یادداشت/ مهارت‌های روزنامه‌نگاری

یادداشت/ مهارت‌های روزنامه‌نگاری

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، یک روزنامه‌نگار آنلاین در یک سایت خبری کسی است که تحقیق می‌کند، می‌نویسد، ویراستاری می‌کند، مطالب را با عکس غنی می‌کند، با استفاده از منابع مکمل ایجاد مأخذ می‌کند و به مطالب لینک می‌دهد تا در اینترنت منتشر شود. لازمه‌ی روزنامه‌نگار خوب بودن، نگارش واضح، مرتبط، کوتاه، صحیح و کارآمد است.

نگارش ژورنالیستی نوعی نثر است که برای گزارش اطلاعات در مورد رویدادهای اخیر در رسانه‌هایی نظیر روزنامه، مجله، رادیو، تلویزیون، کتاب و اینترنت به کار می‌رود. اگر برای رسانه‌ای اینترنتی خبر می‌نویسیم می‌توانیم با رویکرد انعطاف‌پذیرتری خبرمان را روایت کنیم چون اخبار در یک صفحه‌نمایش کوچک خوانده می‌شود.

مانند یک روزنامه یا مجله، اطلاعات مورد نیاز برای روایت خبری سازمان‌دهی شده است. هر خبری باید از هنر برخوردار باشد. از عکس، گرافیک و ویدئو برای توضیح خبر استفاده شود. در این میان، پیوندهای اینترنت برای هر خبری مهم هستند. هیچ خبری نباید بدون ارجاع به لینک اطلاعات بیشتر تمام شود. برخی اوقات اسناد به‌صورت فایل پی. دی. اف پیوست می‎شوند.

به خاطر داشته باشید خواننده برای اطلاعات مورد نیازش یک صفحه را به‌طور اجمالی بررسی می‌کند. متن خبر باید ارزش‌های اولیه را به خواننده پیشنهاد دهد؛ بنابراین از سبک هرم وارونه استفاده کنید و سریع به سراغ اطلاعاتی بروید که آن‌ها می‌خواهند. خبر اینترنتی باید خلاصه، کوتاه، سازمان‌دهی شده و تنظیم‌شده برای مرور اجمالی باشد.

بنابراین، از لغت‌های کوتاه و ساده استفاده کنید. سریع به سراغ اصل مطلب بروید و سپس توقف کنید. بند (پاراگراف) های طولانی را بشکنید. کوتاه نوشتن پاراگراف‌ها باعث می‌شود خواننده به خواندن متن تشویق شود.

پاراگراف طولانی صفحه را با یکنواختی همراه می‌سازد و مانع از خواندن متن می‌شود. پاراگراف‌های بسیار کوتاه شامل یک یا دو جمله و کمتر از ۵۰ کلمه بهترین پاراگراف برای خواندن هستند و چرخیدن در صفحه را ساده‌تر می‌کنند. بند کوتاه یک مطلب را در یک جمله، بند متوسط یک مطلب را در دو جمله و بند بلند یک مطلب را در سه جمله بیان می‌کند.

انتهای پیام/ج

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top