شده است؛ توضیح بفرمایید منظور رئیس‌جمهور از نفوذ افراد به مراکز حساس چه بوده است؟ گفت: ما در مهران هیچ مشکلی نداشتیم؛ خب وقتی افراد غیرقانونی بیایند و حتی نیروی انتظامی را هم کتک بزنند، معلوم است تجمع صورت می‌گیرد. من با دوربینی که داشتم دیدم که نیروی انتظامی با خویشتن‌داری برخورد کرد. منظور رئیس‌جمهور را دستگاه اطلاعاتی باید بررسی کند. ایشان هم نگفته قطعا نفوذ بوده، ایشان احتمال دادند. به هر حال ممکن است عده‌ای به دنبال اختلاف در کشور و زیر سوال بردن اربعین باشند. بیان رئیس‌جمهور شامل دستور است و همه باید رسیدگی کنند.

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره موضوع لغو سخنرانی علی مطهری در مشهدمقدس در روز اربعین حسینی، اظهار داشت: باید عدالت رعایت شود و این درست نیست که به یکی مجوز داده شود و یکی دیگر مجوز داده نشود؛ اگر تشخیص رئیس دستگاه این بوده که در آن مکان اجازه داده شود، مشکلی ندارد؛ این قانون خاصی نیست و اگر عدالت رعایت شود، اشکالی ندارد. به هر حال مکان اولی را دادستانی لغو کرده، اما باید توجه داشت که امنیت تامین شده بود و معاون سیاسی استانداری قول تامین امنیت را داده بود؛ وقتی مجوز صادر می‌شود، یعنی امنیت هم تامین خواهد شد و مشکل امنیتی وجود نداشته است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که پرسید شما به عنوان وزیر کشور گفتید برگزاری تجمع و سخنرانی بر عهده وزارت کشور است، اما در این چند سال تجمعات بسیاری در دانشگاه‌ها لغو شده، چرا برای آنها نشست نمی‌گذارید و اطلاع‌رسانی نمی‌کنید؟ خاطرنشان کرد: ما دو جا تجمع داریم؛ یکی محدوده‌های دانشگاه‌ها و مساجد است که مسئولیت آن بر عهده خود دانشگاه‌ها و مساجد است و من هم به عنوان وزیر کشور حق ورود به دانشگاه‌ها را ندارم و نیروی انتظامی هم حق ورود ندارد.

رحمانی‌فضلی افزود: ما آن جایی مجوز می‌‌دهیم که ۱۰۰ درصد امنیت آن را تامین کنیم و برای من فرقی نمی‌کند کدام گروه مراسم برگزار می‌کند و فقط به قانون عمل می‌کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: درباره مراسم سخنرانی در مشهد، مجوز گرفته شده بود. از نظر من که وزیر کشور هستم، این سخنرانی انجام می‌شد و هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد. مردم ما فهیم هستند و  جمهوری اسلامی ایران بسیار توانمند است، حالا ممکن است گزارشی از تجمع به مقام مسئول داده شود که آن مقام هم دادستانی باشد که احتمال بی‌نظمی داده باشد که در این صورت  مقررات می‌گوید مسئول امنیت داخلی وزیر کشور است و شورای امنیت کشور مسئول این امنیت است. در این شورا هم قوه قضائیه و هم سپاه و هم سایر قوا و نهادها نماینده دارند.

رحمانی‌فضلی در ادامه گفت: آقای مطهری به من تلفن کرد و گفت که چنین اتفاقی افتاده و من هم با استاندار خراسان تماس گرفتم و ایشان گفتند هم با آقای آملی‌لاریجانی و هم با آقای علی لاریجانی و دادستان صحبت شده بود. وی گفت که همه قول دادند ایراد و اشکالی در برگزاری مراسم پیش نیاید و من هم گفتم شما به عنوان استاندار همه مسئولیت را قبول کنید؛ استاندار گفت که دادستانی محل سخنرانی را پلمپ کرده، ایشان گفت جا را عوض کردیم، اما نمی‌دانست که باز هم ممکن است مانع شوند.

وی افزود: نیروی انتظامی ضابط قوه قضائیه است و مکان را پلمپ کرده بود، هر چند نمی‌توانست این کار را انجام دهد. متاسفانه این مشکل حل نشد و سخنرانی لغو شد. موضوعی که می‌شد تمهیدات مناسبی برای آن اتخاذ شود و سخنرانی صورت گیرد. درباره این موضوع همه باید خویشتن‌داری کنیم. تند کردن فضا مناسب نیست. دو طرف یکی قوه مقننه و یکی هم قوه قضائیه است که یکی قانون تصویب می‌کنید و دیگری تضمین اجرا می‌دهد؛ همه باید بنشینند و چاره بیاندیشند. در این مسئله باید استنباط دادستان شنیده می‌شد، هر چند به نظر من این استنباط درست نیست. در حال حاضر نیروهای ما در مشهد در حال بررسی این موضوع هستند، اما رسانه‌ها و جناح‌ها هم باید خویشتن‌داری کنند، زیرا تند شدن فضا به نفع کشور نیست.

وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید بارها اعلام شده فرمانداران همسو با دولت نیستند و این مشکلات هم به دلیل ناهمسویی فرمانداران با دولت صورت می‌گیرد. چرا وزارت کشور تصمیم جدی درباره مدیران ناهمسو با دولت نمی‌گیرد؟ همین اخیرا نیز سخنرانی آقای زیباکلام در قزوین لغو شد. علت آن چه بود؟ گفت: درباره لغو سخنرانی در قزوین مسئله حل شده بود. صورتجلسه به من فرستاده شده بود و من هم گفتم که سخنرانی باید انجام شود. به رئیس دانشگاه هم ابلاغ شد که مشکلی برای سخنرانی وجود ندارد. رئیس دانشگاه باید ۲۴ ساعت قبل به استانداری برای بررسی شرایط بیرونی خبر می‌داد، اما خود دانشگاه ابلاغ کرده که سخنرانی لغو شده است. خود دانشگاه تصمیم گرفته سخنرانی آقای زیباکلام در قزوین لغو شود.

رحمانی‌فضلی در ادامه اظهار داشت: مسئله لغو سخنرانی در شیراز متفاوت بود و از جنس ماجرای مشهد نبود. استاندار فارس هم به دلیل مشکل پیش آمده برای آقای مطهری تغییر پیدا نکرد و دلایل دیگری داشت. آقای فرماندار مشهد هم به این دلیل برکنار نشده و من در تاریخ ۱۸ آبان‌ماه حکمش را زده بودم.

وی با اشاره به اینکه فرمانداران و مدیران ما از جنس مدیریت در دولت گذشته نیستند، اما ممکن است سلیقه‌های متفاوتی داشته باشند، تصریح کرد: به هر حال در شیوه مدیریت ممکن است سلیقه‌ها متفاوت باشد. از هر جناحی دوستان به من لطف دارند. در انتخابات مشاهده کردید که چقدر فضاسازی شد و گفتند با این وزیر انتخابات برگزار نمی‌شود. باید قبول کنیم عده‌ای هستند که دین و قانون را بر چیزی ترجیح نداده و نمی‌دهند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه رحمانی‌فضلی اهل تهدید نیست، خاطرنشان کرد: هر کسی من را تهدید کند، من تیزتر می‌شوم، البته اگر در مسیر حق نباشیم گردنم از مو هم باریک‌تر است.

منبع: تسنیم

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top