یادداشت/ انتخابات قبیله‌ای یا انتخابات عقلی

یادداشت/ انتخابات قبیله‌ای یا انتخابات عقلی

به گزارش جویاآنلاین، اختصاص دادن کاندید یا کاندیدها به قوم، قبیله، تیره و ایل خاص به معنای پررنگ کردن تعصبات قبیله‌ای و ‌طایفه‌ای است که نتیجه این‌گونه رفتارها موجب تشدید قوم‌گرایی و نژادپرستی می‌شود

که با تشدید روحیه طایفه‌ای در یک جامعه، زلزله‌ای ویرانگر در فرهنگ آن جامعه (شهر) پدید می‌آید که هر گلستانی را به ویرانه‌ای مبدل می‌کند

طوفان خشمناکی که نه‌تنها جوامع و افراد آن آسیب می‌بینند، بلکه نسل‌های بعدی را نیز با خود هم سرنوشت می‌گردانند.

اندیشه قومیتی سودجویان را بر خداجویان، جاهلان را بر عالمان، کاذبان را بر صادقان، بی‌خردان را بر خردمندان، منفعت‌طلبان را بر حقیقت‌گویان و… برتری می‌دهد.

دموکراسی و توسعه همه‌جانبه وقتی در یک شهر نهادینه می‌شود که شرایط آن کما بیش فراهم باشد.

در شهرهای کوچک و گاهی متوسط یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های اصلی انتخابات برگزیدن و انتخاب افراد بر اساس احساسات قومیتی و ‌طایفه گرایانه است؛ که بی‌شک یکی از عوامل اصلی محرومیت مناطق ما همین نوع انتخاب هست.

چراکه مدیران لایق منطقه گاهی به دلیل عدم‌حمایت‌های مردمی که صرفاً به قوم‌گرایی روی آورده‌اند از رسیدن به مناصب خدمتی و مدیریتی عقب می‌مانند.

لازم است در این برهه از زمان به خودمان بیاییم (مصداق ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است)

و واقعیت را بهتر و منطقی‌تر ببینیم. من مدعی نیستم که با یک انتخاب صحیح و ایدئال شرایط عالی شده و همه مشکلات حل می‌شود؛

اما بدیهی است که فرستادن چند وکیل لایق و با سابقه درخشان و به‌دوراز قومیت‌گرایی تا حدودی می‌تواند بر اوضاع شهر و منطقه تأثیرگذار باشد.

دامن زدن به مسئله قومیت‌گرایی و طایفه‌گرایی و اصل قرار دادن آن در مسائل مهمی چون انتخابات در این برهه از زمان با توجه به سطح سواد جامعه و عصر امروزی که سریع‌ترین امکانات ارتباطی و اطلاعی در اختیار مردم هست، بزرگ‌ترین وسیله برای ایجاد تفرقه است.

امیدوارم هرکدام از ما بر اساس لیاقت‌ها و با بصیرت کافی و نه بر اساس علایق قومیتی و طایفه‌ای حضوری پرشور در انتخابات داشته باشیم و بار دیگر اتحاد و اقتدارمان را در پیشبرد اهداف و برون‌رفت از این محرومیت و همچنین توسعه شهر و دیارمان نشان دهیم.

به امید توسعه و بهبود وضع معیشتی و فرهنگی شهر و دیارمان/طاهـــر تیـــلا

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top