۲۲ مرداد روز جهانی چپ‌دست‌ها مبارک

۲۲ مرداد روز جهانی چپ‌دست‌ها مبارک

به گزارش پایگاه خبری جویاآنلاین از شاهین‌شهر، امروز ۲۲ مردادماه روز جهانی چپ‌دست‌ها است. خیلی از انسان‌های معروف چپ‌دست ازجمله ارسطو، افلاطون، چاپلین، نیوتون، بتهوون، داوینچی، پیکاسو، شکسپیر، بیل گیتس، ماری کوری، گاندی و چند رییس جمهور پیشین ایالات‌متحده آمریکا ازجمله فورد، ریگان، بوش پدر و کلینتون و بارک اوباما نیز چپ‌دست بودند. نام این روز در سال ۱۹۷۶ برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد و به تصویب رسید.

دلیل نام‌گذاری این روز، انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست‌دست‌ها طراحی‌شده‌اند (مانند صندلی‌های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، قانون‌های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک‌ها و اداره‌ها و…) و چپ‌ دست‌ها را مجبور به کاربرد از دست راست می‌کنند.

همچنین یکی از هدف‌های این روز پیکار با باورهای خرافاتی درباره چپ‌دست‌هاست. دستی به معنای گرایش طبیعی افراد در به‌کارگیری از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به‌ویژه نوشتن است. پژوهش های گوناگون نشان می‌دهد که در جامعه های گوناگون، ۷۰ تا ۹۰ درصد جمعیت، راست‌دست و دیگران چپ‌ دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی به کار بردن هر دو دست را دارند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد به تازگی ژنی را کشف کرده‌اند که گمان می‌رود فاکتور بروز چپ‌دستی است. به‌هرحال اگر شما هم چپ دستین، روزتون مبارک!

انتهای پیام/ج

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top