یادداشت/ متأسفانه در شرایط فعلی کشور جای مدعی و منتقد تغییر کرده است

یادداشت/ متأسفانه در شرایط فعلی کشور جای مدعی و منتقد تغییر کرده است

به گزارش جویاآنلاین، هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم توپخانه منتقدان و مخالفان دولت، اتش بیشتری را برای زیر سؤال بردن دستاوردها تهیه می‌کنند اما آنچه مسلم است اینکه برخی از گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از نتایج عملکرد خود در دوره تبلیغات انتخاباتی بر فضای کلی اقتصاد و اجتماع ایران غافل‌اند.
به نظر می‌رسد تأثیرات مخرب زیر سؤال بردن تمامی دستاوردهای یک دولت از منظر منتقدان نادیده گرفته می‌شود و همین امر نشان می‌دهد منافع ملی دسته‌ای از انها با منافع ملی ایران همخوانی چندانی ندارد.

آنچه در این میان تعجب‌برانگیز است، شکل تبلیغات انتخاباتی برخی از این گروه‌ها و زیر سؤال بردن تمامی دستاوردهای دولت در چهار سال گذشته است. پیش از آنکه در این نوشتار کوتاه در این خصوص توضیحی ارائه دهم، لازم می‌بینم شکل تبلیغات انتخاباتی در دیگر کشورها که به درجه‌ای از توسعه‌یافتگی دست‌یافته‌اند را مورد اشاره قرار دهم. قاطعانه می‌توان گفت این شکل از تبلیغات انتخاباتی که با زیر سئوال بردن تمامی دستاوردهای نظام سیاسی کشل می‌گیرد، در اغلب کشورها جایگاهی ندارد.

برای درک بهتر جایگاه کسانی که این روزها مدعی دولت هستند و از جایگاه منتقد، حمله به دستاوردها را نشانه می‌روند، بهتر است گذشته این دسته از افراد موردبررسی قرار گیرد. اتفاقاً آن‌ها که این روزها منتقدان جدی دولت یازدهم هستند، خود در شکل‌گیری وضعیت نابسامان اقتصادی و تشدید مشکلات ساختاری کشور مقصر اصلی‌اند و تعجب اینجاست که به‌جای پاسخگویی درباره عملکرد خود و همفکرانشان، چرا در جایگاه مدعیان قرار گرفته‌اند و تلاش دارند از هر فرصتی برای نادیده انگاشتن آنچه به‌دست‌آمده بهره ببرند.

همین تفکر، کشور را در جنگ اقتصادی قرارداد و با عملکرد نادرست خود سبب شد شورای امنیت سازمان ملل شش قطعنامه علیه ایران صادر کند. حالا که با تدبیر دولت یازدهم، مسئله هسته‌ای فیصله یافته و تحریم‌ها لغو شده است، دائما بر این طبل می‌کوبند که چرا فلان بخش از برنامه لغو تحریم‌ها اجرایی نشده است و دلیل کندی در لغو تحریم‌های برخی حوزه‌ها چیست؟

آن‌ها که روزگاری به‌جای پاسخگویی به ملت ایران در خصوص سخت‌تر شدن شرایط زندگی و بحران‌های شدید اقتصادی، تحریم را نعمت می‌دانستند، چرا امروز از کندی برنامه اجرایی لغو تحریم در بخشی مانند بخش بانکی ناراضی هستند؟ چطور می‌شود در دوره فعالیت دولت پیشین در قبال آمارهای منفی موضع سکوت توأم با حمایت اتخاذ کرد و بازگویی آمارهای رسمی کشور را سیاه نمایی تلقی نمود اما امروز به رشد هشت و نیم درصدی اقتصاد و تک‌رقمی شدن نرخ تورم حمله کرد؟

متأسفانه در شرایط فعلی جای مدعی و منتقد تغییر کرده است و به‌جای آنکه طرفداران دولت خواستار پاسخگویی این دسته از افراد باشند، باید به آن‌ها پاسخ دهند و از دستاوردهای حاصله در این چهار سال حمایت کنند. همین امر به‌خودی‌خود گواه ان است که متهمان اتفاقات دیروز امروز به‌جای آنکه درصدد پاسخگویی درباره عملکرد نادرست و تصمیمات فرصت سوز خود باشند، در جایگاه شاکی نشسته‌اند و تفکری را مورد ملامت قرار می‌دهند که توانسته است ثباتی نسبی در فضای اقتصاد و سیاست ایران ایجاد نماید.

*داریوش قنبری نماینده اسبق مجلس/خبرآنلاین

انتهای پیام/ج

 

موضوعات مرتبط

شما هم می توانیددیدگاه خود را ثبت کنید.

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است.

- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد.

Top