یادداشت؛ «استارت‌آپ‌ها را دریابیم» به قلم تقی پور

یادداشت؛ «استارت‌آپ‌ها را دریابیم» به قلم تقی پور

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، امیرعباس تقی پور طی یادداشتی با عنوان «استارت‌آپ‌ها را دریابیم» آورده است؛ این‌یک واقعیت است که فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در بسیاری از شئون‌ زندگی تأثیر مثبت یا منفی گذاشته و سبک‌های زندگی‌ را دچار تغییرات اساسی کرده‌اند.

در این بین، تقریباً هیچ حوزه‌ای از طوفان فناوری‌ها در امان نمانده است. سیاست، فرهنگ، اجتماع و اقتصاد همگی از حوزه‌هایی هستند که بیش از تأثیرگذاری بر فناوری‌ها از آن‌ها تأثیر پذیرفته و با مجموعه‌ای از آسیب‌ها و فرصت‌ها رو‌به‌رو شده‌اند.

استارت‌آپ‌ها یا کسب‌وکارهای نوین که بر اساس ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه شکل می‌گیرند، یکی از دستاوردهای مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند که در سال‌های اخیر به‌شدت موردتوجه قرار گرفته و توسعه یافته‌اند. بدیهی است موفقیت استارت‌آپ‌ها می‌تواند در مسیر کارآفرینی و خلاقیت در ارائه محصول یا توسعه خدمات به مشتریان مورد توجه قرار گرفته و در جامعه ارزش‌آفرینی کند اما باید بپذیریم در این زمینه نیز مانند بسیاری از امور دیگر، پیش از آن‌که زمینه‌ها و بسترها‌ی لازم را فراهم کنیم، با آزمون و خطا پیش می‌رویم.

البته منظور این نیست که در صورت فراهم کردن زیرساخت‌ها تمامی کسب‌و‌کارهای نوین با موفقیت رو‌به‌رو خواهند شد؛ خیر، اما آنچه مسلم است استارت‌آپ‌ها نیز مانند فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، وارداتی هستند و برای افزایش میزان موفقیت آن‌ها بایستی با شناخت، برنامه‌ریزی دقیق وضع قوانین و مقررات لازم، تعیین چارچوب‌های سیاستی و حمایتی و در نهایت الگوسازی‌های مناسب، زمینه موفقیت استارت‌آپ‌ها را بیش‌تر فراهم کرد.

در این بین، حمایت رسانه‌ها و معرفی خلاقیت‌ها و ظرفیت‌های استارت‌آپ‌ها نیز حائز اهمیت است. متأسفانه در روزهای اخیر، اخبار ناخوشایندی از سوی افشین کلاهی، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه‌ اتاق بازرگانی ایران مبنی بر نزدیک بودن وقوع سونامی شرکت‌های دانش‌بنیان بدهکار در رسانه‌ها منتشر شد که جای تأمل دارد و اقدام سریع نهادها و سازمان‌های مسئول را می‌طلبد. وی علاوه بر این‌که ارتباط بین شرکت‌های دانش‌بنیان و بازار واقعی کار کشور را دچار اشکال دانسته، از نحوه حمایت مالی از این شرکت‌ها و اعطای وام به آن‌ها به‌جای پیدا کردن سرمایه‌گذار انتقاد کرده و آن را عامل تبدیل‌شدن استارت‌آپ‌ها به بدهکاران بانکی دانسته است. خطری که می‌تواند بسیاری از استارت‌آپ‌ها را با شکست مواجه کند و موجب شود جوانان خلاق دیگر از ورود به جرگه استارت‌آپ‌ها پرهیز کنند. اصلاح روند فعالیت و حمایت از استارت‌آپ‌ها و رفع معضلات پیش روی آن‌ها یک نیاز اساسی است.

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top