تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : صدای جویا
حوزه : اخبار برگزیده, فرهنگ و تاریخ, مجموع اخبارها
شماره : 17655
تاریخ : ۱۸ دی, ۱۳۹۷ :: ۱۴:۵۴
زندآور عنوان کرد: افزایش خودزنی در مجموعه رسانه‌ای کشور/ احیای اعتماد مردم به‌نظام یک ضرورت است/ حرفه مهم خبرنگاری شغل دوم نیست مدیر خانه مطبوعات اصفهان گفت: اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات با رایزنی که با نهادها و ارگان‌های مختلف انجام دادند توانستند، 45 میلیون تومان بودجه دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، امیراحمد زندآور ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران مجموعه فرهنگی رسانه‌ای نسیم هنر (روزنامه کیمیای وطن، پایگاه خبری تحلیلی ربیع، ماهنامه افق فردا)، اظهار کرد: اصحاب رسانه و قلم اگر می‌خواهند به اوج شکوفایی و پیشرفت دست پیدا کنند باید اصلاحات را از خود شروع کنند تا بتوانند به جایگاه اصلی خود دست پیدا کنند.

وی از افزایش خودزنی در مجموعه رسانه‌ای کشور سخن به زبان آورد، افزود: امروز رسانه جایگاه خود را در تأثیرگذاری بر افکار عمومی مردم به اثبات رسانده و هیچ ارگان و سازمانی نمی‌تواند بدون استفاده از رسانه‌ها، حرف خود را به گوش دیگران برساند به همین خاطر رسانه‌ها باید دست از تضعیف همدیگر بردارند.

عضو شورای شهر اصفهان با گلایه کردن از قضاوت‌های زود هنگام برخی از اصحاب رسانه استان اصفهان در خصوص برگزاری مراسم جشن روز خبرنگار که مردادماه با حضور محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کاخ چهل‌ستون برگزار شد، تصریح کرد: با این همه وجود در آن روز نزدیک به 16 استان دیگر از معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دعوت به عمل آورده بودند اما با توجه به رایزنی‌ها و تلاش های فراونی که از طریق استانداری اصفهان انجام دادیم، در نهایت موفق شدیم که میزبان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد باشیم و از نزدیک وی را در جریان مسائل و مشکلات خبرنگاران اصفهان قرار دهیم.

وی با ابراز تأسف از اینکه رسانه‌ها تعامل چندانی با خانه مطبوعات ندارند، گفت: در راستای کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری امور به اصناف، و تشکل‌های صنفی نزدیک به 18 مورد تفویض اختیار مهم از سوی اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌ها داخلی به خانه‌های مطبوعات سراسر کشور داده شد، به همین خاطر می‌طلبد رسانه‌ها تعامل بیشتری با خانه مطبوعات داشته باشند.

زندآور با بیان اینکه برخی از مطبوعات برای به دست آوردن یک درآمد کوچک، هم خود و هم سایر رقبا را می‌خواهند نابود کنند، تأکید کرد: ارزان‌فروشی در حوزه مطبوعات، ارزش کار را بسیار پایین آورده است.

وی با بیان اینکه برخی از اصحاب رسانه و مطبوعات فکر می‌کنند که خبرنگاری شغل دوم هست درحالی‌که چنین نیست، بیان داشت: این تفکر از بهاء ندادن و اعتقاد نداشتن به حرفه خبرنگاری نشات می‌گیرد.

مدیر خانه مطبوعات اصفهان در ادامه اضافه کرد: در کشور متأسفانه این معضل وجود دارد و این شغل حساس و پراسترس خبرنگاری چندان نهادینه نشده است چراکه بسیاری از خبرنگاران ما حرفه‌ای نیستند و بدون حساب‌وکتاب اقدام به پرداختن و یا درج مطلبی می‌کنند.

وی ادامه داد: به‌قدری دامنه ارتباطات و رسانه بالاست که اگر سال‌ها در این زمینه تحقیق و تفحص صورت باز کم هست چراکه بستر و حرف‌های زیادی برای گفتن در این زمینه وجود دارد.

زندآور با بیان اینکه خبرنگار باید آن عظمت و جایگاه خود را حفظ کند، گفت: جایگاه خبرنگاری به دلیل ارزش ولایی که دارد به‌هیچ‌عنوان نباید مورد بازی جریان‌های سیاسی و یا دستخوش منافع برخی اشخاص قرار گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از شئون خبرنگاری حفظ امانت‌داری است که برخی از خبرنگاران آن را رعایت نمی‌کنند، یادآور شد: رسالت اصلی یک خبرنگار درج بدون کم و کاستی محتوا داده شده جهت تنویر اذهان عمومی است، اما در بعضی مواقع مشاهده می‌کنیم خبرنگار از این رسالت اصلی خود، فرسنگ‌ها فاصله گرفته است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان احیای اعتماد مردم به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: اگر دلمان واقعاً برای نظام و شهرمان می‌سوزد باید اصلاحات را خود آغاز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خانه مطبوعات استان اصفهان یک تشکلی است با بیش از دو دهه سابقه که می‌طلبد برای توسعه آن‌یک ساز کار بهتری تعریف شود به همین خاطر نزدیک به 40 مصوبه تصویب شد، که تاکنون بالای 23 تای آن عملیاتی شده است.

زندآورد گفت: اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات با تلاش و رایزنی که با نهادها و ارگان‌های مختلف انجام دادند توانستند نزدیک به 45 میلیون تومان بودجه جهت پیشبرد اهداف خانه و اجرای برنامه‌های متنوع برای اعضای خانه مطبوعات استان اصفهان دریافت کنند.

وی از تشکیل 5 کمیسیون در خانه مطبوعات استان اصفهان ازجمله حقوق، آموزش، بهداشت و درمان و سایر  جهت پیگیری و حل مشکلات خبرنگاران اصفهان خبر داد و تصریح کرد: اولین کاری که اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان اصفهان برای اصحاب قلم و رسانه انجام دادند احیای زیرساخت‌ها بود.

مدیر خانه مطبوعات استان اصفهان از تشکیل جلسات هیات مدیر به‌صورت منظم در هر دو هفته یک‌بار سخن گفت و ادامه داد: با رایزنی‌هایی که انجام دادیم توانستیم خانه استاد زنده‌یاد امیر قلی امینی را مجدداً به خانه مطبوعات برگردانیم و هم‌اکنون اصحاب رسانه و قلم استان اصفهان برای خود صاحب‌خانه شده‌اند. و در حال پیگیری هستیم بودجه‌ای از طریق شهرداری اصفهان برای حفظ و حراست از این بنای ارزشمند تاریخی دریافت کنیم.

انتهای پیام/ج

© 2019 تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری صدای جویا محفوظ می باشد.